همیشه هنگام خرید ماوس‌ها شاهد هستیم که از DPI ماوس و نرخ نمونه برداری آن به عنوان فاکتورهای معرفی و تبلیغ ماوس استفاده می‌شوند. اما این مشخصات در واقع به چه معنا هستند و آیا مقادریر بالاتر واقعا مفید و کاربردی هستند؟

این مشخصات معمولا بیشتر از همه برای گیمرها مهم هستند به همین دلیل شما تمایل دارید مقادیر برجسته و متمایزی را در تبیغات و بسته بندی ماوس‌های گیمینگ مشاهده کنید. شما برای مرور وب و یا کار روی برنامه‌های صفحه گسترده به دقت بالا یا سریعترین زمان پاسخگویی نیازی ندارید و شما واقعا لازم نیست نگران این موضوع باشید مگر اینکه مزیت رقابتی در انواع بازی ها برای شما از اهمیت خاصی برخوردار باشد. گرچه مسلما یک ماوس با دقت مناسب برای گرافیست‌ها و طراحان هم از اهمیت خاصی برخوردار است، بنابراین اجازه دهید مقاله امروز فروشگاه اینترنتی نارستان را به این موضوع اختصاص دهیم.

ماوس نوری

زمانی وجود داشت که ماوس‌ها دارای یک توپ لاستیکی بوند که شما باید ماوس را روی ماوس پد حرکت می‌دادید و گرد و غبار هم بر می‌داشت. حرکت توپ توسط غلطک‌های مکانیکی انجام می‌شد تا حرکت ماوس در سیستم شما درک می‌شد. آن روزها به پایان رسیده و حالا ما ماوس‌های نوری و لیزری داریم.

DPI ماوس چیست؟ آیا DPI اهمیت دارد؟

ماوس‌های نوری امروزی دارای یک نور معمولا قرمز رنگ و یک دوربین کوچک هستند. با حرکت ماوس به اطراف، نور روی سطح زیر ماوس تابیده می‌شود و دوربین صدها عکس در ثانیه می‌گیرد. ماوس تصاویر را مقایسه می‌کند و جهت حرکت ماوس را تعیین می‌کند. بعد ماوس این داده‌های حرکتی را به عنوان ورودی ماوس به سیستم شما ارسال می‌کند و کامپیوتر مکان نما را روی صفحه شما حرکت می‌دهد. ماوس‌های لیزری به طور مشابهی کار می‌کنند اما از نور مادون قرمز به جای نور مرئی استفاده می‌کنند.

DPI ماوس چیست؟

DPI در واقع مخفف عبارت Dot Per Inch است. اگر شما یک ماوس با دقت 1600DPI داشته باشید و اگر ماوس خود را یک اینچ تکان دهید (2.54 سانتیمتر) پس نشانگر ماوس 1600 پیکسل حرکت می‌کند. هرچه DPI بالاتر باشد ماوس حساس تر خواهد بود. یعنی شما با کوچکترین حرکت ماوس می‌توانید نشانگر ماوس خود را حرکت دهید. تقریبا تمام ماوس هایی که امروزه فروخته می‌شوند حدود 1600 DPI دارند. ماوس‌های گیمینگ معمولا دارای 4000 DPI یا بیشتر هستند و با فشار دادن یک دکمه روی ماوس می‌توان مقدار DPI آنها را افزایش یا کاهش داد.

DPI ماوس چیست؟

DPI به عنوان یک فاکتور فروش ماوس گیمینگ عمل می‌کند. اهمیت DPI انکار ناپذیر است. یک تنظیم DPI بالاتر به ماوس کمک می‌کند تا حرکات کوچک را تشخیص دهد و به حرکات پاسخ دهد، بنابراین می‌توانید به موارد دقیق تری اشاره کنید. به عنوان مثال زمانی که شما یک بازی تیراندازی را اجرا می‌کنید هنگام تلاش برای تیزاندازی به اهداف کوچک به DPI بالا نیاز دارید تا با حرکات کوچک ماوس به هدف خود برسید. اما هنگام اجراز بازی‌های معمولی و بدون تیراندازی به DPI بالا نیاز ندارید به همین دلیل است که بسیاری از ماوس‌های گیمینگ امروزی دارای دکمه هایی هستند که می‌توانید هنگام بازی با استفاده از آنها بین تنظیمات DPI سوئیچ کنید.

علاوه بر این ماوس های حساس تر برای طراحان و گرافیست‌ها جذابیت بالایی دارند. DPI در واقع به قابلیت سخت افزاری ماوس اشاره دارد در حالی که حساسیت یک تنظیم نرم افزاری است. به عنوان مثال فرض کنیم که شما یک ماوس ارزان با DPI کم دارید و حساسیت را بالا می‌برید. گر سعی دارید اهداف کوچک را مورد هدف قرار دهید با حرمت ماوس مکان نمای ماوس را می‌چرخانید. سخت افزار ماوس حساس نیست بنابراین حرکات کوچکتر را تشخیص نمی‌دهد. سیستم عامل شما فقط با شناسایی مکان نما در هنگام جابجایی، حرکات را ادامه می‌دهد بنابراین حرکات صاف و همواری نخواهید داشت. ماوس DPI بالا همچنین می‌تواند با یک تنظیم حساسیت پایین همراه شود.

در صورت داشتن مانیتورهای با وضوح بالاتر، ماوس‌های DIP بالا مفدیتر هستند. اگر در صفحه نمایش لپ تاپ با وضوح پایین 1366×768 پیکسل بازی می‌کنید لزوما به DPI بالا احتیاج ندارید. از طرف دیگر اگر از یک مانیتور 3840×440 پیکسل استفاده می‌کنید یک ماوس با دقت بالاتر به شما این امکان را می‌دهد تا اشاره گر یا مکان نمای ماوس را به راحتی روی صفحه نمایش حرکت دهید بدون اینکه مجبور شوید ماوس خود را روی تمام سطح میز کار خود بکشید.

چگونه می‌توانم DIP ماوس مورد نظر خود را پیدا کنم؟

هیچ راه ساده ای برای بدست آوردن مقدار دقیق DPI وجود ندارد مگر اینکه تجهیزات علمی داشته باشید. برای کاربران معمولی تنها روش تشخیص DPI بررسی مشخصات ماوس در سایت سازنده است. به طور کلی ماوس‌های ارزان قیمت در سال 2000 دارای 800 DPI بود و در سال 2010 این مقدار به 1200 تا 1600 دی پی آی افزایش پیدا کرد. در مورد 7 نکته ای که هنگام خرید ماوس باید بدانید ! بیشتر بدانید…

برای بازی باید از چه DPI استفاده کنم؟

پاسخ این سوال را می‌توانید در ویدیوی زیر پیدا کنید.

چگونه DPI ماوس خود را تنظیم کنیم؟

ماوس‌های مختلف دارای دقت متفاوتی هستند و ما همچنین از مانیتور، سیستم عامل و بازی‌های مختلفی استفاده می‌کنیم که سیگنال‌های ماوس را به صورت متفاوتی تفسیر می‌کنند. توصیه می‌کنیم که تنظیمات مختلف DPI را در پلت فرم خود امتحان کنید با DPI بهینه را پیدا کنید.

چگونه DPI ماوس خود را تنظیم کنیم؟

برای ماوس‌های غیر گیمینگ ارزان قیمت شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید. با این حال می‌توانید از تنظیم سرعت ماوس ویندوز استفاده کنید. بسیاری از ماوس‌های گیمینگ دارای تنظیمات DPI هستند. بعضی از آنها ثابت هستند به عنوان مثال دارای سه تنظیمات 1200, 1600 و 2000 DPI هستند. برخی از ماوس‌های گیمینگ هم هستند که به شما این امکان را می‌دهد تا از هر DPI در یک محدوده خاص (به عنوان مثال از 400 تا 4000) استفاده کنید. به طور معمول این ماوس‌ها به شما این امکان را می‌دهد که از دکمه‌های کاهش یا افزایش DPI یا دکمه فعال کردن یک DPI خاص استفاده کنید.

نرخ نمونه برداری یا Polling Rate چیست؟

نرخ نمونه برداری نشان می‌دهد که ماوس در طی چه بازه زمانی و به چه تعداد موقعیت خود را به سیستم گزارش می‌دهد. این فاکتور براساس هرتز اندازه گیری می‌شود به طور مثال نرخ نمونه برداری 125 هرتزی یعنی ماوس 125 بار در ثانیه یا یکبار در هر 0.008 ثانیه  موقعیت خود را به سیستم گزارش می‌دهد. بسیاری از ماوس‌های گیمینگ نرخ نمونه برداری بالایی مانند 500 هرتز را ارائه می‌دهند و این یعنی 500 بار گزارش در ثانیه.

نرخ نمونه برداری بالاتر می‌توانید تاخیری را که بین حرکت ماوس و هنگام حرکت روی صفحه نمایش شما ایجاد می‌شود را کاهش دهد. از طرف دیگر نرخ نمونه برداری بالاتر از پردازنده بیشتری استفاده می‌کند چونکه پردازنده مجبور است در بیشتر موارد موقعیت مکانی ماوس را پرس و جو کند. ماوسی که به طوور رسمی از نرخ نمونه برداری بالاتری پشتیبانی می‌کند به طور کلی به شما این امکان را می‌دهد سرعت نمونه برداری را در صفحه کنترل خود انتخاب کنید. برخی از ماوس‌ها ممکن است سوئیچ سخت افزاری برای تنظیم سرعت نمونه برداری داشته باشد.