چرا برای افزایش فضای هارددیسک به آزاد کردن فضای هارددیسک با CompactGUI نیاز دارید؟ زمانی که کاربران از سیستم عامل MS-DOS استفاده می‌کردند به فضای ذخیره سازی زیادی احتیاج داشتند و از DriveSpace استفاده می‌کردند تا محتویات هارددیسک خود را فشرده سازی کنند. امروزه می‌توانید هارددیسک‌های با ظرفیت بالا را با قیمت پایینی خریداری کنید و شاید دیگر به فشرده سازی نیاز نداشته باشید. با این حال اگر فضای هارددیسک شما رو به اتمام است و حاضرنیستید برای ارتقاء هارد خود هزینه کنید بهترین راه کار فشرده سازی محتوای هارد خود و آزاد کردن فضای ذخیره سازی هارد با استفاده از CompactGUI است.

افزایش فضای هارددیسک با CompactGUI

CompactGUI عمدتا یک رابط کاربری گرافیکی برای یک برنامه خط فرمان است که از قبل در ویندوز گنجانده شده است. از لحاظ تئوری، شما نیاز به CompactGUI ندارید تا از پشتیبان ویندوز برای فشرده سازی بلادرنگ استفاده کنید. می‌توانید با کلیک راست روی هر پوشه گزینه Properties را انتخاب کنید و در حالی که سربرگ General هستید دکمه Advanced را کلیک کنید.

افزایش فضای هارددیسک با CompactGUI

حالا پنجره جدیدی باز می‌شود که شما باید گزینه Compress contents to save disk space را فعال کنید. کلید OK را انتخاب کنید تا تغییرات اعمال شود و بعد پنجره را ببندید. حالا صبر کنید تا فشرده سازی تمام شود.

افزایش فضای هارددیسک با CompactGUI

روش دیگر این است که شما از ابزار  compact در خود خط فرمان استفاده کنید که بسیار متنوع تر است. فشرده سازی به شما امکان دسترسی به سطوح جدید و بالاتر فشرده سازی در ویندوز 10 را می‌دهد و امکان پردازش دسته ای فایل‌ها و پوشه‌ها را فراهم می‌آورد. اما دارای برخی اشکالات هم هست و اگر دقت نکنید که چگونه از آن استفاده می‌کنید و برای کدام پوشه از آن استفاده می‌کنید ممکن است کل سیستم خود را غیر قابل استفاده کنید. اینها از دلایلی هستند که موجب محبوبیت CompactGUI در مدت زمان کمی شده است. CompactGUI این فشرده سازی را بدون هیچ عیب و ایرادی ارائه می‌دهد. اجازه بدهید در ادامه نحوه استفاده از این ابزار را در عمل ببینیم.

نصب CompactGUI

برای آزاد کردن فضای هارددیسک با CompactGUI شما باید ابتدا از صفحه CompactGUI در سایت GitHub دیدن کنید و از لینک دانلود ارائه شده فایل را دانلود کنید.

نصب CompactGUI

اگر از پکیج Chocolatey در ویندوز استفاده می‌کنید می‌توانید با اجرای دستور زیر برنامه را نصب کنید:

choco install compactgui

بعد از اتمام نصب، CompactGUI را اجرا کنید و به مرحله بعدی بروید.

نصب CompactGUI

تنظیمات پایه CompactGUI برای فشرده سازی اطلاعات و آزاد کردن فضای هارددیسک

برای سترسی به تنظیمات برنامه spartan برنامه روی آیکن cog در سمت بالا کلیک کنید. گزینه Skip Files that are Poorly Compressed را فعال کنید. اگر چه این امر منجر به فشرده سازی کمتر از حد مطلوب خواهد شد اما ارزش آن را دارد که از آن استفاده کنید در غیر این صورت زمان و منابع هدر خواهند رفت.

سطح فشرده سازی

برای استفاده ساده تر، اطمینان حاصل کنید که گزینه Add to Explorer Right-click Menu را فعال کرده اید. این گزینه، میانبری را به منوی کلیک راست ویندوز اضافه می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که هر پوشه را مستقیما از دسکتاپ به برنامه ارسال کنید. بقیه گزینه‌ها را بدون تغییر بگذارید و از پنجره خارج شوید تا تغییرات اعمال شوند.

افزایش فضای هارددیسک یا در نظر گرفتن سطح فشرده سازی

از آنجا که برنامه در حال اجرا است، پوشه بازی یا برنامه‌های خود را روی پنجره آن بکشید و رها کنید تا برای اولین بار CompactGUI را امتحان کنید. این برنامه بروز خواهد شد تا مجموعه ای از گزینه‌های مربوط به فشرده سازی را به شما نشان دهد.

تنظیمات پایه CompactGUI برای فشرده سازی اطلاعات و آزاد کردن فضای هارددیسک

در بال سمت چپ، چهار سطح فشرده سزی وجود دارد. اولین مورد Xpress 4K است که سبکترین و سریعترین سطح فشرده سازی را در اختیار شما قرار می‌دهد و آخرین سطح LZX است که بهترین سطح فشرده سازی را ارائه می‌دهد اما بسیار کند است و سربار بیشتری روی پردازنده دارد.

در بیشتر موارد شما می‌توانید از هر سه سطح فشرده سازی اول در هر پردازنده ای که در طی یک دهه گذشته منتشر شده است استفاده کنید بدون اینکه کاهش عملکرد قابل توجهی را تجربه کنید. اگر از پردازنده‌های قدیمی تر استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم از حلت آخر استفاده نکنید.

ما پیشنهاد می‌کنیم گزینه‌های خود را در قسمت Select Additional Arguments در سمت راست همانطور که هستند باقی بگذارید اما اگر قصد تغییر آنها را دارید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • Compress Subfolders اطمینان می‌دهد که وقتی پوشه ای را فشرده سازی می‌کنید CompactGUI همه زیر پوشه‌ها را هم فشره می‌کند.
  • Force Action on Files برای فشرده سازی پوشه هایی که لازم نیست منابع شما را هدر دهند کاربرد دارد.
  • Process Hidden and System Files فشرده سازی فایل‌های گنهان و سیستمی را امکان پذیر می‌کنند.
  • Shutdown PC on Finish بعد از اتمام فشرده سازی سیستم شما را خاموش می‌کند، گزینه‌های دیگری برای هیبرنت کردن و ریستارت هم وجود دارد.

افزایش فضای هارددیسک با فشرده سازی اطلاعات

مرحله آخر این است که دکمه Compress Folder که در سمت راست پایین قرار دارد را کلیک کنید تا فشرده سازی شروع شد. مدت زمان بستگی به اندازه پوشه و سطح فشرده سازی که انتخاب کرده‌اید دارد.

فشرده سازی اطلاعات با CompactGUI

 

CompactGUI همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا یک پوشه را تجزیه و تحلیل کنید و بررسی کنید که محتوای آن قبلا فشرده سازی شده است یا خیر. بعد از فشرده سازی برنامه یا پوشه بازی با CompactGUI، نحوه عملکرد آن را تست کنید. در صورتی که شاهد افت عملکرد بودید به CompactGUI برگردید و آن را با الگوریتم سبک تر اما سریعتر فشرده سازی کنید.

از فضای بیشتر هارددیسک خود لذت ببرید

ما از دورانی که از DriveSpace برای فشرده سازی اطلاعات استفاده می‌شد گذشتیم. فشرده سازی هیچ تاثیر منفی قابل توجهی در عملمرد روزانه سیستم شما ندارد و می‌تواند فضای خیره سازی هارد شما را چند برابر کند. توجه داشته باشید که فشرده سازی حتی ممکن است منجر به افزایش عملکرد شود. با توجه به اینکه دستگاه‌های ذخیره سازی اصلی ترین بخش در سیستم‌های کامپیوتری مدرن هستند و پردازنده‌ها به سرعت پردازش کمک می‌کنند در اکثر اوقات فایل‌های فشرده شده می‌توانند سریعتر بارگیری شوند.