پردازنده (CPU) یکی از قطعات اصلی کامپیوتر شما می‌باشد. بدون خنک کننده CPU پردازنده به درستی کار نمی‌کند. فراهم آوردن محیطی کنترل شده و ایمن که در آن پردازنده بتواند عملکرد مناسبی را ارائه دهد از سوختن پردازنده جلوگیری می‌کند.

پردازنده فاقد کولر می‌تواند در عرض چند ثانیه بسوزد. در ادامه چند نکته در مورد نحوه انتخاب کولر پردازنده بیان شده است و 4 تا از بهترین خنک کننده‌های CPU لیست شده است.

باید در هنگام خرید خنک کننده CPU به چه چیزی توجه کنیم؟

شما باید اطلاعات مورد نیاز پردازنده و مادربرد را جمع آوری کنید. مهمترین فاکتور حداکثر مقدار گرمای تولید شده توسط پردازنده است. این امر به شما کمک می‌کند تا بهتر در مورد خنک کننده انتخابی خود تصمیم گیری کنید. اگر حداکثر گرمای تولید شده توسط پردازنده 60 درجه سانتیگراد باشد شما باید یک خنک کننده سی پی یو بزرگتر را خریداری کنید.

به خاطر داشته باشید که شما باید مشخصات خنک کننده سی پی یو مورد نظر خود را بررسی کنید و از سازگاری دقیق سوکت مطمئن شوید. این اطلاعات به طور معمول در وب سایت سازنده ارائه می‌شود. علاوه بر موارد فوق چند فاکتور دیگر وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

مکانیسم خنک سازی

در مورد مکانیسم خنک کننده چند عنصر مهم را باید در نظر گرفت:

فن‌های خنک کننده CPU

فن‌های قدرتمند می‌توانند عملکرد قابل توجهی را ارائه دهند اما لزوما خنک کننده ای که دارای فن‌های قدرتمند می‌باشد بهترین گزینه برای تجهیزات شما نمی‌باشد. قدرت بالا می‌تواند روی سطح نویز یا سر و صدا تاثیر منفی بگذارد و دستگاه شما را پر سر و صداتر از آنچه که پیش بینی کرده بودید کند.

اگر سر و صدا دغدغه شما می‌باشد می‌توانید خنک کننده پردازنده ای که دارای چند فن است گزینه مناسب تری باشد. هر چه تعداد فن‌های بیشتری وجود داشته باشد فن‌ها کندتر می‌چرخنئ. فن‌های چندگانه عملکرد کمتری را در هنگام کار ایجاد می‌کنند.

خنک کننده مایع

دستگاه‌های خنک کننده مایع نسبت به خنک کننده بادی کارآمدتر هستند اما اگر پردازنده شما نسبتا خنک باشد ممکن است این نوع خنک کننده پردازنده برای شما مناسب نباشد.

در نظر گرفتن خرارت تولید شده توسط پردازنده ( به طور مثال 60 درجه سانتیگراد) به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید کدام خنک کننده برای پردازنده شما مناسب تر است. همچنین به خاطر داشته باشید که خنک کننده‌های مایع نسبت به فن‌ها بدون سر و صداتر هستند و انتخاب مناسبی برای سیستم هایی است که به حداقل صدا نیاز دارند.

طراحی سینک حرارتی

برخی از مواد بهتر از سایر مواد گرما را به خود جذب می‌کنند و خنک کننده CPU با استفاده از انواع مختلفی از مواد ساخته می‌شود تا گرما را از مادربرد دور نگهدارد. مس گزینه خوبی است و اغلب در کولرهای با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نسبت به سایر گزینه‌های آلومنیومی قیمت بالاتری دارد.

اندازه و ابعاد خنک کننده CPU

در هنگام خرید خنک کننده پردازنده شما باید ابعاد و عمق سیستم خود را از قبل بدانید. قرار دادن یک کولر بزرگ بعد از خرید در یک کیس کوچک یکی از مشکل‌های مونتاژ و اسمبل کامپیوتر است که برای آماتورها به وجود می‌آید.

مادربردهایی که تراکم شلوغی دارند از خنک کننده‌های باریک یا ایستاده استفاده می‌کنند چون شلوغ کمتری را به وجود می‌آورند و در تعداد زیادی از طراحی‌ها استفاده می‌شوند. علاوه بر این شما باید به ابعاد رادیواتور و پمپ وحد انتخابی خود توجه کنید.

ظاهر

واحدهای خنک کننده پردازنده در انواع مختلفی از اشکال ( از مکعبی تا مستطیلی و غیره) در دسترس هستند. علاوه بر شکل واحد انتخابی، شما باید گزینه‌های که دارای نورپردازی هستند را در نظر بگیرید.

قابلیت تنظیم و گزینه‌های رنگی می‌تواد تاثیر زیادی در مونتاژ نهایی شما داشته باشد. ایا واحد مورد انتخاب شما دارای گزینه‌های از پیش تعریف شده برای نورپردازی رنگی است؟ اگر چنین است هر زمان که از کامپیوتر خود استفاده می‌کنید می‌توانید از نمایش نور شادی که دارید لذت ببرید.

بهترین خنک کننده CPU کدام است؟

واحدهای خنک کننده زیر برای استفاده در هر دو سوکت / مادربرد AMD و Intel طراحی شده اند. با این وجود همه گزینه‌های سوکت و مادربرد پشتیبانی نمی‌شوند. بنابراین به یاد داشته باشید که سازگاری را چک کنید.

هر یک از گزینه‌های زیر از فناوری خنک کننده پیشرفته برای دستیابی به عملکرد بسیار کارآمد استفاده می‌کند و دارای ظاهر بسیار جالبی هستند.

1- خنک کننده بادی Noctua NH-D15: این کولر بادی ایستاده دوتایی به لطف تیغه‌های فن بزرگی که دارد از عملکرد آرام و بدون سر و صدایی برخوردار است. حالت تک فنه به شما اجازه می‌دهد تا تا خنک کننده را به راحتی جا دهید.

خنک کننده بادی

2- خنک کننده مایع NZXT Kraken X72 : این خنک کننده مایع دارای چند فن است و به سخت افزار قدرتمندی تجهیز شده است. سیستم کنترل نرم افزاری CAM به شما این امکان را می‌دهد تا عملکرد کولر را سفارشی سازی کنید. چندین گزینه نورپردازی و حالت پمپ وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید.

NZXT Kraken X72

3- خنک کننده پردازنده Cryorig M9 Plus: این خنک کننده CPU از طراحی جمع و جوری برخوردار است تا بتوانید از آن در کنار هر نوع ماژول رمی استفاده کنید. این خنک کننده دارای دو فن با حداکثر بهره وری است در حالی که طراحی ایستاده ان فرآیند نصب را ساده می‌کند.

خنک کننده CPU

4- خنک کننده پردازنده Cooler Master MasterLiquid ML240P: کولر Cooler Master MasterLiquid ML240P یک خنک کننده مایع است که دارای پمپ شفاف و نورپردازی قابل تنظیم است. این خنک کننده دارای سطح صدای 20 دسیبلی است و عملکرد بسیار زیادی دارد.

 Cooler Master MasterLiquid ML240P

این روزها کولرهای پردازنده زیادی برای انتخاب وجود دارند و بسیاری از آنها می‌توانند برای سیستم شما گزینه مناسبی باشند. نکاتی که در بالا ذکر شد را در نظر داشته باشید تا قبل از نهایی کردن تصمیم تان از خرید بهترین خنک کننده CPU اطمینان حاصل کنید.