بهترین رزولوشن مانیتور برای بازی چیست؟  در حال حاضر که در سال 2020 هستیم؛ 1080p بهترین عملکرد را ارائه می دهدا و همچنین بهترین راه حل مقرون به صرفه است. 2160p بهترین تصویر را فراهم می آورد. هنوز تعداد کمی از پردازنده های گرافیکی سطح بالا از پس این وضوح تصویر بر می آیند؛ در حالیکه 1440p بهترین تعادل را بین عملکرد و تصاویر ارائه می دهد.

اگر گرافیک خوبی می خواهید، قطعا وضوح تصویر مهمترین تنظیم گرافیکی در منوی گزینه های هر بازی است. با این وجود در مورد سخت افزار هم سخت ترین گزینه است.

برای مدت زمان طولانی است که کیفیت 1080p خوب هدف هر گیمری بوده است؛ اما با عرضه کنسول بازی PlayStation 4 Pro و Xbox One X در سال های 2016 و 2017 مشخص شد که حتی زمان آن رسیده است که مین استریم ها وضوح را بالا ببرند. حال سوال پیش می آید که بهترین رزولوشن برای بازی چیست؟ این دقیقا همان چیزی است که ما در این راهنما قصد دارین بحث و پاسخ دهیم.

رزولوشن مانیتور

همانطور که احتمالا می دانید؛ وضوح نمایشگر تعداد پیکسل های صفحه به صورت افقی و عمودی را توصیف می کند. هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد؛ تصویر واضح تر و با جزئیات بیشتری ظاهر می شود. در حال حاضر در دنیای بازی که سه رزولوشن زیر وجود دارند که بسیار محبوب هستند:

  • Full HD (1080p)
  • Quad HD (1440p)
  • Ultra HD (2160p)

البته؛ همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید؛ رزولوشن می تواند بر اساس نسبت تصویر 16:9, 16:10, 21:9, 32:9 و غیره به طور قابل توجهی متفاوت باشد. با این حال، سه رزولوشن ذکر شده در بالا؛ همان چیزی است که افراد معمولا برای توصیف وضوح صفحه نمایشگر استفاده می کنند. بنابراین مزایا و معایب هر کدام چیست؟

بهترین رزولوشن مانیتور برای بازی چیست؟

Full HD

بسیاری از گیمرهای با تجربه؛ ممکن است این احساس را داشته باشند که همین دیروز بود که Full HD به عنوان فناوری صفحه نمایش توسعه داده شد. در آن زمان؛ رزولوشن های 720p و  1080pبه عنوان HD (HD Ready) و  Full HD شناخته می شدند.

امروزه به سختی می توانید یک مانیتور گیمینگ با رزولوشن 720p را پیدا کنید؛ گرچه تلویزیون های 720p هنوز در دسترس هستند و معمولا آنها که کوچکتر هستند با قطر زیر 30 اینچ هستند. اما در هر صورت، به احتمال زیاد؛ در سال 2020 هیچ بازی با کیفیت 720p در اختیار نخواهید داشت مگر اینکه تصمیم بگیرید با یکی از کنسول های نسل جدید به یک سفر نوستالژی بروید یا از یک پردازنده گرافیکی رده پایین استفاده کنید.

به دلایل معتبر؛ 1080p تا به امروز بسیار محبوب مانده است. شاید دلیل اصلی محبوبیت ماندگار آن این است که پردازنده های گرافیکی جدید (میان رده و رده بالا) می توانند فریم ریت قابل توجهی را با این رزولوشن بدست آورند.

بهترین رزولوشن مانیتور برای بازی چیست؟

بنابراین مانیتورهای 144 هرتز و 240 هرتز 1080p جذابیت زیادی برای گیمرهای رقابتی که به دنبال واکنش نشان دادن با فریم ریت بالا هستند، دارند.

به غیر از این، 1080p بسیار مقرون به صرفه است؛ چه در مورد مانیتورها و چه در مورد پردازنده های گرافیکی. البته حتی ارزان ترین پردازنده گرافیکی موجود هم می توانند 1080p را به خوبی تحمل کنند؛ البته به تنظیمات گرافیکی و بازی مورد نظر بستگی دارد. در مجموع 1080p همچنان در سال 2020 محبوب است؛ زیرا می تواند هم کسانی را که اولویت عملکرد را نسبت به تصویر دارند و هم افرادی را که نمی خواهند یا نمی توانند هزینه بیشتری را برای مانیتور رزولوشن بالاتر صرف کنند؛ را به خود جذب کنند.

رزولوشن Quad HD مانیتور

برای بسیاری از گیمرها؛ QHD بهترین رزولوشن برای بازی در سال 2020 خواهد بود. چرا؟ خب فقط به این دلیل که در بین FHD و UHD قرار می گیرد و یک نقطه شیرین است. به نظر بهتر از 1080p می رسد و هنوز هم می تواند فریم ریت بالایی را ارائه دهد که در غیر این صورت دستیابی به آن با 2160p غیر ممکن است. بنابراین، روش خوبی برای ایجاد تعادل بین کیفیت تصویر و عملکرد و احتمالا قیمت است.

پردازنده های گرافیکی میان رده؛ مانند AMD RX 580   یا  590  یا  Nvidia GTX 1060  یا  1660 Tiهمه پردازنده های گرافیکی بسیار خوبی هستند که از آنها می توان برای بازی های 1440p هستند و حتی برخی از مدل های ضعیف تر هم می توانند به خوبی از عهده این رزولوشن برآیند (البته با فریم ریت پایین).

بهترین رزولوشن مانیتور برای بازی چیست؟

Ultra HD

Ultra HD یا 4K استاندارد جدیدی است که صنعت به سمت آن گرایش پیدا کرده است. تلویزیون های 4K سال های پیش شروع به کار کردند و در حال حاضر مانیتورهای 4K زیادی هم وجود دارد که برخی از آنها بسیار ارزان قیمت هستند.

همانطور که حدس زده اید؛ 4K وضوح و کیفیت تصویر فوق العاده ای را ارائه می دهد. با این وجود؛ با تعداد پیکسل های بسیار زیادی همراه است و به سخت افزار قدرتمندی نیاز دارد. در واقع، فقط پردازنده های گرافیکی پیشرفته رده بالا؛ مانند مدل های جدید RTX انویدیا، قادر به تسلط واقعی بر این وضوح در هنگام بازی های AAA خواهند بود. با این حال، حتی برخی از مدل های قدیمی و ضعیف تر؛ به عنوان مثال؛ RX Vega 56, RX Vega 64, GTX 1080 Ti, GTX 1070 Ti می توانند برای بازی های 4K استفاده شوند.

به طور کلی, اگر قابلیت بصری بیشتر زا عملکرد را داشته باشید و توانایی تهیه یک پردازنده گرافیکی پیشرفته و یک مانیتور 4K مناسب را داشته باشید؛ UHD راهی است که باید طی کنید. با این حال، برای اکثر افراد؛ چیزی که مقرون به صرفه تر باشد احتمالا گزینه بهتری خواهد بود.

بهترین رزولوشن مانیتور برای بازی چیست؟

یکی دیگر از جنبه های مهمی که باید بدان تئجه داشت، نسبت تصویر است. امروزه اکثر نمایشگرهای اولترا واید دارای نسبت تصویر 21:9  یا حتی  32:9هستند. بنابراین فاکتور نسبت تصویر چگونه در همه اینها نقش دارد؟

از آنجایی که ما با صفحه های گسترده تری روبرو هستیم؛ تعداد پیکسل های افقی معمولا در مانیتورهای اولترا واید بیشتر است. این طبیعتا می تواند, عملکرد را منعکس کند جون یک مانیتور 16:9 با رزولوشن 1440×2560 پیکسل عملکرد مشابه با مانیتور 21:9 که دارای رزولوشن 1440×3440 پیکسل است را ارائه نمی دهد. بنابراین اساسا آنچه شما با یک نمایشگر اولترا واید بدست می آورید این است:

  • یک میدان دید گسترده تر که می تواند در بازی های رقابتی مفید واقع شود.
  • عملکرد کمی بدتر به دلیل افزایش تعداد پیکسل ها

البته عوامل دیگر هم باید در نظر گرفته شوند که مستقیما به بازی مربوط نمی شوند که شامل قیمت (مانیتورهای اولترا واید گران تر هستند)، فضای صفحه بیشتر (که می تواند به اجرای کارها به صورت مالتی تسکینگ کمک کند) و تجربه سینمایی پیشرفته در هنگام تماشای فیلم می شود.

موضوعی که گیمرهای رقابتی باید از ان اطلاع داشته باشند این است که برخی از توسعه دهندگان عمدا پشتیبانی از اولترا واید را در باز یهای خود غیرفعال می کنند تا مانع از این شوند که برخی از گیمرهای نسبت به دیگران برتری داشته باشند. یعنی آنها مانع از اجرای بازی ها با وضوح بالا نمی شوند؛ اما FOV همانطور که در مانیتورهای 16:9 بازی می کنید ثابت خواهد ماند.

به غیر از این، برخی از بازی ها به راحتی از 21:9 یا 32:9 پشتیبانی نمی کنند؛ بنابراین ممکن است مجبور شوید برخی از تنظیمات را انجام دهید تا زمانی که آنها به درستی کار کنند. این چیزی است که به احتمال زیاد با بازی های قدیمی تر یا پورت های کنسول subpar روبرو خواهید شد.

بهترین رزولوشن مانیتور برای بازی چیست؟

نتیجه گیری

ابتدا بیاید قسمت ساده تر سوال را جواب دهیم و ان هم نسبت تصویر است. تا جایی که به ما مربوط می شود؛ نسبت تصویر 16:9 بهترین انتخاب برای اکثر افراد است. همانطور که قبلا ذکر شد؛ مزایایی که مانیتورهای اولتراواید برای بازی ارائه می دهند کمی مشکوک است؛ بخصوص اگر قصد استفاده از سایر قابلیتهای غیر گیمینگ که چنیدم مانیتور را به همراه دارد؛ نباشد. به علاوه؛ مانیتورهای اولترا واید گرانتر از مانیتورهای عادی هستند، بنابراین اگر مانیتور گیمینگ 16:9 را خریداری کنید؛ احتمالا ارزش بهتری را نسبت به پولی که صرف می کنید بدست خواهید آورد.

بهترین رزولوشن مانیتور برای بازی چیست؟

بهترین رزولوشن برای بازی ها

و اما حالا باید به سوال اصلی پاسخ دهیم و آن هم رزولوشن است. در نهایت هیج رزولوشن واحدی را نمی توان به عنوان بهترین رزولوشن برای بازی ها اعلام کرد و بیشتر مربوط به ترجیحات و نیازهای شخصی است. ما به طور خلاصه این گونه بیان خواهیم کرد که:

  • اگر به عملکرد بیشتر از تصاویر بصری اهمیت می دهید؛ یعنی اگر فریم ریت سه رقمی را مد نظر دارید؛ 1080p را انتخاب کنید. به غیر از این؛ 1080p بهترین انتخاب برای کسانی است که نمی خواهند هزینه زیادی را برای مانیتور صرف کنند.
  • اگر به بهترین گرافیک نیاز دارید و توانایی خرید را دارید 2160p را انتخاب کنید.
  • اگر یک تعادل خوب و مقرون به صرفه بین عملکرد و گرافیک نیاز دارید؛ 1440p را انتخاب کنید.
  • اگر مجبورید که از یک صفحه نمایش 1080p و 1440p یا 2160p استفاده کنید و به فریم ریت اهمیتی نمی دهید؛ همیشه با رزولوشن بالاتر همراه شوید.

به این ترتیب شما مانیتوری دریافت خواهید کرد که نیازهای بعدی شما را برآورده می کند؛ بنابراین حتی اگر پردازنده گرافیکی فعلی شما در وضوح بالاتر عملکرد خوبی ندارد؛ با ارتقاء پردازنده گرافیکی بعدی؛ دیگر نگران ارتقاء مانیتور نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.