در این مقاله از سری مقالات فروشگاه نارستان قصد داریم 7 راه کار ساده برای بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری و جلوگیری از هک شدن را به شما آموزش دهیم. استفاده از اینترنت برای هر کسب و کاری به یک ضرورت تبدیل شده است. با این وجود خطر تهدیدات امنیتی و کلاهبرداری هم افزایش پیدا کرده است. اینترنتی که دستگاه روتر شما در اختیارتان قرار می‌دهد دستگاه‌های مورد استفاده شما را به دنیای خارج وصل می‌کند و در واقع دستگاه‌های شما در موقعیتی قرار می‌کیند که توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

فکر نکنید که هکرها به خاطر کوچک بودن یا ایمن بودن سیستم خانگی که دارید شما را مورد هدف قرار نمی‌دهند. در آوریل سال 2018 بود که وزارت امنیت داخلی ایالات متحده هشدار دارد که هکرهای روسی به ISP ها، روترهای خانگی و فایروال‌ها حمله کرده اند.

راه اندازی یک شبکه خانگی مطمئن برای محافظت از هویت و اطلاعات شخصیتان به یک ضرورت تبدیل شده است. هیچ راهی برای دستیابی به امنیت 100% وجود ندارد با این وجود اقدامات پیشگیرانه زیادی وجود دارد که می‌توانید برای امنیت شبکه خانگی و اداری خود انجام دهید تا به یک هدف سر سخت تر برای حمله تبدیل شوید.

7 راه کار ساده برای بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری و جلوگیری از هک شدن

 مطمئن شوید که امنیت شبکه شما فعال شده است

اکثر خانه‌ها دارای چندین دستگاه متصل به شبکه هستند 0مانند گوشی‌های هوشمند، سیستم‌های بازی، تلویزیون؛ رایانه، گجت‌ها و تبلت‌ها و غیره). هر دستگاه متصل باید دارای جدیدترین سیستم عامل، نرم افزار امنیتی و مرورگرهای وب باشد. کدهای مخرب و بدافزارها توسط اینترنت به دستگاه فعال شما انتقال داده می‌شوند و می‌توانند به هر دستگاه دیگری که به شبکه متصل شده‌اند سرایت کنند کنند و اطلاعات شما را به سرقت ببرند.

بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری

روتر خود را ایمن کنید

بیش از سه چهارم خانواده‌ها از وای فای به عنوان اتصال اصلی خود به اینترنت استفاده می‌کنند. وقتی اتصال اینترنت را اضافه کردید، ارائه دهنده روتد شما یک نام برای شبکه و یک رمز عبور را تعریف می‌کند. تا حد امکان از نام کاربری و رمز عبور پیش فرض استفاده نکنید. هکرها می‌توانند با یک جستجوی ساده در گوگل مدل روتر شما را پیدا کنند و بعد از پیدا کردن مدل روتر می‌توانند به رمز عبور شما دسترسی پیدا کنند و شبکه شما را تغییر نام دهند و تنظیمات دیگر روتر شما را تغییر دهند.

  • بیشتر بخوانید: آیا روتر شما هک شده است؟ نحوه چک کردن روترها برای بد افزارها

7 راه کار ساده برای بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری و جلوگیری از هک شدن

برای بهبود امنیت شبکه بی سیم خود مراحل زیر را دنبال کنید:

SSID خود را تغییر دهید: این نامی است که به شبکه Wi-Fi شما اختصاص داده می‌شود. با تغییر SSID تشخیص نوع روتر خود را برای هکرها دشوارتر کنید. از اسامی که شامل هر گونه اطلاعات شخصی شماست و یا هر گونه اطلاعات قابل شناسایی خودداری کنید. ار نام‌های منحصر به فردی که به سختی حدس زده می‌شوند استفاده کنید.

ایجاد کلمه عبور برای کاربران مهمان: اگر کاربران مهمان دارید و نمی‌خواهید به شبکه اصلی شما دسترسی پیدا کنند برای آنها یک شبکه جداگانه ایجاد کنید.

تغییر کلمه عبور پیش فرض روتر: هر روتر دارای کلمه عبور پیش فرض می‌باشد که به عنوان WPA یا کلید امنیتی شناخته می‌شود و این رمز عبوری است که شما را به شبکه بی سیم متصل می‌کند. از یک کلمه عبور قوی استفاده کنید که حداقل 12 کاراکتر داشته باشد.

گزینه‌های امنیتی بهتر را انتخاب کنید: اگر ارائه دهنده شما رمزگذاری وای فای WPA2 را ارائه می‌دهد از این سطح امنیتی استفاده کنید. بهترین گزینه‌های امنیتی شبکه WPA است و WEP کمترین امنیت را دارد.

جلوگیری از هک شدن

با بروزرسانی مداوم نرم افزارها

نرم افزارهایی که به طور مرتب بروزرسانی و یا آپدیت می‌شوند شامل راه حل‌ها و پچ‌های امنیتی مهم هستند که برای آسیب پذیری‌ها و تهدیدات تازه کشف شده اند. یکی از موثرترین اقداماتی که می‌توانید برای بهبود امنیت سایبری دفتر کاری یا خانگی خود انجام دهید بروزرسانی مرتب نرم افزارها است.

جلوگیری از هک شدن

با نصب فایروال شبکه

نصب فایروال در شبکه خانگی تان از شما در برابر تهدیدات محافظت می‌کند و از دسترسی‌های غیر مجاز جلوگیری می‌کند و ترافیک‌های مخرب را مسدود می‌کند. اکثر روتر‌ها دارای یک فایروال داخلی هستند. امروزه برخی از قابلیت‌های امنیتی شبکه مانند مقابله با حملات Dos، فیلتر کردن وب سایت‌ها و کاربران، کنترل دسترسی، ایجاد شبکه مهمان و غیره به روترها اضافه شده اند. اطمینان حاصل کنید که فایروال را فعال کرده‌اید چونکه در برخی از روترها به طور پیش فرض غیر فعال هستند. اگر سوال یا نگرانی دارید می‌توانید با ارائه دهنده خدمات اینترنتی خود تماس بگیرید.

نصب فایروال شبکه

بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری

با حذف نرم افزار و سرویس‌های بلااستفاده

برای کاهش خطرات امنیتی شبکه، هر گونه نرم افزار یا سرویسی که در شبکه خود استفاده نمی‌کنید را حذف کنید. بسیاری از کامپیوترهای جدید با برنامه‌های از قبل نصب شده که Bloatware نامیده می‌شوند (برنامه هایی که حافظه را اشغال می‌کنند) عرضه می‌شوند. این برنامه‌ها نه تنها می‌توانند عملکرد دستگاه شما را کاهش دهند بلکه می‌توانند حریم خصوصی شما را به خطر بیاندازند.

بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری

با غیر فعال کردن وب کم لپ تاپ

بسیاری از وب سایت‌ها و برنامه‌ها از شما درخواست می‌کنند که بدانها اجازه دسترسی به وب کم و میکروفن را بدهید. تا زمانی که مطمئن نشده‌اید که این منبع صد در صد امن و قابل اعتماد است اجازه دسترسی ندهید. اگر این کار را نکنید ممکن است شخصی در جایی شما را نظارت کند. برای اطمینان از اینکه هیچ کس به وب کم شما دسترسی ندارد وب کم خود را غیر فعال کنید و یا اینکه یک تکه چسب یا کاغذ را روی آن قرار دهید تا از خودتان محافظت کنید.

غیر فعال کردن وب کم لپ تاپ

بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری

با تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم

با رعایت موارد بالا خطر حمله به شبکه خانگی و یا اداری شما کاهش پیدا می‌کند. متاسفانه هیچ راه کاری وجود ندارد که بتواند صد در صد از دست هکرها در امان بمانید.

کسب و کارها برای محافظت در مقابل هک شدن و از بین رفتن یا خرابی فایل‌ها و اطلاعات خود باید به طور مرتب از اطلاعات خود بکاپ بگیرند. از یک سرویس مبتنی بر ابر، هارد اکسترنال یا برنامه بکاپ گیری خودکار برای ساده کرده این فرآیند استفاده کنید.