چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟ می‌توان افراد زیادی را دید که در محیط‌های مختلف مانند مدارس و دانشگاه‌ها در حال تحصیل می‌باشند. هر یک از این افراد امروزه برای این که موفق به انجام کار‌های خود و یا انجام تکالیف خود شوند، نیاز به استفاده از یک لپ تاپ شخصی دارند. هم چنین نصب برنامه‌ها و نرم افزار‌های درسی در بسیاری از موارد نیاز به یک لپ تاپ شخصی را اجتناب نا پذیر می‌کند. برای همین است که هر کسی یکی از این سیستم‌ها را برای ادامه ی تحصیل خود نیاز خواهد داشت.

اما در این مورد می‌توان با مشکلاتی هم روبرو بود. یکی از این مشکلات که کمتر در مورد آن بحث شده است، وجود نرم افزار‌های جاسوسی بر روی سیستم شما می‌باشد. البته به طور معمول مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها مجاز به نصب این گونه نرم افزارها بر روی سیستم شما نمی‌باشند. با این حال مواردی گزارش شده است که مدارس یا دانشکده‌ها اقدام به نصب این گونه نرم افزار‌ها بر روی لپ تاپ دانش آموزان یا دانشجویان کرده اند. یا این که از والدین آن‌ها درخواست نموده‌اند که یکی از این برنامه‌ها را روی سیستم فرزند خود نصب کنند.

در این مورد می‌توان رسوایی هایی را هم مثال زد که در سال‌های گذشته در ارتباط با نصب این گونه نرم افزار‌های جاسوسی روی سیستم افراد در حال تحصیل روی داده است. در یکی از این موارد مدرسه ی مورد نظر با پرداخت هزینه ای گزاف مجبور به حل این مشکل در یکی از بخش‌های ایالات متحده شد. این امر در پی فاش شدن استفاده از نرم افزارهایی بر روی لپ تاپ‌های دانش آموزان رخ داد که داده‌های شخصی آن‌ها را به دست می‌آورد.

چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟

مسئولین این واحد آموزشی این داده‌ها را از طریق وبکم‌ها در لپ تاپ‌ها به دست می‌آوردند. در یکی از این موارد که موجب رسوایی بزرگی شده بود، حدود بیش از 600 هزار تصویر به طور محرمانه از این دوربین‌ها در لپ تاپ گرفته شده بود. اما چرا مدارس و یا واحد‌های اموزشی از این نرم افزار‌ها بر روی سیستم افراد در حال تحصیل در موسسه ی خود استفاده می‌کنند. ما در ادامه در این مورد و مسائل مرتبط با آن توضیحات بیشتری را برای شما خواهیم داد.

چرا واحد‌های آموزشی از نرم افزار‌های جاسوسی بر روی لپ تاپ محصلین خود استفاده می‌کنند؟

لپ تاپ هایی که در واحد‌های آموزشی استفاده می‌شوند برای استفاده به منظور تحصیل در اختیار افراد قرار می‌گیرند. این لپ تاپ‌ها توسط والدین برای دانش آموزان یا دانشجویان فراهم می‌شود تا آن‌ها بتوانند از این سیستم‌ها برای بهبود روند یادگیری خود و استفاده از نرم افزار‌های درسی بهره ببرند. هزینه ای که برای خرید هر یک از آن‌ها پرداخت می‌شود متفاوت است اما در کل هدف از همه ی این سیستم‌ها بهبود یادگیری و کمک به انجام تکالیف یا پروژه‌های درسی می‌باشد.

در بسیاری از موارد این داده‌ها که توسط برنامه‌های جاسوسی به دست می‌آید با رضایت والدین برای پی بردن به فعالیت‌های دانش آموزان و یا دانشجویان کسب شده است. اما در موارد زیاد دیگری هم می‌توان دید که این نرم افزار‌ها بدون رضایت محصلین یا والدین آن‌ها جمع آوری می‌شود. در این حالت می‌توان با داستان دیگری روبرو بود.  

چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟

اگر چه این فناوری‌ها امکان کنترل و جاسوسی از محصلین را برای مسئولین واحدهای آموزشی یا معلم‌ها فراهم می‌کنند، اما آیا این درست است که بدون اجازه این کار انجام شود. اما این مختص به مدارس نمی‌باشد. می‌توان محل‌های بسیار دیگری را دید که با استفاده از این نرم افزارها قصد زیر نظر گرفتن فعالیت‌های افراد مختلف را دارند.

نه تنها در لپ تاپ‌ها که با استفاده از دوربین‌ها و ابزار دیگر هم در حالی که شما از لپ تاپ استفاده نمی‌کنید، ممکن است که تحت نظر باشید. در مواردی می‌توان دید که معلم‌ها می‌توانند فعالیت‌های دانش آموزان را بدون اطلاع آن‌ها در صفحه نمایش ببینند. هم چنین می‌توان علاوه بر استفاده از دوربین و مشاهده فعالیت‌های دانش اموزان، اقدام به بررسی میزان زمانی که هر یک از دانش آموزان در یک سایت مشخص سپری می‌کنند، پرداخت. همه ی این داده‌ها می‌توانند در صورتی که بدون رضایت فرد یا والدین او جمع آوری شوند غیر قانونی محسوب شوند.

مسئولین مدرسه هم می‌توانند لپ تاپ‌های معلم‌ها را تحت نظر داشته باشند. برای همین این مشکل تنها برای دانش آموزان وجود ندارد. این که اقدام به پی بردن به سایت هایی که توسط یک معلم مورد بازدید قرار می‌گیرد، و یا مدت زمانی که در هر سایت سپری می‌کند، می‌تواند از دیگر نمونه‌های بارز جاسوسی در این زمینه باشد روشن است. نه تنها برای این گروه از افراد که در بیرون و در فضاهای مختلف هم امکان استفاده از این نرم افزار‌ها وجود دارد. اما جدای از این چگونه می‌توان پی برد که لپ تاپ شما به عنوان یک محصل یا فرد عادی تحت نظر است یا خیر. یا این که در آن نرم افزارهای جاسوسی وجود دارد یا نه؟ ما در ادامه در این مورد توضیحات بیشتری را برای شما ارائه خواهیم کرد.

آیا لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی دارد؟

به جای این که صبر کنید تا مسئولین مدرسه شما را به رفتارهای نا مناسب در خانه متهم کنند، می‌توانید لپ تاپ خود را برای وجود نرم افزارهای جاسوسی بررسی کنید. برای این کار تنها نیاز به در نظر گرفتن چند نکته دارید. ما این نکته‌ها را در این جا با شما به اشتراک می‌گذاریم. برای همین می‌توانید با ما همراه باشید تا در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید. حتی اگر شما یک دانشجو و یا دانش آموز هم نیستید، می‌توانید از این داده‌ها در صورت داشتن یک لپ تاپ برای پی بردن به این که آیا از این گونه نرم افزار‌ها روی آن استفاده شده است یا خیر در زمان نیاز بهره ببرید.

چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟

در استارت آپ (statup) برای یافتن نرم افزارهای جاسوسی و مشکوک جست و جو کنید!

برای این که بدانید که آیا روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی و یا هر گونه نرم افزار مشکوکی وجود دارد می‌توانید به استارت اپ نگاهی بیندازید. برای این کار مراحل زیر را طی کرده و از وجود این گونه نرم افزارها آگاهی پیدا نمایید:

  • به نوار جستجو در کامپیوتر خود رفته و msconfig را در آن تایپ کنید. پس از آن روی system configuration کلیک کنید.
  • روی گزینه ی startup کلیک کرده و در این بخش گزینه ی open task manager را انتخاب کنید.
چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟
  • اگر هر گونه برنامه مشکوکی در این بخش می‌بینید، که بخش زیادی از حافظه ی کامپیوتر شما را اشغال کرده است، روند اجرای آن را به طور موقت پایان دهید. پس از آن یک جست و جوی انلاین با یکی از مروگر‌های خود انجام دهید. با این سرچ می‌توانید مطمئن شوید که آیا نرم افزار مضر و یا جاسوسی است یا خیر. در صورت بد افزار بودن آن می‌توانید آن را حذف کنید.

چک کردن پوشه temp برای ابزار جاسوسی

راه‌های دیگری را هم می‌توان برای پیدا کردن بد افزار‌ها در سیستم مورد استفاده قرار داد. پوشه temp یکی از بخش‌های سیستم شما است که کمک زیادی به کامپیوتر برای بالا آوردن وبسایت‌ها و برنامه‌ها می‌کند و می‌توانید خیلی راحت تر به سایت‌ها و برنامه‌های خود دسترسی داشته باشد.

 اما در کنار این بسیاری از بد افزار‌ها هم در این پوشه جا خوش می‌کنند. برای همین بررسی آن می‌تواند شما را از وجود و یا عدم وجود نرم افزار‌های جاسوسی و بد افزار‌ها در سیستم مطمئن کند. با بررسی این پوشه می‌توانید در صورت وجود هر گونه بد افزاری آن را پیدا و حذف نمایید. ما روند این کار را برای ما تشریح کرده ایم.

  • مرورگر فایل خود را باز کنید. در مرورگر به دنبال درایو C بگردید.
چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟
  • در این درایو می‌توانید WINDOWS را پیدا کرده و پوشه ی مورد نظر را در آن باز کنید.
چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟
  • با باز کردن پوشه ی TEMP امکان حذف هر بخشی از آن وجود دارد. می‌توانید همه ی محتویات پوشه را با هم حذف کنید تا در صورت وجود هر گونه بد افزار به همراه دیگر بخش‌ها از حذف آن‌ها مطمئن شوید. نباید در این مورد نگران باشید. زیرا که این پوشه تنها داده‌های موقتی را در خود نگه می‌دارد و پاک کردن آن هیچ مشکل خاصی برای سیستم به وجود نخواهد آورد.

به دنبال نرم افزار جاسوسی در کنترل پنل بگردید

 علاوه بر روش‌های گفته شده در بالا امکان استفاده از کنترل پنل هم برای پی بردن به وجود ابزار جاسوسی در سیستم شما وجود دارد. برای همین می‌توانید از این راه هم برای اطمینان از عدم وجود هر گونه بد افزار در سیستم خود بهره ببرید. برای این کار هم تنها نیاز به طی دو مرحله ی ذکر شده در ادامه ی متن می‌باشد:

  • روی استارت کلیک کنید و به مسیر Start > control panel > programs بروید.
  • در بخش برنامه‌ها به سمت پایین بروید و ببینید که آیا برنامه ای روی سیستم شما وجود دارد که برای شما نا شناخته باشد. اگر در بین برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم برنامه ای را پیدا کردید که برای شما شناخته شده نیست، می‌توانید به بررسی بیشتر آن بپردازید تا مطمئن شوید که آیا بد افزار است یا خیر.
چگونه می‌توان فهمید که روی لپ تاپ شما نرم افزار جاسوسی نصب شده است؟

با مشاهده ی نرم افزارهای ناشناس، می‌توانید با استفاده از موتور جست و جو و در مرورگر خود در مورد آن سرچ کنید. با این کار می‌توانید مطمئن شوید که آیا برنامه ی مورد نظر بد افزار و یا نرم جاسوسی است یا خیر. اگر دیدید که نرم افزار مورد نظر برای سیستم شما مضر است و یا جزو برنامه یا نرم افزار‌های جاسوسی می‌باشد می‌توانید آن را از روی سیستم پاک کنید. برای این کار گزینه ی uninstall را در صفحه برنامه‌ها در کنترل پنل انتخاب کنید تا از روی سیستم شما پاک شود.

از یک آنتی ویروس و یا ضد بدافزار برای پاک کردن نرم افزار جاسوسی استفاده کنید

 همه ی راه هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را می‌توان در سیستم با استفاده از امکانات موجود مورد بررسی قرار داد. اما می‌توان در صورت نیاز از برنامه‌ها و نرم افزارهای دیگر هم برای یافتن بد افزارها در سیستم و برنامه‌های جاسوسی بهره برد. آنتی ویروس‌ها از گزینه‌های متداول برای این کار هستند که می‌توانند کمک زیادی به شما در این راه بکنند. اگر لپ تاپ شما دارای نرم افزار پر قدرت آنتی ویروس و یا ضد بدافزار است می‌توانید در هر زمانی از آن برای پی بردن به وجود این گونه برنامه‌های مضر در سیستم خود استفاده کنید. با اجرای این برنامه‌ها می‌توانید سیستم خود را اسکن و هر گونه بد افزار را یافته و از سیستم پاک کنید. امکان اسکن برای برنامه‌های جاسوسی هم با این ابزار وجود دارد. نرم افزارهای مضر دیگر مانند تروجان ها، کی لاگر‌ها و برنامه‌های VNC را هم می‌توان با این ابزار پیدا کرد. هر یک از این موارد می‌توانند با اسکن سیستم پیدا شده و حذف شوند.

در زمان استفاده از این نرم افزارهای ویروس یاب و ضد بد افزار باید توجه داشته باشید که آن‌ها را به طور مداوم به روز کنید تا به شما حداکثر کمک را در این راه بکنند. با این کار می‌توان بد افزارها و نرم افزارهای جاسوسی به روز را نیز بسیار بهتر پیدا کرد.

از نرم افزارها برای حذف برنامه‌های سرسخت استفاده کنید

اگر شما به بخش مدیریت برنامه‌ها رفته و قصد حذف یکی از برنامه‌ها را داشته باشید، ممکن است که در مواردی شاهد نرم افزارهایی باشید که به راحتی امکان حذف و پاک کردن آن‌ها از روی سیستم وجود ندارد. برای این کار باید به جای مدیریت برنامه ی سیستم عامل خود از نرم افزارهای دیگری کمک بگیرید. با اجرای سیستم در حالت امن می‌توانید از آن‌ها به منظور حذف برنامه‌های سمج نیز استفاده کنید. برای این کار می‌توانید به راهنمایی‌های موجود، در زمینه ی نحوه ی عدم نصب و پاک کردن نرم افزارهای جاسوسی و مانیتورینگ، برای اطلاع کامل مراجعه کنید. یک ابزار خیلی خوب برای این مقاصد می‌تواند بهره بردن از Revouninstaller و یا PC derapifier باشد. با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید در موارد بسیار زیادی موفق به حذف این گونه برنامه‌ها شوید.

نتیجه گیری

اگر شما به این نتیجه رسیده‌اید که در محیط مدرسه یا دانشگاه یا هر محیط دیگری کسی در حال جاسوسی از شما می‌باشد. می‌توانید بدون نگرانی از یکی از راه‌های گفته شده برای پی بردن به این گونه نرم افزارها بر روی سیستم و یا لپ تاپ خود استفاده کنید. حتی می‌توانید در این موارد با جمع کردن شواهد کافی به پلیس مراجعه کنید تا دیگر شاهد این گونه جاسوسی‌ها نباشید.