پچ پنل چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ هنگام اتصال تعداد زیادی دستگاه به سرور؛ سوئیچ یا دیگر قطعات سخت افزاری شبکه با حجم زیادی از کابل ها، بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید همه کابل‌ها به خوبی مدیریت می‌شوند و همه چیز به درستی برنامه ریزی شده است. از آنجا که شما نه تنها باید امروز مربوط به حال را به خوبی مدیریت کنید؛ باید برای رشد احتمالی آینده هم برنامه ریزی کنید.

مقیاس پذیری و انعطاف پذیری زیر ساخت کابل کشی شما باید مورد توجه قرار گیرد. پچ پنل یک ابزار موثر برای مرتب نگه داشتن دیتاسنتر یا اتاق سرور شما و همچنین برای انتقال، افزودن و یا تغییر زیر ساخت کابل کشی شما در آینده است. پچ پنل چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ در این پست به این سوال پاسخ خواهیم داد.

پچ پنل چیست؟

پچ پنل که با نام‌های patch bay, patch field یا  jack field هم شناخته می‌شود یکی از تجهیزات پسیو شبکه و یک مجموعه سخت افزاری نصب شده است که شامل تعداد مشخصی از پورت‌ها برای اتصال و مدیریت کابل‌های مسی و فیبر نوری وارده و خارج شده است. در زیر ساخت دیتاسنترهای معمولی؛ پچ چنل‌ها اغلب در کمد سیم کشی قرار می‌گیرند تا رک‌ها را به هم متصل کنند. هر رک حاوی حداقل 5 پچ پنل است که انتهای پشتی یکی به دیگری متصل است. بعد برای اتصال سرورها یا سوئیچ‌های شبکه به پورت‌های پچ پنل در هر رک به پچ کورد نیاز خواهید داشت.

پچ پنل چه هدفی را دنبال می‌کند؟

پچ پنل یکی از معدود قطعات استفاده شده در شبکه‌های کابل کشی مسی و فیبری است و تقریبا در کلیه کانفیگ‌های شبکه‌های تجاری از پچ پنل برای نصب کابل استفاده می‌شود. استفاده از پچ پنل برای دیتاسنترها یا شبکه‌های خانگی چه فایده ای دارد؟ استفاده از پچ پنل در مقایسه با تلاش برای اجرای کابل از هر دستگاه در قطعه مرکزی سخت افزار شبکه؛ مزایای زیادی را به همراه دارد.

کاربرد پچ پنل

پچ پنل‌ها برای سازماندهی و مدیریت بهتر همه کابل‌های اترنت موجود رد شبکه خانگی شما استفاده می‌شوند. این‌ها یکی از معدود مولفه هایی هستند که در شبکه‌های مسی و فیبری استفاده می‌شوند و تقریبا می‌توانید حداقل یکی از آنها را در محیط کسب و کار خود داشته باشید. این راه حل یک روش تمیزتر و سازمان یافته تر برای مدیریت همه کابل‌های شما را فراهم می‌آورد. هر پورت جداگانه در پچ پنل را می‌توان برچسب گذاری کرد که شناسایی دستگاه متصل به دیگری را ساده تر می‌کند؛ این امر خصوصا در هنگام عیب یابی مسئله بسیار مفید است.

فشار و کشیدن مکرر کابل اترنت می‌تواند منجر به از بینر فتن اتصال یا حتی خرابی کامل کابل شود. سیم‌های مسی داخل آن بسیار حساس هستند؛ بنابراین هر چه کمتر مجبور شوید آنها را لمس کنید بهتر است. پانچ کردن کابل به پشت پچ پنل باعث می‌شود که کابل‌ها دچار فرسایش نشوند. از آنجایی که یک کابل اترنت سرگردان ممکن است در هر جایی متصل شود؛ کابل پشت پچ پنل همیشه با یک جک دیواری مناسب مطابقت دارد و این امر مدیریت ساده تر شناسایی و عیب یابی را ساده می‌کند.

آیا به پچ پنل نیاز دارد؟

اکر در سراسر حانه خود کابل اترنت کشیده‌اید؛ پچ پنل مورد نیاز نیست. اما اگر هیچ کابلی استفاده نمی‌کنید و فقط از وای فای استفاده کنید چه؟در این صورت؛ کاملا نیازی به پچ پنل یا شاید حتی سوئیچ نباشد؛ بنابراین اگر واقعا به آن نیازی ندارید پول خود را هدر ندهید. اگر می‌خواهید شبکه خانگی خود را از طریق اترنت راه بیندازید؛ توصیه می‌کنیم خرید پچ پنل را در نظر بگیرید. این دستگاه‌ها کاملا ضروی نیستند اما وقتی همه چیز را مرتب دیدید از خرید آن خوشحال خواهید شد. در ادامه مزایای استفاده از پچ پنل آمده است که ممکن است شما را تشویق به خرید کند.

مزایای استفاده از پچ پنل

پانچ کردن کابل برای پچ پنل‌ها باعث می‌شود تا پورت‌های سوئیچ نسبتا گران قیمت مکانیکی داشته باشند. اگر قرار باشد کابل از دیوار یا سقف به درستی به یک پورت سوئیچ متصل شود؛ ممکن است آن پورت تحت کشش و فشار قرار بگیرد و از بین رفتن اتصالات مانند اتصال RJ-45 زیاد طول نمی‌کشد.

  • قابلیت برچسب زدن کابل‌ها به طور جداگانه در یک پچ پنل روشی تمیزتر و سازمان یافته تر برای شناسایی جریان سیگنال را فراهم می‌آورد و عیب یابی مشکلات فنی ساده تر می‌شود.
  • پچ پنل به شما قابلیت انعطاف پذیری می‌دهد و از نیاز به راه اندازی مجدد کابل‌ها یا تعویض مکان تجهیزات اطراف (در صورت خرابی با تغییر) جلوگیری می‌کند.
  • برخی از کسب و کارها از کابل کشی ساختار یافته برای تلفن‌ها استفاده می‌کنند یا ممکن است شما دارای کسب و کارهای مختلفی باشد که فضای اداری مشترکی را می‌طلبد. در این شرایط؛ یک پچ پنل تجهیزات مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به راحتی به هر خروجی متصل شوند.
  • کابل‌های پشت پچ پنل به مکان‌های دائمی جک در فضای کاربران مربوط می‌شود که می‌تواند سیم کشی پچ پنل ساده و دقیق را برای آماتورهای شبکه به ارمغان بیاورد.
  • در صورت خراب شدن کابل درون دیوار, هنوز گزینه هایی برای مسیرهای جایگزین وجود دارد.
  • خطر خرابی کابل را کاهش می‌دهد.
  • کابل متصل به جک دیوار در صورت نیاز؛ به راحتی قابل تعویض است.
  • هر قسمت شبکه شما می‌تواند راحت تر تقسیم بندی شود.

انواع پچ پنل

انواع پچ پنل مسی و فیبری

پچ پنل‌ها در طرح ها، پیکربندی‌ها یا تعداد پورت‌های مختلف را می‌توان متناسب با نیازهای مختاف کابل کشی سفارشی سازی شوند. در بازار مجموعه ای گسترده از گزینه‌های پچ پنل وجود دارد که پانل‌های پچ فیبری و مسی را برای اهداف مختلف پوشش می‌دهند.

انواع پچ پنل مسی و فیبری

انواع پچ پنل فیبر نوری استاندارد

پچ پنل فیبر نوری استاندارد را می‌توان با آداپتورهای LC/SC/MTP استفاده کرد که معمولا به عنوان اتصال میانی بین زیر ساخت و کابل‌های پچ استفاده می‌شوند. پچ پنل فیبری دارای انواع تک حالته و چند حالته و همچنین گزینه‌های مختلف آداپتور و تعداد پورت هستند.

انواع پچ پنل فیبر نوری استاندارد

Breakout Patch Panel

پچ پنل‌های Breakout مخصوص کابل کشی با چگالی بالا 40G-10G و 100G-25G طراحی شده اند. این دستگاه‌ها به عنوان یک راه حل سریع و مقیاس پذیر برای کاهش خوشه کابل‌ها و بهبود جریان هوا طراحی شده‌اند و دیتاسنترها را به مکانی جذاب تر تبدیل می‌کنند. این دستگاه‌ها در گزینه‌های تک حالته و چند حالته ارائه می‌شوند.

Breakout Patch Panel

انواع پچ پنل ماژولار

دو نوع پچ پنل ماژولار وجود دارد؛ یکی پنل محفظه فیبر ماژولار رکمونت است که می‌تواند 4 کاست FHD MTP یا پنل آداپتور فیبری را در خود جای دهد؛ این دستگاه‌ها برای نصب در جلو و عقب مدیریت کابل افقی مناسب هستند. نوع دیگر پچ پنل ماژولار؛ پنل آداپتور مالتی مدیا است که به کاربران این امکان را می‌دهد پنل آداپتور خود را شخصی سازی کنند.

انواع پچ پنل ماژولار

انواع پچ پنل اترنت Cat5e/Cat6

پچ پنل اترنت Cat5e/Cat6 یا پچ پنل شبکه برای هر دو کابل مسی شیلددار و بدون شیلد مانند کابل‌های اترنت Cat6a, Cat6 و Cat5e طراحی شده است. پچ پنل‌های Cat5e/Cat6 اترنت دارای طرح‌های تغذیه ای و پانچ هستند.

انواع پچ پنل اترنت Cat5e/Cat6

آیا بین پچ پنل و سوئیچ تفاوتی وجود دارد؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند یکه سوئیچ و پچ پنل عملکرد یکسانی را انجام می‌دهند؛ هر دو از شما می‌خواهند کابل اترنت را به پورت مجود متصل کنید. با این وجود پچ پنل‌ها و سوئیچ‌ها بسیار متفاوت هستند.

خیلی ساده به پچ پنل به عنوان یک کانکتور فکر کنید؛ در حالی که یک سوئیچ شبکه مسوئلیت بیشتری را به عهده دارد که اتصال بسیاری از دستگاه‌ها به یک شبکه را فراهم می‌کند و به آنها امکان می‌دهد تا به اینترنت دسترسی داشته باشند. در برخی موارد می‌توان از سوئیچ به حای پچ پنل استفاده کرد و مزایای خاص خود را دارد. گرچه داشتن سوئیچی که توانایی پچ پنل را داشته باشد قیمت بالاتری دارد.

جمع بندی

بدون شک پچ پنل برای مدریت خوب کابل‌ها در سیستم‌های کابل کشی شبکه ضروری هستند. پچ پنل ترکیبی کامل از چگالی و انعطاف پذیری هستند که می‌توانند کابل‌ها را به درستی سازماندهی کنند و به طور یکپارچه درون دستگاه‌های شبکه قرار دهند. برچسب زدن و مدیریت پچ پنل‌ها دست یابی به عملکرد بالا را بسیار ساده تر می‌کنند. این دستگاه با همکاری محفظه ها؛ مدیریت کابل و رک‌ها کار می‌کنند تا به شما کمک کنند یک سیستم کابل کشی شبکه با چگالی بالا و مقیاس پذیر تر و انعطاف پذیرتر را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.