کارتخوان یا POS (پوز – مخفف point of sale) سیستمی است که می‌تواند به کاهش فرآیندهای کاغذی کمک کند و مشتریان از طریق یک فرایند ساده و بدون استفاده از پول نقد خرید خود را انجام دهند. بسیاری از سیستم‌های کارتخوان در کسب و کارهای کوچک وجود دارند و یکی از دستگاه‌هایی است که توسط مصرف کننده به صورت روزمره استفاده می‌شود. هر زمان که شما پرداخت خود را از طریق کارتخوان انجام می‌دهید یک مودم داده‌ها را انتقال می‌دهد و فرآیند انتقال پول را رد یا تایید می‌کند.

بهترین مودم برای کارتخوان

نمونه‌هایی از استفاده از دستگاه کارت خوان

  • کارتخوان‌های موجود در رستوران‌ها، سینماها و یا فروشگاه‌های خرده فروشی
  • کارتخوان‌های فروش بلیط در ایستگاه‌های قطار، ایستگاه‌های اتوبوس و فرودگاه‌ها

نحوه کار دستگاه کارتخوان

کارتخوان یا پوز در واقع به مکانی اشاره دارد که تراکنش در آنجا رخ می‌دهد و با استفاده از ارزیابی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که انجام می‌شود یک معامله را تسهیل می‌بخشد. این سیستم در واقع یک دستگاه ثبت پول کامپیوتری است که مشتری به جای ارائه پول نقد کارت اعتباری خود را در دستگاه کارتخوان می‌کشد و پول از حسابش به حساب فرد فروشنده انتقال داده می‌شود. همانطور که فناوری رشد کرد دستگاه‌های پوز هم گسترش پیدا کرده‌اند و قابلیت‌های بیشتری را ارائه دادند. حالا دستگاه‌های کارتخوان قابلیت‌های بیشتری دارند و به بعنوان یک سیستم مدیریت خرده فروشی شناخته می‌شوند.

کامپیوتر شخصی

یک کامپیوتر شخصی نرم‌افزار POS را اجرا می‌کند و رابط کاربری را برای دستگاه‌های دیگر فراهم می‌آورد. بیشتر سیستم‌های پوز مبتنی بر کامپیوترهای ورک استیشنی هستند که سیستم عامل ویندوز یا لینوکس را اجرا می‌کنند (و در برخی موارد سیستم‌هایی وجود دارند که هنوز از DOS یا یونیکس استفاده می‌کنند).

نرم افزار POS

در کامپیوتر نرم افزار مربوط به پوز اجرا می‌شود و دستگاه‌های متصل شده به سیستم تنظیم و راه‌اندازی می‌شود. این نرم‌افزار معمولا بخش ثبت پول نقد را کنترل می‌کند و ممکن است بسته به سیستم عامل استفاده شده متفاوت باشد.

کشو پول نقد

یک کشو رجیستر قفل شده است که پول نقد را ذخیره می‌کند و توسط سیستم پوز باز می‌شود.

چاپ رسید

پرینتر اطلاعات را از سیستم پوز دریافت کرده و یک نسخه کاغذی از تراکنش صورت گرفته را برای مشتری چاپ می‌کند.

صفحه نمایش پولد

صفحه نمایش پولد یک صفحه نمایش دیجیتال یا LED است که در مقابل مشتری قرار می‌گیرد تا هر قلم جنس همراه با قیمت به مشتری نمایش داده شود.

اسکنر بارکد

اسکنر بارکد یک دستگاه الکترونیکی است که معمولا مبتنی بر لیزر است و بارکد چاپ شده روی محصولات را می‌خواند و بعد برای دریافت قیمت جنس این اطلاعات را به سیستم پوز ارسال می‌کند.

نوار مغناطیسی

دستگاهی است که اطلاعات درج شده در نوار مغناطیسی پشت کارت را می‌خواند. اطلاعات ذخیره شده می‌تواند شامل شماره شناسایی بانک، نوک کارت، سازمان صادر کننده کارت، شماره کارت، تاریخ انقضاء، نام مشتری، آدرس و غیره باشد. سیستم پوز اطلاعات مورد نیاز را به شبکه پردازش بانکی (براساس شماره شناسایی بانکی درج شده در کارت) ارسال می‌کند و در نهایت به شیوه‌ای کارآمد و ایمن تراکنش را نهایی می‌کند.

مودم و انتقال داده

مودم ها به کامپیوتر پوز اجازه می‌دهند تا با بانک و موسسه صادر کننده کارت ارتباط برقرار شود و تاییدیه تراکنش دریافت شود. این مودم همچنین اجازه می‌دهد تا کل تراکنش‌های روزانه به مکان دیگری از این شرکت (مانند دفتر مرکزی شرکت) ارسال شود. مودم‌ها را می‌توان در سیستم کامپیوتری پوز تعبیه کرد و یا می‌توان یک مودم اکسترنال را متصل کرد.

بسیاری از سیستم‌ها به جای استفاده از مودم‌های Dial-Up از LAN یا شبکه محلی استفاده می‌کنند و داده‌ها را به صورت محلی و از طریق کابل اترنت انتقال می‌دهند. این نوع اتصال برای سیستم‌هایی که چندین کامپیوتر دارند و نیاز به دسترسی به اطلاعات مشابهی دارند (‌مانند رستوران‌ها) ایده‌آل است اما در نهایت برای تایید کارت اطلاعات باز هم از طریق مودم Dial-Up ارسال می‌شود.

بهترین مودم برای کارتخوان

چرا هنوز از مودم Dial-Up استفاده می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال 3 دلیل وجود دارد:

  1. حداقل الزامات سرعت و داده
  2. هزینه‌های مرتبط با راه اندازی
  3. امنیت

اکثر مودم‌های امروزی دارای سرعت انتقال داده 56 کیلوبیت در ثانیه هستند، اما سیستم‌های پوز همیشه به این نوع سرعت نیاز ندارند. تراکنش‌ها معمولا بسیار کوچک هستند و فقط نیاز به 300 بیت در ثانیه تا 2.4 کیلوبیت در ثانیه دارند و کافیست که دستگاه کارت خوان شما از اتصال Dial-up پشتیبانی کند. بنابراین یک مودم 33.6 کیلوبیت در ثانیه‌ای را می‌توان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد. اتصال مودم 56 کیلوبیت در ثانیه‌ای به شما اجازه می‌دهد تا از سیستم‌های پوز پیشرفته‌تر برای انتقال اطلاعات بیشتر با استفاده از سرعت اتصال سریعتر استفاده کنید.

با چنین حجم کم اطلاعات و حداقل سرعت مورد نیاز شبکه‌های سریعتر اترنت مورد نیاز نیستند و راه حل dialup می‌تواند برای پیاده سازی بسیار ارزانتر باشد. اکثر کسب و کارها به تایید تراکنش کارت‌ها نیاز دارند و نصب یک کارتخوان تنها به یک خط تلفن اختصاصی نیاز دارد در حالی که نصب شبکه و سرویس‌های پهن باند با کیفیت بالا می‌تواند هر ماهه هزینه‌هایی را برای فروشنده داشته باشد. در نتیجه استفاده از مودم‌های dialup می‌تواند برای فروشنده به صرفه‌تر باشد.

اتصال پهن باند به این معناست که کامپیوتر و دستگاه کارتخوان به صورت 24 ساعته می‌تواند به اینترنت متصل باشد و این امر می‌تواند خطرات منیتی و تهدید بیشتری را برای هک شدن به همراه داشته باشد. با استفاده از مودم Dialup شما تا حدی به اینترنت متصل می‌شود که یک تراکنش کامل شود، بنابراین هک کردن دستگاه کارت خوان می‌تواند بسیار مشکل باشد.

سیستم‌های کارت خوان Dial-Up راه اندازی ساده‌ای دارند و معمولا تنها نیاز به یک خط تلفن دارند، این نوع سیستم‌ها نسبتا ارزان هستند و با توجه به پیاده سازی ساده و مقرون به صرفه‌ای که دارند به عنوان یکی از رایجترین روش‌های پرداخت الکترونیکی در سراسر جهان تبدیل شده‌اند. امروزه شما می‌توانید کارت خوان‌ها را در همه جا پیدا کنید. رایج‌ترین جاهایی که از کارتخوان استفاده می‌کنند، فروشگاه‌های خرده فروشی مانند فروشگاه‌های لباس، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها می‌باشند.

US Robotics بهترین مودم برای دستگاه POS

شاید بتوان گفت مودم US Robotics بهترین مودم برای کارتخوان است: چون امنیت، کیفیت و قابلیت اطمینان را ارائه می‌دهد و در هر سیستمی می‌تواند استفاده شود. مودم‌های پرچم دار این برند در برخی از سیستم‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر استفاده می‌شود. مودم‌های پروفیل کم داخلی USR در داخل بسیاری از سیستم‌های پوز تعبیه شده است.

مودم‌های USB این برند نیز به دلیل اندازه کوچکی که دارند در دستگاه‌های کارت خوان کار خود را شروع کرده‌اند، مودم مبتنی بر کنترلر USR USB در مکان‌هایی که با مشکل فضا مواجه هستند پیاده سازی می‌شوند. برند USR بیش از چند دهه است که در زمینه فروش مودم فعالیت می‌کند و یکی از محبوبترین مارک‌های مودم است. این شرکت جوایز متعددی را در زمینه کیفیت و قابلیت اطمینان بودن محصولاتش دریافت کرده است و مودم‌های USR اکثر فاکتورهای مهم و اصلی کارتخوان‌ها را پوشش می‌دهد.