ما در این مقاله به معرفی فناوری‌های موجود در اکسس پوینت‌های 802.11ac می‌پردازیم. مانند اکثر فناوری ها، فضای LAN بی سیم با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. استاندارد شبکه بی سیم IEEE فعلی 802.11ac است که مزایای قابل توجهی را نسبت به نسخه 802.11n ارائه می‌دهد.

محصولات سازمانی در رابط‌های کاربری فیزیکی حداکثر سرعت 5200 مگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهند و از حداکثر کانال‌های 160 مگاهرتزی و فناوری‌های MU-MIMO پشتیبانی می‌کنند.در طی یک سال گذشته قابل‌های وایرلس به طور قابل توجهی پیشرفت داشته است و دستگاه هایی با استاندارد 802.11ac به بازار عرضه شدند.

حالا بسیاری از قابلیت‌های موجود در استاندارد جدید وای فای در حال تولید است و سوالی که باید به دنبال جواب آن باشید این است که در تجهیزات اکسس پوینت‌های 802.11ac باید به دنبال چه چیزهایی باشید. استاندارد 802.11ac Wave 2 هم اکنون توسط اکثر تولیدکنندگان عمده وایرلس در حال تولید است و بیشتر آنها از سرعت، مدولاسیون و استریم‌های مشابه استفاده می‌کنند. اکثر تولید کنندگان از فناوری‌ها و قابلیت‌های زیر در محصولات خود استفاده می‌کنند:

  • Beamforming
  • MU-MIMO
  • پورت‌های گیگابیتی
  • محافظت از نفوذ وایرلس
  • آنتن‌های مختلف

نکته بسیار مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که قابلیت‌های متمایزی که هر تولید کننده ارائه می‌دهد مانند کاهش نویز، مدیریت کانال و غیره تمم آنچیزی است که می‌توانید در اکسس پوینت‌های 802.11ac جستجو کنید. در ادامه به هر یک از این قابلیت‌ها نگاهی دقیق تر می‌اندازیم.

فناوری Beamforming دراکسس پوینت‌های 802.11ac

کلیه فروشندگان در صفحه مشخصات محصول اکسس پوینت‌های 802.11ac خود به این موضوع که این دستگاه از Beamforming پشتیبانی می‌کند یا نه اشاره می‌کنند. Beamforming به فرستنده و گیرنده MIMO اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند تا با استفاده از آنتن‌های متعددکه برای دریافت و انتقال سیگنال‌ها استفاده می‌شود به بهترین سیگنال‌های ممکن دست پیدا کنند.

این فناوری به منظور افزایش موثر قدرت سیگنال و جلوگیری از لغد سیگنال‌های دیگر در گیرنده انجام می‌شود. این امر از طریق روش‌های تخصصی و فنی متعددی انجام می‌شود که ساده ترین آن تغییر مقدار افزایش سیگنال و فاز است. Beamforming دو طرفه ایده ای برای انجام این کار است که با داشتن دو اکسس پوینت و پشتیبانی کلاینت از Beamforming بهینه می‌شود.

از طریق این روش نه تنها سیگنال از اکسس پوینت به کلاینت بهینه می‌شود بلکه از کلاینت به اکسس پوینت هم بهینه می‌شود. با این حال برخی از تولیدکنندگان عمده وایرلس هنوز این قابلیت را عملی نکرده اند. توجه داشته باشید که نتایج واقعی که بدست می‌آید می‌تواند تفاوت زیادی با آنچه که تولیدکننده وعده داده است داشته باشد.

فناوری MU-MIMO در اکسس پوینت‌های 802.11ac

یکی از بزرگترین تغییرات مثبتی که در مورد دستگاهایی که از Wave 2 پشتیبانی می‌کنند رخ داده است پشتیبانی آنها از MU-MIMO (مخفف Multi-User Multiple Input Multiple Out) است این در حالی است که دستگاه‌های مجهز به Wave 1 از فناوری SU-MIMO پشتیبانی می‌کردند.

تغییر بزرگی که امروزه به وجود آمده است پشتیبانی از مکالمات چندگانه نیان کلاینت‌های وایرلس مختلف به صورت همزمان است. با SU-MIMO اکسس پوینت مجبور بود به صورت همزمان با یک دستگاه ارتباط برقرار کند. اما حالا اکسس پوینت‌ها با استفاده از MU-MIMO می‌توانند به طور همزمان با چند دستگاه ارتباط برقرار کنند که این امر موجب افزایش کارایی و عملکرد شبکه وایرلس می‌شود.

پورت‌های گیگابیتی در اکسس پوینت‌های 802.11ac

یکی از مشکلات رایجی که وجود داشت این بود که اکسس پوینت‌ها به طور معمول با استفاده از کابل مسی و پورت‌های PoE مستقر می‌شدند. با پیاده سازی وایرلس این مسئله دیگر مشکل ساز نبود چونکه توان عملیاتی وایرلس تجمعی همیشه پایین تر از قابلیت‌های فیزیکی این کابل تکی بود.

با این حال با پیاده سازی دستگاه‌های 802.11ac Wave 2 این موضوع دیگر صحت ندارد. چند راه حل مختلف برای این مسئله وجود دارد که از این بین می‌توان به NBASE-T و MGBASE-T اشاره کرد. هر دوی این راه حل‌ها امکان مابل کشی را فراهم می‌آورند ( کابل‌های مسی که از اترنت 10 گیگابیتی پشتیبانی نمی‌کنند) و حالا از سرعت 2.5 یا 5 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کنند و به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا زیر ساخت‌های وایرلس خود را بدون نیاز به ارتقاء زیرساخت‌های کابل کشی بروزرسانی کنند.

گزینه دیگری که ممکن است برای استقرارهای خاص وجود داشته باشد این است که کابل‌های چندگانه برای هر اکسس پوینت می‌تواند وجود داشته باشد. در این حالت ممکن است یک راه حل تجمع لینک به کار رود تا توان عملیاتی چند لین را با هم ترکیب کند. در این شرایط به دنبال محصولاتی باشید که از IEEE 802.3ad (LACP) پشتیبانی می‌کند.

محافظت از نفوذ وایرلس

مانند سایر تجهیزات شبکه امنیت در اکسس پوینت بسیار مهم است. بیشتر تولیدکنندگان از نوعی محافظت در برابر نفوذ وایرلس پشتیبانی می‌کنند که به طور معمول شامل شناسایی اکسس پوینت‌های کلاینت می‌شد.

تعداد آنتن‌های اکسس پوینت‌های 802.11ac

در دنیای وایرلس یکی از مواردی که هرگز نمی‌توان از آن غافل شد، انتخاب آنتن‌های موجود برای یک محصول خاص است. از آنجا که محیطی که یک شبگه وایرلس باید در آن کار کند تقریبا همیشه متفاوت است، توانایی تطبیق یک راه حل برای استفاده از چند نوع آنتن برای دستیابی به عملکرد مناسب بسیار مهم می‌باشد.

تجزیه و تحلیل طیف، کاهش نویز و مدیریت کانال

هر کسی که تا حالا شبکه وایرلس را پیاده سازی کرده باید با قابلیت دسترسی به شبکه بی سیم و نویز آشنا است. اکثر تولیدکنندگان ویژگی‌های مختص به خود را برای کاهش نویزهای ایجاد شده توسط راه حل‌های آنها و همچنین نویزهای خارجی که بر راه حل آنها تاثیر می‌گذارد را ارائه می‌دهند.

این کار از طریق ترکیبی از هر دو تشخیص محیط اکتیو و پسیو انجام می‌شود. بر اساس نتایج حاصل از این اطلاعات، سیگنال قابل تغییر است تا به بهترین نحو نیازهای یک محیط خاص را برآورده کند