احتمالا در لیست تجهیزات شبکه نام کیستون یک جک کیستون را شنیده‌اید؛ اما نمی‌دانید که کیستون چیست؟ انواع آن کدامند و چگونه باید برای خرید جک کیستون اقدام کنید. در پست امروز نارستان ما به طور کامل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

کیستون چیست؟

جک کیستون یک کانکتور مادگی است که در ارتباطات داده و به ویژه در شبکه‌های محلی (LAN) استفاده می‌شود. جک معمولا در پنل دیواری یا پچ پنل نصب می‌شود. یک پلاگین کیستون یک کانکتور نر است که معمولا به انتهای کابل یا سیم متصل می‌شود. مزیت اصلی که کانکتورهای کیستون ارائه می‌دهند قابلیت انعطاف پذیری است که دارند. انواع جک کیستون را می‌توان روی یک پچ پنل نصب کرد. آنها به شکل محافظ دار و بدون محافظ وجود دارند و می‌توانند سیم‌ها و کابل‌های دارای تعداد زیادی هادی با رسانا را در خود جای دهند. اصطلاح کیستون از شکل مشخصه جک گرفته شده است که شبیه به جک دیواری استاندارد RJ-11 است که برای اتصال دستگاه‌های تلفن، فکس‌ها و مودم‌های Dial-Up استفاده می‌شود.

کیستون شبکه چیست؟ آشنایی با تاریخچه و انواع کیستون

تاریخچه کیستون

در سال 1979 شرکت AMP اولین کیستون Cat3 را تولید کرد. از این کیستون در کابل کشی ساختاریافته خطوط تلفن داخلی استفاده شد. بعدها به علت استفاده ساده ای که داشتند از این قطعه در شبکه‌های کامپیوتری استفاده شد و یکی از تجهیزات شبکه محسوب می‌شود.

جک کیستون کجا استفاده می‌شود؟

جک کیستون‌های کوچک جزء لاینفک هر سیستم خانگی است. جک کیستون یکی از لوازم جانبی‌های مهم برای هر سیستم سرگرمی پیشرفته؛ واحد کامپیوتری پیشرفته با هر واحد ارتباطی داده محور در یک دفتر کاری شلوغ است. جک و پلاگین کیستون در طرح‌های مختلفی به بازار ارائه شده‌اند و شما می‌توانید برای نصب انواع کابل یا سیم از آن استفاده کنید. اگر به دنبال خرید جک کیستون هستید؛ مهم است انواع که در بازار وجود دارد را بشناید و نوع مناسبی را برای خود خریداری کنید.

انواع کیستون شبکه

انواع مختلف جک کیستون عمدتا از نظر ابعاد فیزیکی دارای تفاوت هایی هستند و این تفاوت‌ها کاربردهایی را که یک مدل خاص می‌تواند برای آنها استفاده شود را تعیین می‌کند. انواع متدال جک کیستون شبکه به صورت خلاصه شده در ادامه توضیح داده شده است.

کیستون RJ-11 و RJ-12

جک‌های کیستون RJ-11 و RJ-12 اتصالات ایده آل برای استفاده در مواردی هستند که می‌خواهید تلفن؛ مودم و اتصال فکس خود را در هر اتاق نصب یا توسعه دهید. این موارد در انواع “بدون ابزار” موجود هستمد که نصب سیم بدون نیاز به ابزارهایی مانند پیچ گوشتی یا خرید دستگاه لحیم به سادگی انجام می‌شود.

برای افرادی که اطلاعات کافی ندارند؛ جک‌های بدون ابزار RJ-11 و RJ-12 دارای یک گیره ای پلاستیکی هستند که برای اتصال استفاده می‌شوند تا بتوانید سیم‌ها را وارد کنید و با محکم کردن این گیره بتوانید سیم‌ها را به طرف پایین بکشید. اکثر جک‌های کیستون درجه یک RJ-11 و RJ-12 دارای یک کلید پلاستیکی هستند که به عنوان یک دستگاه قفل اضافی عمل می‌کند و اتصال امن تر را فراهم می‌آورد.

کیستون Cat5e

کیستون شبکه Cat5e به طور کلی در سناریوهای کابل کشی Cat5e استفاده می‌شوند. سبک ساختار یافته آن به دلیل راحتی پانچی که فراهم می‌آورد از محبوبیت بالایی برخوردار است. هنگام تغییر جک کیستون در پچ پنل‌ها دیگر نیازی به تعویض تیغه‌ها نیاز نیست. علاوه بر این تماس دهنده‌های برنزی کیستون‌های Cat5e با کیفیت مقاومت بیشتری را به واحد اضافه می‌کنند.

جک کیستون Cat5e

با این حال هنگام خرید کیستون شبکه Cat5e باید اطمینان حاصل کنید که از استاندارد صنعتی TIA/EIA 568-B برخوردار است. رعایت استانداردهای پذیرفته شده؛ دوام؛ ماندگاری و عملکرد عالی و فوق العاده را برای شما تضمین می‌کند. علاوه بر این؛ شما باید اطمینان حاصل کنید که جک کیستون خریداری شده شما دارای کد رنگ 568-A  و  568-Bاست.

کیستون شبکه Cat6

کیستون شبکه Cat6 یکی از پیشرفته ترین دیوایس هایی هستند که در حال حاضر در بازار وجود دارند و عملکرد متمایزی را در تنظیمات داخلی و محل کار فراهم می‌آورد. از این جک‌ها می‌توان در سیستم‌های سرگرمی خانگی با نیازهای محدود و سیستم‌های پیچیده داده محور در دفاتر (مانند شبکه‌های UTP اترنت) که در آن‌ها سیگنال باید سرعت بالایی داشته باشد و بدون هیچ مشکلی انتقال داده شود استفاده می‌شود.

برخی از کیستون‌های با کیفیت بالا از پایانه‌های برنزی فسفری استفاده می‌کنند و کلاهک‌های استفاده شده در آنها جک را قادر می‌سازد تا بدون شکستگی در برابر فشار مقاومت کند.

تماس دهنده‌های پایانه‌ها در جک کیستون‌های Cat6 ممکن است روکش طلا داشته باشند که درجه دیگری از استحکام و افزایش رسانا را فراهم می‌آورد. این کیستون‌ها برای استفاده در پچ پنل ها؛ جعبه‌ها و پنل‌های دیواری چند رسانه ای زاویه دار مناسب هستند. علاوه بر انواع کیستون بالا شما می‌توانید در بازار کیستون‌های فلزی و پلاستیکی را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.