باتری لپ تاپ به شما امکان می‌دهد تا زمانی که به پریز برق دسترسی ندارید بتوانید برای چند ساعت هم که شده با لپ تاپ خود کار کنید. باتری لپ تاپ قابلیت متحرک بودن و جابجایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. هر چقدر که عمر باتری لپ تاپ کامتری داشته باشید قابلیت کار کردن شما کاهش پیدا می‌کند و رفته رفته شما عملکرد خود را از دست می‌دهید.

سیکل شارژ باتری لپ تاپ

همه باتری‌های لپ تاپ ساخته شده می‌توانند تعداد مشخصی از سیکل‌های شارژ را داشته باشند ( معمولا در حدود 500 سیکل کامل و بعضی اوقات حتی بیشتر). در واقع یک سیکل شارژ برابر با تخلیه کامل 100 تا 0 و بعد شارژ دوباره 0 تا 100 درصد است. تخلیه تا 50 درصد و دوباره بزگشت به 100 درصد معادل نیم سیکل است. به مرور زمان سیکل شارژ کاهش پیدا می‌کند و ظرفیت باتری نسبت به مشخصات اولیه ای که دارد کاهش پیدا می‌کند.

شما می‌توانید با مراجعه به تنظیمات باتری لپ تاپ خود و یادگیری در مورد نحوه کار باتری که دارید، متوجه خواهید شد که چه تنظیمات لاتری را باید فعال کنید. شما باید به حالت هایبرنت هم توجه داشته باشید. در حالت ایده ال شما می‌خواهید که لپ تاپ قبل از تخلیه کامل باتری و زمان هایی که با لپ تاپ کار نمی‌کنید هایبرنت شود.

برای صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی، برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند و بدانها نیازی ندارید را غیر فعال کنید. اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنیم پیشنهاد می‌کنیم قابلیت Battery Saver را فعال کنید. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که باتری به 20 درصد رسید به طور خودکار فعال شود و برنامه‌های پس زمینه را مسدود کند.

این قابلیت همچنین با کاهش روشنایی صفحه و سایر تغییراتی که باعث صرفه جویی در باتری می‌شود به شما اجازه می‌دهد خود را به پریز برق برسانید و لپ تاپ خود را شارژ کنید.در مورد مک بوک‌ها هم می‌توانید قابلیت Power Nap را فعال کنید، بنابراین می‌توانید مک خود را به حالت هایبرنت ببرید بدون اینکه از کارهای مهم خود صرف نظر کنید،

همچنین این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا در انرژی مصرفی صرفه جویی کنید و عمر باتری خود را افزایش دهید. فعال کردن قابلیت automatic graphics switching می‌تواند به کاربران مکینتاش کمک کند تا در هنگام انجام کارهای ساده که در آن گرافیک اهمیتی ندارد با استفاده از تنظیمات گرافیکی پایین در انرژی مصرفی صرفه جویی کنند و عمر باتری خود را افزایش دهند.

تغییرات دستی زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. سرویس‌های ذخیره سازی ابری یا پلیرهای ویدیویی که از آنها استفاده نمی‌کنید را با خیال راحت غیر فعال کنید. همچنین با غیر فعال کردن وای فای و بلوتوث، غیر فعال کردن نور پس زمینه صفحه کلید و مواردی این چنینی می‌توانید عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید.

با استفاده از این نکات مفید، عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید!

باتری لپ تاپ لیتیوم یون

در گذشته مشکلی به نام “حافظه باتری” وجود داشت که باعث می‌شد باتری‌های ترکیبی فلز-نیکل (NiMH) ظرفیت شارژ کامل خود را فراموش کنند و شروع به شارژ در سطوح پایین و پایین تری کنند. این مشکل به لطف باتری‌های لیتیوم یونی امروزی حل شد.

برخلاف برخی از توصیه ها، لازم نیست باتری لیتیوم یون را به طور کامل تخلیه کنید و بعد آن را شارژ کنید تا به نوعی راه اندازی مجدد یا کالیبراسیون را انجام دهید، این روش، یک روش مخرب است و باتری شما را از بین می‌برد.

بهتر است زمانی که ظرفیت باتری به 20 درصد رسید برای شارژ آن اقدام کنید و اجازه دهید باتری تا 100 درصد شارژ شود بعد از لپ تاپ استفاده کنید. زمانی که باتری 100 درصد پر شده است دیگر نیازی نیست که همچنان به برق وصل باشد.

با استفاده از این نکات مفید، عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید!

کاربرانی که قصد دارند باتری خود را برای مدت طولانی نگه دارند (به طور مثال از باتری دیگری می‌خواهند استفاده کنند و قصد دارند باتری را از لپ تاپ جدا کنند) می‌توانند قبل از کنار گذاشتن باتری آن را تا 50 درصد شارژ کنند. به طور کلی بهترین کاری که در مورد باتری‌های لیتیوم یون می‌توانید انجام دهید این است که از تخلیه باتری به زیر 20 درصد جلوگیری کنید.

افزایش عمر باتری لپ تاپ با جلوگیری از گرم شدن

باتری‌های لیتیوم یون امروزی با دوام هستند اما متاسفانه می‌توانند گرمای زیادی را ایجاد کنند. اگر باتری خود را شارژ می‌کنید و متوجه گرمای زیادی می‌شوید ممکن است به دلیل زیر بار رفتن پردازنده مرکزی یا پردازنده گرافیکی شما باشد و یا ممکن است محیطی که لپ تاپ قرار داده شده است خیلی گرم باشد،

شما می‌توانید دستگاه خود را خاموش کنید و در صورت امکان باتری را بیرون بیاورید و بدان استراحت دهید تا خنک شود و یا به محیطی بروید که دمای پایین تری دارد. نکته مهم دیگری که وجود دارد باید از قرار دادن لپ تاپ روی پای خود ممانعت کنید،

اگر از نظر شما دلایل پزشکی مانند عقیم شدن دلیل خوبی برای این کار نیست باید بدانید که با قرار دادن لپ تاپ روی پای تان شما دریچه‌های تهویه هوا را مسدود می‌کنید که مشکل گرم شدن لپ تاپ را بدتر می‌کند.

با استفاده از این نکات مفید، عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید!

مهمتر از همه از قرار دادن لپ تاپ در جاهایی که گرم هستند خودداری کنید ممکن است لپ تاپ خود را در یک روز تابستانی گرم در ماشین رها کنید و یا ممکن است زیر نور مستقیم خورشید که از پنجره وارد می‌شود قرار دهید و یا ممکن است در نزدیکی بخاری لپ تاپ را قرار داده باشید.

شرایط غیر معمول مانند موارد یاد شده در مدت زمان کوتاهی به باتری لپ تاپ شما آسیب وارد می‌کند. درجه حرارت خنک تر تا حدی مشکلی ایجاد نمی‌کند و توصیه می‌شود باتری را در جای خنکی نگهداری کنید. برنامه هایی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند گرمای لپ تاپ خود را خنک کنید. کاربران ویندوز می‌توانند از برنامه‌های رایگانی مانند CoreTemp و Real Temp استفاده کنند.

افزایش عمر باتری با بروزرسانی نرم افزارها

در آخر پیشنهاد می‌کنیم همیشه نرم افزارها و سیستم عامل خود را بروز نگه دارید، شرکت‌ها به سختی روی برنامه‌های خود کار می‌کنند تا به طور قابل توجهی از باتری کمتری استفاده کنند و عمر باتری لپ تاپ شما را افزایش دهند. بنابراین سیستم عامل خود را بررسی کنید و برای بروزرسانی آن اقدام کنید.