آموزش 4 روش تست سلامت هارددیسک در ویندوز، هارددیسک کامپیوتر شما مکانی است که تمام اطلاعات مهم شما را در خود ذخیره می‌کند. در حالی که می‌توان بسیاری از قطعات کامپیوتری را تعویض کرد، اگر یک نسخه بکاپ تهیه نکرده باشید اطلاعات ارزشمند در هارددیسک شما می‌توانند به سادگی از بین بروند، به همین دلیل اطمینان از سلامت هارددیسک بسیار مهم است.

روش‌های مختلفی برای بررسی سلامت هارددیسک وجود دارد (از خود ابزارهای داخلی ویندوز گرفته تا برنامه‌های جانبی ساخته شده توسط سازنده هارددیسک)، و ما می‌خواهیم امروز 4 تا از بهترین روش‌های تست سلامت هارددیسک در ویندوز را به شما معرفی کنیم.

از ابزار تست سلامت هارددیسک خود سازنده HDD استفاده کنید

اکثر تولید کنندگان مطرح هارددیسک، ابزارهای رایگان و قدرتمندی را برای نظارت بر سلامت و عمکرد هارددیسک ارائه می‌دهند. اولین قدم برای اینکه بدانید از کدام ابزار تست سلامت هارددیسک استفاده کنید این است که سازنده هارد خود را پیدا کنید. اگر سازنده هارد خود را می‌شناسید می‌توانید از این مرحله عبور کنید.

در غیر این صورت دکمه ویندوز را فشار دهید و عبارت device manager را تایپ و از نتایج آن را انتخاب کنید. در پنجره Device Manager گزینه Disk drives را انتخاب کنید و شماره مدل هارد خود را یادداشت کنید. بعد شماره مدل را در گوگل سرچ کنید تا در نتایج به سازنده هارد خود دست پیدا کنید.

آموزش 4 روش تست سلامت هارددیسک در ویندوز

 بعد وارد سایت سازنده شوید و به صفحه پشتیبانی بروید و ابزار تست سلامت هارددیسک را جستجو کنید. هر یک از این ابزارها کمی متفاوت عمل می‌کنند اما مهمتر از همه اینکه هر کدام قابلیت‌های تشخیصی دارند که به شما این اجازه را می‌دهند تا سلامت هارددیسک خود را تست کنید.

تست سلامت Hard Disk با ابزار CHKDSK ویندوز

CHKDSK یک ابزار داخلی ویندوز است که هارد شما را برای پیدا کردن خطاهای سیستمی و بد سکتورها اسکن می‌کند و در صورت وجود هرگونه مشکلی آن را به شما گزارش می‌دهد. این نرم افزار می‌تواند مشکلات اسکن شده را حل و فصل کند و اگر مشکل بزرگتری وجود داشته باشد که توانایی رفع آن را نداشته باشد به شما گزارش می‌دهد.

می توانید از این ابزار برای بررسی سلامت Hard Disk استفاده کنید و خطاها و بدسکتورها را برطرف کنید. برای استفاده از CHKDSK روی هاردی که می‌خواهید خطاهای آن را بررسی کنید کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید، بعد به سربرگ Tools بروید و دکمه Check Now را کلیک کنید.

CHKDSK ویندوزCHKDSK ویندوزآموزش 4 روش تست سلامت هارددیسک در ویندوز

برای رفع خطاها و بدسکتورها یک کادر محاوره دو گزینه ای باز خواهد شد. اگر می‌خواهید خطاها و بدسکتورها را برطرف کنید می‌توانید این گزینه‌ها را انتخاب کنید. در غیر این صورت فقط Start را کلیک کنید تا گزارشی اساسی از مشکلات هارددیسک (در صورت وجود) دریافت کنید. این ابزار فقط روی پیدا کردن خطاهای سیستمی و بد سکتورها تمرکز دارد و فقط به شما اطلاع می‌دهد که آیا مشکلات عمده ای وجود دارد یا نه.

آموزش 4 روش تست سلامت هارددیسک در ویندوز

برای تست سلامت Hard Disk از WMIC استفاده کنید

WMIC یک رابط کاربری خط فرمان است که به شما اجازه می‌دهد بسیاری از کارهای مدیریتی از جمله بررسی سلامت هارددیسک را انجام دهید. این ابزار از S.M.A.R.T (فناوری گزارش گیری و تجریه و تحلیل و خود نظارتی) استفاده می‌کند تا وضعیت هارددیسک را نمایش دهد و یک نتیجه گیری ساده و کلی مانند “OK”  یا  “Pred Fail,”و غیره را ارائه می‌دهد.

این ابزار اطلاعات بسیار کمی را ارائه می‌دهد اما سریع و یک قابلیت داخلی ویندوز است. برای بررسی هارددیسک خود با WMIC، دکمه ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود cmd را تایپ کنید و دکمه OK را کلیک کنید تا وارد command prompt ویندوز شوید. دستور wmic را تایپ و اینتر کنید.

وقتی که اینترفیس WMI آماده شد دستور diskdrive get status را وارد و بعد اینتر کنید. شما باید وضعیت هارددیسک را بعد از یک تاخیر کوتاه به صورت زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش 4 روش تست سلامت هارددیسک در ویندوز

استفاده از برنامه‌های جانبی تست سلامت هارددیسک

شما می‌توانید از ابزارهای جانبی کنترل سلامت هارددیسک استفاده کنید که اطلاعات بیشتری را نسبت به ابزارهای داخلی ویندوز ارائه می‌دهد. این ابزارها از همان قابلیت S.M.A.R.T برای خواندن اطلاعات استفاده می‌کنند، با این حال آنها به جای اینکه فقط وضعیت خوب یا بد را نشان دهند تمام جرئیات را در اختیار شما قرار می‌دهند.

CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo ابزاری بسیار ساده اما در عین حال قدرتمند است. این ابزار رایگان و بسیار سبک است و تمام اطلاعات مورد نیاز مانند دما، وضعیت سلامت، نوع و قابلیت‌های هارددیسک و سایر ویژگی‌ها مانند میزان خطای خواندن/نوشتن و غیره را در اختیار شما قرار می‌دهد. این ابزار به صورت یک فایل اجرایی 4 مگابایتتی ارائه می‌شود و حاوی تبلیغات می‌باشد.

بعد از نصب تمام کاری که شما انجام می‌دهید این است که برنامه را اجرا کنید و تمام اطلاعات مربوط به هارددیسک خود را در رابط کاربری اصلی مشاهده کنید. این ابزار بعد از هر 10 دقیقه (به طور پیش فرض) سلامت هارددیسک را بررسی می‌کند و در صورت بروز هر گونه مشکلی به شما هشدار می‌دهد. از ابزارهای تست سلامت هارددیسک دیگر می‌توان به Hard Disk Sentinel و HDDScan اشاره کرد.

آموزش 4 روش تست سلامت هارددیسک در ویندوز