در مقاله امروز فروشگاه نارستان ما قصد داریم 6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات را با شما به اشتراک بگذاریم.

به طور کلی هارددیسک‌ها برای ذخیره سازی فایل‌های حجیم، تهیه نسخه بکاپ از اطلاعات و ذخیره فایل‌های مهم کاری استفاده می‌شوند، اما هارددیسک شما ممکن است به طور ناگهانی از کار بیافتد، در این حالت چکار می‌کنید؟ شما ممکن است دسترسی به داده‌های مهم خود را از دست بدهید. از این رو تهیه نسخه بکاپ به موقع از اطلاعات خود را باید در اولویت قرار دهید.

اما بدترین علل خرابی هارددیسک چست؟ چطور می‌توانیم داده‌های از دست رفته خود را یکاوری کنیم؟ ادامه مطلب امروز نارستان را بخوانید تا با 6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات آشنا شوید.

توجه: نصب هر گونه نرم افزار بازیابی اطلاعات ممکن است منجر به رونویسی داده‌ها و عدم موفقیت بازیابی اطلاعات شود؛ نارستان هیچ گونه مسئولیتی در مقابل از دست رفتن اطلاعات شما را به عهده نمی‌گیرد.

6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک اکسترنال و اینترنال

هر لحظه ممکن است که هارددیسک شما خراب شود. خرابی هارددیسک ممکن است به دلیل  بدسکتورها و یا به علت فرسوده شدن هارد و یا هر گونه خرابی ناگهانی رخ دهد. خرابی هارددیسک ممکن است به علت آسیب غیر قابل جبران به پلاتر اتفاق بیافتد. علت خرابی هارددیسک می‌تواند متفاوت باشد اما در اکثر مواقع منجر به از دست رفتن دائمی اطلاعات خواهد شد. از این رو بازیابی اطلاعات از هارددیسک خراب یا آسیب دیده در اوایل کار بسیار ضروری است. در ادامه لیستی از علل خرابی هارددیسک که به طور عمده اتفاق می‌افتد را به شما معرفی خواهیم کرد.

#1 خرابی فریم ویر یا تولیدکننده

این مشکل به دلیل حمله ویروسی، خاموش شدن تصادفی؛ منبع تغذیه نامناسب، قطع برق در هنگام بروزرسانی فریم ویر یا خطاهای تولید رخ دهد. علائم زیر را در یک هارددیسک کاملا جدید می‌توانید مشاهده کنید:

علائم خرابی هارد:

 • در هنگام راه اندازی ، سیستم هنگ می‌کند.
 • سیستم به هیچ وجه نمی‌تواند هارددیسک را شناسایی کند.
 • سیستم در اواسط کار ریستارت می‌شود.

راه حل ها:

کاربران باید در هنگام خرید هارد؛ توجه داشته باشند که محصولاتی که دارای گارانتی هستند و می‌توان در صورت خرابی در طول گارانتی عودت داد را انتخاب کنند. با این حال؛ به طور کلی تولیدکنندگان هیچ تضمینی در مورد ایمنی داده‌های شما ارائه نمی‌دهند. برای اطلاعات بیشتر لطفا به سیاست‌های گارانتی ارائه شده توسط سازنده مراجعه کنید. علاوه بر این، برای بازیابی اطلاعات از هارد خراب ما توصیه می‌کنیم که با یم مرکز بازیابی اطلاعات متخصص و حرفه ای در تماس باشید.

#2 خرابی الکترونیکی یا نوسانات برق از علل خرابی هارددیسک

گاهی اوقات منبع تغذیه قادر به تامین انرژی مورد نیاز نیست؛ جریان برق یا خیلی زیاد است و یا خیلی کم. این امر همچنین می‌تواند در صورت استفاده از منبع تغذیه‌های غیر قابل اعتماد و یا نوسانات مکرر برق رخ دهد.

علائم خرابی هارد:

 • نوسانات برق در هنگام راه اندازی
 • بایوس نمی‌تواند هارددیسک را تشخیص دهد.
 • هارددیسک قادر به چرخش نیست.

راه حل ها:

اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه مناسبی را برای سخت افزار خود انتخاب کرده اید. با استفاده USP تولید شده از یک برند معتبر می‌توانید این مشکل را حل کنید. یو پی اس به شما کمک می‌کند تا در هنگام قطع برق به طور عادی سیستم خود را خاموش کنید.

#3 گرم شدن بیش از سیستم

این مشکل ممکن است به علت خرابی فن پردازنده، تهویه نامناسب؛ ولتاژ بالای منبع تغذیه؛ درجه حرارت بالا، آلودگی به ویروس و بدسکتورها ایجاد شود. این دلایل می‌توانند سیستم را گرم کرده و منجر به خرابی ناگهانی هارددیسک شوند.

این خطا ممکن است به دلیل خرابی فن CPU ، تهویه نامناسب ، منبع تغذیه ولتاژ بالا ، درجه حرارت بالا ، آلودگی به ویروس و توسعه بخشهای بد باشد. این دلایل می‌تواند سیستم را گرم کرده و منجر به خرابی ناگهانی دیسک سخت شود.

علائم خرابی هارد:

 • سیستم به طور مداوم ریستارت می‌شود.
 • فن‌ها یا خیلی کند حرکت می‌کنند و یا اصلا حرکت نمی‌کنند.
 • سخت افزار سیستم صدای کلیک کردن، غژغژ یا هر گونه سر و صدای غیر عادی را ایجاد می‌کند.
 • سیستم دسکتاپ یا لپ تاپ بعد از شروع به کار خیلی زود شروع به داغ شدن می‌کند.

راه حل ها:

مطمئن شوید که فن‌های پردازنده به خوبی کار می‌کنند. بررسی کنید که خنک کننده به اندازه کافی پردازنده و قطعات جانبی را خنک می‌کند. همچنین می‌توانید از خمیر حرارتی برای پردازنده استفاده کنید تا در دمای مناسب باقی بماند.

#4 خرابی مکانیکی یا خرابی داخلی و علل خرابی هارددیسک

خرابی مکانیکی در هارددیسک شما می‌تواند به دلیل آسیب دیدن قطعات متحرک؛ بد افزارها یا حملات ویروسی، بدسکتورها، منبع تغذیه نامناسب و غیره رخ دهد. این دلایل می‌توانند منجر به خرابی هارددیسک و آسیب دیدن اطلاعات شما شوند.

پیش از این؛ چندین ویروس RootKit معرفی شده بودند که با روشن سیستم فعال می‌شدند. آنها عملکرد سیستم را در سطح بایوس خراب می‌کردند. با این حال، اخرین نسخه‌های ویندوز (8 و 10) در شناسایی چنین بدافزارهایی کارآمد بودند و با استفاده از فناوری UEFI حذف شدند.

علائم خرابی هارد:

 • هنگ کردن سیستم
 • ایجاد صدای کلیک کردن؛ غژغژ یا هر گونه سر و صدا غیر معمول در هارد
 • ناپدید شدن فایل‌ها و پوشه‌ها و یا آسیب دیدن اطلاعات
 • ظاهر شدن صفحه سیاه هنگام بوت شدن

راه حل ها:

شما باید سیستم خود را به صورت روزانه یا هفتگی بروزرسانی کنید. نرم افزار آنتی ویروس خود را آپدیت نگه دارید و کامپیوتر خود را اسکن کنید تا فعالیت‌های مخرب یا حملات ویریوسی تجزیه و تحلیل شود. هارددیسک خود را هر 3 الی 4 سال یک بار عوض کنید.

#5 خراب شدن فایل‌ها و خرابی هارددیسک

استفاده از برنامه‌های مخرب یا آسیب دیده، بسته شدن اتفاقی برنامه‌های در حال اجرا، استفاده از یک روش نامناسب برای خاموش کردن کامپیوتر، نوسانات برقی و غیره، دلایلی هستند که منجر به خرابی فایل می‌شوند و هارددیسک را غیرقابل دسترس می‌کنند.

علائم خرابی هارد:

 • فایل‌ها خراب و یا آسیب می‌بینند.
 • هارددیسک غیرقابل دسترسی می‌شود.

راه حل ها:

همیشه کامپیوتر شخصی خود را به روشی استاندارد خاموش کنید. قبل از خاموش کردن سیستم؛ تمام برنامه‌های در حال اجرا را ببندید و از نصب برنامه‌های معیوب و مخرب در کامپیوتر خود خودداری کنید. همچنین می‌توانید هارددیسک غیر قابل دسترس خود را برای بازیابی اطلاعات تعمیر کنید.

#6 خطاهای انسانی و خرابی هارددیسک

خطاهای انسانی شایع ترین علت خرابی هارددیسک است. چنین خطاهایی ممکن است شامل تغییر تنظیمات رجیستری سیستم؛ نصب اشتباه فریم ویر، تغییر در خصوصیات فایل‌های سیستم؛ حذف اتفاق فایل‌ها و پوشه‌ها و غیره باشد. تعمیر این نوع خطاها کاملا دشوار است.

خطاهی انسانی نه تنها می‌تواند به هارددیسک آسیب جدی وارد کند، بلکه می‌تواند منجر به از دست رفتن دائمی اطلاعات شود. از این رو برای اسکن در سطح پیشرفته و بازیابی اطلاعات از هارددیسک آسیب دیده یا خراب؛ از کارآمدترین نرم افزار بازیابی اطلاعات استفاده کنید.

خب هارد خراب شده؛ حالا چکار کنم؟

اگر هارددیسک شما خراب شده باشد و حتی از داده‌های خود بکاپ ندارید، شما احتمال دارد که فایل‌ها و اسناد مهم خود را از دست بدهید. بعضی اوقات، ممکن است احساس کنید که هارددیسک خراب شده است اما به دلیل برخی از خرابی‌های منطقی مانند خرابی نرم افزار، حمله ویروس یا بدافزار، خراب شدن فایل یا سیستم؛ حذف تصادفی یا فرمت کردن و غیره، اطلعات غیر قابل دسترسی شوند. می‌تواند روش‌های توضیح داده شده را دنبال کنید تا علت اصلی خرابی هارد خود را متوجه شود و در نهایت اطلاعات از دست رفته خود را بازیابی کنید.

ریکاوری اطلاعات از هارد خراب

روش 1 هارددیسک را به دقت وصل کنید

بعضی اوقات، وقتی هارددیسک را به سیستم وصل می‌کنیم در اکسپلورر فایل نمایش داده نمی‌شود. اگر هارد به پورت متصل باشد، ممکن است چنین مشکلاتی را تجربه کنید. برای حل ایت مشکل، هارددیسک را دوباره با دقت وصل کنید. اگر این کار هم کمکی نمی‌کند؛ ممکن است پورت اتصال هارد خراب شده باشد. هارد را جدا کنید؛ سیستم را ریستارت کنید و هارد را مجددا وصل کنید و ببینید که هارد در سیستم نمایش داده می‌شود یا خیر.

روش 2 – مشکل هارددیسک Unallocated شده را حل کنید

اگر هارددیسک در اکسپلورر فایل نمایش داده نمی‌شود؛ اما در Device Maneger به صورت Unallocated نمایش داده می‌شود؛ برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

1. در پنجره Disk Management ، بر روی درایو Unallocated راست کلیک کرده و New Simple Volume را انتخاب کنید.

6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات

2. در ویزارد New Simple Volume ، روی Next کلیک کنید.

6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات

3. برای تعیین اندازه پارتیشن ، دوباره روی Next کلیک کنید.

6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات

4- روی Next کلیک کرده و Assign the following drive letterرا انتخاب کنید . کارامتری را از لیست کشویی انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات

5 – Format this volume with the following settings را انتخاب کرده و سیستم فایل مورد نظر را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.

6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات

7- روی Finish کلیک کنید ؛ حالا هارد دیسک شما آماده استفاده است.

6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات

حالا می‌توانید به هارددیسک دسترسی پیدا کنید. با این حال؛ چون در هنگام حل مشکل؛ هارد فرمت بندی می‌شود، به داده‌های خود دسترسی نخواهید داشت. اما نگران نباشید می‌توانید با استفاده از نرم افزار حرفه ای بازیابی اطلاعات، داده‌های خود را از هارد فرمت شده بازیابی کنید.

اما اگر به علت مشکلات مکانیکی و فیزیکی هارد شما خراب شده است و هارد در Disk Management نمایش داده نشود، بازیابی اطلاعات از طریق نرم افزار امکان چذیر نیست. برای بازیابی اطلاعات خود از یک هارددیسک آسیب دیده؛ خراب یا مرده باید به یک مرکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید.

نکاتی برای جلوگیری از، از دست رفتن اطلاعات در هارددیسک خراب

گاهی اوقات؛ هارددیسک ممکن است خراب شود و یا از بین برود؛ حتی بدون اینکه صدای کلیک کردن، غژغژ یا هر گونه سر و صدای غیر معمول را بشنوید هارد خراب شود، حتی ممکن است شانس بکاپ گیری از اطلاعات خود را نداشته باشید؛ از این رو برای محافظت از داده‌های خود در برابر از دست رفتن دائمی نکات زیر را دنبال کنید:

 • وقتی که با هر یک از علائم بیان شده در این مقاله مواجه شدید، استفاده از هارددیسک خود را متوقف کنید.
 • هاردیسک را از پردازنده جدا نگه دارید و در یک محیط ایمن نگه دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که در برد کنترلر اکسترنال هیچ نقطه داغی وجود ندارد.
 • همچنین به طور مداوم بررسی کنید که هیچ قطعه خرابی ندارید.
 • به طور منظم از اطلاعات خود بکاپ بگیرید.
 • در هنگام کار با هارددیسک اکسترنال و لپ تاپ مراقب باشید که از دستتان رها نشود و از هر گونه آسیب ناشی از افتادن هارد جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

هارددیسک‌ها در هر لحظه مستعد خرابی و آسیب دیدن هستند. اگر از داده‌های خود بکاپ نگیرید؛ ممکن است فایل ها، اسناد و سایر موارد مهم را از دست بدهید. ما در این مقاله به 6 تا از بدترین علل خرابی هارددیسک و راه حل‌های بازیابی اطلاعات اشاره کردیم. برخی از نکات را هم برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات بیان کردیم. با این حال اگر هارد شما با مشکل جدی مواجه است؛ از یک مرکز بازیابی اطلاعات کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.