اگر شما برنامه‌های 16 بیتی را در نسخه 64 بیتی ویندوز 10 دانلود کرده باشید و سعی در نصب آنها کرده باشید متوجه خواهید شد که برنامه‌ها نصب نمی‌شوند و شما باید زمان و اینترنت بیشتری را صرف دانلود نسخه 64 بیتی ویندوز 10 کنید. شما می‌توانید از راه حل زیر برای اجرای برنامه‌های 16 بیتی در نسخه 64 بیتی ویندوز 10 استفاده کنید.

برای نصب برنامه‌های 16 بیتی در نسخه 64 بیتی ویندوز ما باید ابتدا یک ماشین مجازی نصب کنیم و بعد یک نسخه قدیمی از سیستم عامل ویندوز ( مانند ویندوز XP) را روی آن نصب کنیم. بعد از آن می‌توانید از طریق ماشین مجازی بسیاری از برنامه‌های 16 بیتی را در ویندوز 10 نصب کنید.

آیا می‌توانم برنامه‌های 16 بیتی را در نسخه 64 بیتی ویندوز 10 نصب کنم؟

جواب این سوال بله است. شما باید از دانلود Oracle VirtualBox شروع کنید . مطمئن شوید که نسخه مناسب را برای ویندوز دانلود کرده اید. بعد از اینکه دانلود کامل شد برنامه را نصب کنید. بعد از نصب موفقیت آمیز برنامه Oracle Virtual Box شما باید برای برنامه‌های قدیمی خود یک ماشین مجازی ایجاد کنید. از آنجا که شما می‌خواهید برنامه‌های 16 بیتی را در نسخه 64 بیتی ویندوز 10 اجرا کنید پیشنهاد می‌کنیم که از ویندوز XP برای ایجاد ماشین مجازی جدید استفاده کنید. مطمئن شوید که فایل ISO ویندوز XP را در سیستم خود دارد. در صورتی که این فایل را ندارید می‌توانید از طریق جستجوی گوگل آن را دانلود کنید. بعد از بدست آوردن فایل ISO ویندوز XP برنامه Virtual Box را اجرا کنید و روی منوی Machine کلیک کنید و New را انتخاب کنید.

نحوه اجرای برنامه‌های 16 بیتی در نسخه 64 بیتی ویندوز 10

در اینجا شما باید برای ماشین مجازی خود نامی انتخاب کنید. Windows XP را وارد کنید. به احتمال زیاد برنامه Oracle Box به طور خودکار فیلد Version را به Windows XP 32-bit ست می‌کند.

نحوه اجرای برنامه‌های 16 بیتی در نسخه 64 بیتی ویندوز 10

برنامه‌های 16 بیتی

اگر به طور خودکار این کار انجام نشد می‌توانید روی منوی کرکره ای Version کلیک کنید و Windows XP 32-bit را انتخاب کنید. بعد از این شما باید در قسمت memory size اندازه حافظه مورد استفاده را تعریف کنید. اگر شما رم 8 گیگابایتی دارید پیشنهاد می‌کنیم 1 گیگابایت و اگر 4 گیگابایت رم دارید پیشنهاد می‌کنیم 512 مگابایت آن را به عنوان اندازه حافظه در نظر بگیرید. حالا در بخش Hard Disk گزینه Create a virtual hard disk now را انتخاب کنید، این پارتیشن سیستم عامل شما را ذخیره خواهد کرد. روی دکمه Create کلیک کنید. در پنجره Create a Virtual Hard Disk فیلد File Location را به همان صورت باقی بگذارید.

نحوه اجرای برنامه‌های 16 بیتی در نسخه 64 بیتی ویندوز 10

برنامه‌های 16 بیتی

در بخش Hard Disk file type گزینه VDI (VirtualBox Disk Image) را انتخاب کنید و در بخش Storage on Physical hard disk گزینه Dynamically allocated را کلیک کنید. دوباره دکمه Create را کلیک کنید. OracleBox حالا شروع به ایجاد هارددیسک شما می‌کند. این کار ممکن است چند دقیقه طول بکشد پس تا کامل شدن فرآیند منتظر بمانید.

نصب سیستم عامل ویندوز XP

برای نصب سیستم عامل ما به فایل ISO ویندوز اکس پی نیاز داریم. شما می‌توانید آن را از اینترنت دانلود کنید و ادامه بحث را دنبال کنید. در برنامه Virtual Box ویندوز اکس پی را انتخاب کنید و روی دکمه Start کلیک کنید.

نصب سیستم عامل ویندوز XP

از آنجا که شما برای اولین بار است که سیستم عامل ویندوز را نصب می‌کنید برنامه از شما می‌خواهد Startup Disk را انتخاب کنید.

نصب سیستم عامل ویندوز XP

برنامه‌های 16 بیتی

آبکن Browse را انتخاب کنید و به مسیری که فایل ایمیج ISO ویندوز را ذخیره کرده‌اید بردید و ایمیج سیستم عامل را انتخاب کنید و دکمه Start را کلیک کنید. دستورالعمل‌های نمایش داده شده روی صفحه نمایش را دنبال کنید.

نصب Guest Additions

برای نقل و انتقال فایل مابین ماشین مجازی و سیستم عامل میزبان شما باید Guest Additions را نصب کنید. برای انجام این کار در ماشین مجازی خود منوی Devices را کلیک کنید و Insert Guest Additions CD Image و بعد Next را کلیک کنید.

نصب Guest Additions