در حال جستجوی بهترین پردازنده های ماینینگ برای ریگ بعدی خود هستید؟ لازم است بدانید که طی دو سال گذشته ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به اوج خود رسیده اند. رقابت برای استخراج و ماینینگ ارزهای دیجیتال شدت گرفته است تا جایی که در حال حاضر یک چالش مداوم برای کابران؛ ماینینگ کوین ها به روشی مقرون به صرفه است.

لیست بهترین پردازنده های ماینینگ ارز دیجیتال

نتیجه این است که میانرهای برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده  برای ادامه کار، مزارع سخت افزاری خود را توسعه می دهند. ماینرهای جدید باید در نظر داشته باشند که بیشتر برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده؛ به قدرت پردازش پردازنده های گرافیکی باید وابسته باشند. با این وجود؛ پروتکل هایی وجود دارند که می توانند از قدرت پردازش پردازنده های مدرن استفاده کنند. علاوه بر این برخی از کوین ها مانند Bytecoin و Zcash نسبت به کوین های استانداردتر مانند Bitcoin  یا Ethereum برای ماینینگ با استفاده از پردازنده مناسب هستند.

با توجه به این نکته برای ماینرهای هاردکور و علاقمندان، ممکن است هنوز سرمایه گذاری روی سخت افزارهای ماینینگ هنوز ارزشش را داشته باشد. بهترین پردازنده های میانینگ؛ بهترین کارت گرافیک ماینینگ و بهترین مادربرد ماینینگ را با هم ترکیب کنید و بهترین ارز دیجیتال را برای نیازهای خود انتخاب کنید؛ و شما می توانید به سرعت یک ریگ ماینینگ داشته باشید که به طور بالقوه می تواند؛ درآمد کافی را برای پرداخت سخت افزار و انرژی داشته باشد و همچنین برای شما هم سودآوری داشته باشد. در ادامه این مقاله شما بهترین پردازنده های ماینینگ سال 2021 که در بازار موجود است را ملاحظه خواهید کرد.

AMD Ryzen Threadripper 3970X – بهترین پردازنده ماینینگ مطلق

حافظه کش بزرگ سطح سه AMD Ryzen Threadripper 3970X آن رابه یک پردازنده ماینینگ باورنکردنی تبدیل کرده است. مشخصات این محصول شامل موارد زیر است:

 • دارای 32 هسته، 64 نخ؛ سرعت کلاک پایه 3.7 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست 4.5 گیگاهرتز؛ حافظه کش کلی 144 مگابایت؛ توان مصرفی 280 وات
 • مزایا – اجرای کارهای بزرگ؛ نصب ساده
 • معایب – گران است و انرژی زیادی استفاده می کند

داشتن یک پردازنده 32 هسته ای و 64 رشته ای برای ماینینگ مزیت بزرگی را برای شما فراهم می آورد؛ اما بیشتر از همه حافظه کش AMD Ryzen Threadripper 3970X با اندازه 144 مگابایت؛ آن را به یک پردازنده ماینینگ باورنکردنی برای بسیاری از ارزهای دیجیتال پایه تبدیل می کند. مطمئنا این محصول گران است؛ اما با هش ریت 19.9 کیلو هش در ثانیه آن می توانید خیلی زود هزینه اولیه ای که برای خرید پردازنده ماینینگ صرف کرده اید را بدست آورید.

8 تا از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021 – بهترین CPU برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

AMD Ryzen 9 3950X – بهترین پردازنده ماینینگ AMD

AMD Ryzen 9 3950X در واقع یک پردازنده 16 هسته ای؛ 32 نخی با حافظه کش سطح سوم 64 مگابایتی است. مشخصات این پردزانده ماینینگ را در ادامه مشاهده خواهید کرد:

 • دارای 16 هسته، 32 نخ؛ سرعت کلاک پایه 3.5 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست 4.7 گیگاهرتز؛ حافظه کش سطح سوم 64 مگابایت؛ توان مصرفی 105 وات
 • مزایا – عملکرد فوق العاده چند هسته ای؛ از سوکت AM4 پشتیبانی می کند
 • معایب – نیاز به خنک کننده اضافی دارد؛ دارای قیمت بالایی است

پردازنده های AMD Ryzen از زمان معرفی تا کنون مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته اند و این تراشه های خارق العاده هم جزو بهترین پردازنده های ماینینگ هستند که از قیمت بالایی برخوردار هستند. AMD Ryzen 9 3950X یکی از پردازنده های Ryzen یکی از زیر مجموعه های این دسته از محصولات AMD هستند؛ با خرید این پردازنده شما می توانید 16 هسته، 32 نخ با حافظه کش سطح سوم 64 مگابایتی را دریافت کنید. تمام این قابلیت ها منجر به دست یافتن به هش ریت 13.4 کیلو هش در ثانیه خواهد شد.

8 تا از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021 – بهترین CPU برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

Intel Pentium Gold G-6400  – بهترین CPU ماینینگ اینتل

Intel Pentium Gold G-6400 یک پردازنده عالی برای اجرای یک سیستم ماینینگ با هزینه پایین است که خیلی راحت سود ماینینگ را به حداکثر می رساند. از مشخصات فنی این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای 2 هسته، 4 نخ؛ سرعت کلاک پایه 4 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست نامشخص؛ حافظه کش 4 مگابایت؛ توان مصرفی 54 وات
 • مزایا – قیمت خرید ارزان؛ هزینه اجرای پایین
 • معایب – مانند گزینه های بالا پردازنده قدرتمندی نیست؛ هسته ها و نخ ها محدود هستند

در حالی که پردازنده هایی که در بالا اشاره کردیم؛ در نوع خود CPU های بسیار خوبی برای ماینینگ هستند؛ پردازنده دسکتاپ Intel Pentium Gold G-6400 یک پردازنده عالی برای اجرای یک سیستم ماینینگ ارزان قیمت است. این بدان خاطر است که هزینه اولیه پایین است و همچنین این محصول یک پردازنده پر مصرف نیست؛ بنابراین قبض برق بالایی را دریافت نخواهید کرد. با داشتن یک پردازنده ماینینگ ارزان مانند Intel Pentium Gold G-6400 هزینه های خود را پرداخت کرده و با هش ریت 126.88 هش در ثانیه به سرعت سود کسب خواهید کرد.

AMD Ryzen 5 3600X – بهترین سی پی یو ماینینگ ارزان

AMD Ryzen 5 3600X همچنین یک گزینه اقتصادی است که عملکرد و ارزش خوبی را ارائه می دهد. این پردازنده 6 هسته ای قیمت پایین تری از پردازنده های 4 هسته ای را به ارمغان می آورد. از مشخصات این پردازنده ماینینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای 6 هسته، 12 نخ؛ سرعت کلاک پایه 3.8 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست 4.4 گیگاهرتز؛ حافظه کش سطح سوم 32 مگابایت؛ توان مصرفی 95 وات
 • مزایا – عملکر عالی چند هسته ای؛ تراشه در حال اجرا خنک باقی می ماند؛ دارای خنک کننده Wraith است.
 • معایب – اورکلاک کردن سختی دارد

تعجب آور نیست که AMD با تراشه میان رده خود هسته های بیشتری را در مقایسه با پردازنده اینتل که قیمت پایین تری دارد ارائه دهد. در حالی که در گذشته این معادل سازی برای مصالحه در زمینه های دیگر برای پایین نگه داشتن هزینه ها بود؛ AMD Ryzen 5 3600X با ارائه عملکرد خوب؛ همچنان مقرون به صرفه است. از نظر سایت Hashrates.com این سی پی یو می تواند هش ریت 5.58 کیلو هش در ثانیه را داشته باشد.

8 تا از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021 – بهترین CPU برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

AMD Ryzen Threadripper 3960X – پردازنده مورد علاقه ماینرها

AMD Ryzen Threadripper 3960X پردازنده ای بسیار مناسب برای ماینینگ است. این پردازنده یکی دیگر از گزینه های عالی Threadripper است که از مشخصات زیر برخوردار است:

 • دارای 24 هسته، 48 نخ؛ سرعت کلاک پایه 3.8 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست 4.5 گیگاهرتز؛ حافظه کش سطح سوم 128 مگابایت؛ توان مصرفی 280 وات
 • مزایا – ارزان تر از 3970X، عملکرد ماینینگ تقریبا خوب
 • معایب – هنوز از قیمت بالایی برخوردار است

در حالی که Threadripper 3970X یکی از بهترین پردازنده های ماینینگ است؛ نسخه قبلی آن؛ یعنی Threadripper 3960X هم یک پردازنده مناسب برای ماینینگ است؛ چون همان حافظه کش سطح سوم را دارد. X3960 علی رغم اینکه ارزان تر است و تعداد هسته و نخ کمتری دارد؛ بیشتر هش ریت را مانند گزینه گرانتر یعنی 1970X تولی می کند. از برخی جهات X3960 سرمایه گذاری عاقلانه تری برای افرادی است که به دنبال بهترین پردازنده ماینینگ ارزان قیمت هستند.

8 تا از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021 – بهترین CPU برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

Intel Core i9-10900X – یک CPU کاملا عالی برای ماینینگ

Intel Core i9-10900X پردازنده قدرتمندی برای ریگ های ماینینگ است. از مشخصات این CPU مخصوص Mining می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای 10 هسته، 20 نخ؛ سرعت کلاک پایه 3.7 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست 4.5 گیگاهرتز؛ حافظه کش سطح سوم 19.25 مگابایت؛ توان مصرفی 165 وات
 • مزایا – اورکلاک ساده ای دارد؛ از Intel Optane Memory پشتیبانی می کند.
 • معایب – به کارت گرافیک اختصاصی نیاز دارد.

Intel Core i9-10900X یک پردازنده 10 هسته ای آنلاک شده ، قابل اورکلاک اینتل است که آن را به یک پردازنده مرکزی همه جانبه تبدیل می کند و همچنین برای ماینینگ هم مناسب است. این پردازنده هش ریتی که با استفاده از Threadrippers بدست می آورید را ارائه نخواهد داد اما یک پردازنده قدرتمند برای ریگ های ماینینگ است که می توانید هش ریت 5.48 کیلو هش در ثانیه را تولید کند و سازگاری خوبی با برخی از بهترین مادربردهای ماینینگ موجود در بازار را دارد.

8 تا از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021 – بهترین CPU برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

Intel Celeron G5905 – یکی از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021

Intel Celeron G5905 یک پردازنده ماینینگ عالی برای ماینرهایی است که قصد دارند هزینه کمی را پرداخت کنند. از مشخصات این CPU می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای 2 هسته، 2 نخ؛ سرعت کلاک پایه 3.5 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست نامشخص؛ حافظه کش سطح سوم 4 مگابایت؛ توان مصرفی 58 وات
 • مزایا – قیمت مناسب
 • معایب – از قابلیت Hyperthreading پشتیبانی نمی کند

Intel Celeron G5905 یکی دیگر از CPU های ماینینگ عالی برای ماینرهایی است که قصد دارند هزینه کمی پرداخت کنند و بازگشت سرمایه سریعی داشته باشند. شما باید انتظارات خود را با آنچه که می خواهید از طریق ماینینگ با دستگاه مجهز به پردازنده Intel Celeron G5905 بدست آورید؛ تعدیل کنید؛ اما یک عملکرد خوب دریافت خواهید کرد که به پردازنده های گرافیکی اجازه می دهد کارهای خود را به خوبی انجام دهند.

8 تا از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021 – بهترین CPU برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

AMD Ryzen 3 3100 – یک پرازنده ماینینگ 4 هسته ای

آخرین پردازنده ای که به شما معرفی خواهیم کرد؛ سی پی یو ماینینگ AMD Ryzen 3 3100 است که از مشخصات زیر برخوردار می باشد:

 • دارای 4 هسته، 4 نخ؛ سرعت کلاک پایه 3.6 گیگاهرتز؛ سرعت کلاک بوست 3.9 گیگاهرتز؛ حافظه کش سطح سوم 16 مگابایت؛ توان مصرفی 65 وات
 • مزایا – دارای خنک کننده Wraith می باشد, هسته های بیشتری را نسبت به اکثر پردازنده های مقرون به صرفه ارائه خواهد داد.
 • معایب – تاخیر در امتیازات بنچارک

اگر به دنبال خرید CPU برای ماینینگ هستید که قیمت پایینی داشته باشد و در عین حال به شرکت AMD تعلق داشته باشد؛ AMD Ryzen 3 3100 یک گزینه عالی است که دارای 4 هسته می باشد و در مقایسه با پردازنده های مقرون به صرفه 2 هسته ای اینتل که با این بازه قیمت ارائه می شود یک حافظه کش سطح سوم مناسب را دارد. طبق گفته سایت Betterhash این محصول دارای هش ریت 3063.00 هش در ثانیه است و یکی از بهترین موارد در مورد تراشه های Ryzen 3 این است که در آینده می توانید آنها را با تراشه های قدرتمند Ryzen 5 یا Ryzen 7 عوض کنید؛ بنابراین این می تواند پردازنده ایده آل برای افرادی باشد که اولین مراحل آزمایشی در دنیای ماینینگ ارزهای دیجیتال را پشت سر می گذارند.

8 تا از بهترین پردازنده های ماینینگ 2021 – بهترین CPU برای ماینینگ ارزهای دیجیتال

منبع: techradar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.