چگونه می‌توان طول عمر باتری دستگاه‌ها را افزایش داد؟ فناوری‌ها به طور پیوسته ای در حال ارتقای سبک زندگی ما هستند و روشی که ما با استفاده از آن در حال زندگی هستیم نسبت به قبل تغییرات زیادی پیدا کرده است. شما از لپ تاپ خود برای به پایان رساندن پروژه‌های خود کمک می‌گیرید. یا این که از تبلت خود برای جست و جو در فضای مجازی کمک می‌گیرید. هم چنین در موارد بسیاری از گوشی‌های هوشمند موبایل برای اتصال دائم به اینترنت بهره می‌برید. هر یک از این ابزار نقش مهمی را در زندگی روزمره ی شما بازی می‌کنند و مراقبت از آن‌ها می‌تواند برای شما دارای اهمیت بسیار بالایی باشد.

اگر چه هر یک از این ابزار به شما کمک زیادی در بهبود زندگی شما می‌کنند، اما هر یک از آن‌ها می‌توانند با کمبود‌های مواجه باشند که باید برای بر طرف نمودن آن‌ها تلاش کنید. از جمله کمبودها و نقص هایی که هر یک از این وسایل می‌توانند داشته باشند کم بودن طول عمر باتری آن‌ها می‌باشد که می‌تواند شما را در استفاده ی مداوم از آن‌ها با مشکل رو به رو کند. همه ی ما در مواقعی با کم شدن شارژ باتری و یا خاموش شدن گوشی خود به دلیل تمام شدن شارژ آن برای بارها رو به رو بوده ایم. این مشکلی است که همه ی ما در پی یافتن راه حلی برای از بین بردن آن هستیم. اگر چه این مشکلات برای همه وجود دارد اما برای کسانی که روی این سیستم‌ها تکیه زیادی دارند و از دست رفتن شارژ باتری باعث اختلال در روند کارهای آن‌ها می‌شود این مشکل بسیار بیشتر به چشم می‌خورد.

با توجه به مطالب گفته شده شاید شما به دنبال راهی باشید که بتوانید از بروز این مشکلات در وسایل هوشمند خود جلوگیری کنید. توصیه می‌کنیم که با ما در این متن همراه باشید تا شاید بتوانیم به شما راه حلی برای این گونه مشکلات ارائه کنیم.

چگونه می‌توان طول عمر باتری دستگاه‌ها را افزایش داد؟

 باتری‌های لیتیومی چگونه شارژ خود را از دست می‌دهند؟

متداول ترین گونه‌های باتری که امروزه در وسایل هوشمند استفاده می‌شوند باتری‌های لیتیومی هستند. در ابزاری مانند لپ تاپ‌ها و نیز گوشی‌های هوشمند، ما شاهد استفاده از باتری‌های لیتیوم یون می‌باشیم. در مواردی هم در لپ تاپ‌ها شاهد استفاده از باتری‌های لیتیوم پلیمر هستیم. اگر چه این گونه باتری‌ها با هم متفاوت بوده و از فناوری‌های مختلفی برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، اما هر دوی آن‌ها دارای عملکرد مشابهی هستند که ما در ادامه در مورد آن‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

باتری‌های قابل شارژ مجدد lithium-ion با استفاده از یون‌های لیتیوم کار می‌کنند که با حرکت این یون‌ها در الکترولیت‌ها می‌توانند گوشی شما را روشن نگه داشته و توان لازم برای کار کردن با آن را فراهم کنند. این یون‌ها به عنوان واسطه ای برای انتقال شارژ در گوشی و یا در لپ تاپ‌ها عمل می‌کنند.

در حین انتقال این یون‌ها می‌باشد که یون‌های لیتیوم از الکترود مثبت به سمت الکترود منفی حرکت می‌کنند. اما این حرکت به مرور زمان در واقع منجر به کاهش نسبی در عملکرد الکترود می‌شود و در هر دور که این یون‌ها به سمت عقب یا جلو می‌روند، الکترودها کمی از بین می‌روند. این است که باعث می‌شود باتری در طول زمان با استفاده بیشتر، سرعت شارژ و توانایی خود را برای نگه داشتن آن از دست بدهد.

این از دست دادن توان نگه داشتن شارژ در باتری برای گوشی هوشمند و یا لپ تاپ شما به چه معنا و چگونه می‌تواند باشد؟ بهتر است بدانید که بیشتر گوشی‌های لیتیومی دارای چرخه شارژی بین 300 تا 500 هستند. البته در مواردی هم می‌توان دید که در باتری‌های گونه هایی از لپ تاپ‌ها می‌توان تا هزار بار این چرخه را داشت.

چگونه می‌توان طول عمر باتری دستگاه‌ها را افزایش داد؟

هر چرخه ی شارژ یا سیکل شارژ باتری به این معنا است که در طی این فرایند باتری گوشی شما به طور کامل شارژ خود را از دست می‌دهد و پس از آن تا 100 درصد دوباره شارژ می‌شود. به طور معمول شما می‌توانید تا 500 بار این شارژ را برای باتری خود قبل از این که کیفیت آن شروع به از بین رفتن بکند داشته باشید. با شروع روند از بین رفتن باتری خود، شما شاهد هستید که باتری به طور کامل دیگر شارژ نمی‌شود و نیز در بین سیکل‌های شارژ شدن نمی‌تواند برای مدتی طولانی شارژ خود را نگه دارد.

تنظیمات گوشی همراه خود را بهینه کنید

تعدادی از گوشی‌های هوشمند دارای ابزار بهینه سازی هستند که می‌تواند طول عمر باتری را بیشتر کند. اما اگر شما این ابزار را در گوشی خود ندارید می‌توانید از راه کارهای زیر استفاده کنید:

چگونه می‌توان طول عمر باتری دستگاه‌ها را افزایش داد؟
 • زمان خاموش شدن صفحه نمایش خود را کوتاه تر کنید (ترجیح داده می‌شود که زمان screen time out زیر 30 ثانیه باشد).
 • به جای این که از تبادل داده با استفاده از اپراتورهای گوشی همراه استفاده کنید، از وای فای خود برای تبادل داده با شبکه اینترنت بهره ببرید.
 • بلوتوث و GPS خود را خاموش کنید.
 • به جای این که تبلت خود را خاموش کنید، آن را در حالت ریست (rest mode) قرار دهید.
 • بررسی کنید که آیا لپ تاپ شما یا برنامه‌های نصب شده روی گوشی شما از توان زیادی استفاده می‌کنند یا این که توان کمی مصرف می‌کنند (برنامه‌های پر مصرف را خاموش کنید).
 • هر برنامه ای را که دیگر استفاده نمی‌کنید حذف کنید و یا این که آن را غیر فعال کنید.
 • در زمانی که به گوشی یا وای فای خود نیاز ندارید، گوشی و یا لپ تاپ خود را در حالت پرواز قرار دهید.
 • تبادل داده و یا وای فای گوشی را در صورت عدم نیاز خاموش کنید.
 • ایمیل خود را به گونه ای تنظیم کنید که کمتر خود را همزمان سازی (sync) کند.
 • روشنایی صفحه نمایش وسایل مورد استفاده ی خود را کمتر کنید.
 • هشدارها و مکان یاب‌ها را در وسایل هوشمند خود غیر فعال کنید تا توان کمتری مصرف کنند.
 • همزمان سازی برنامه هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را غیر فعال کنید.
 • در زمانی که در سایت‌های مختلف در حال جستجو و یا مطالعه هستید، آگهی‌ها را مسدود کنید.

مطمئن شوید که این نکته‌ها ار در زمان استفاده از ابزار هوشمند خود رعایت می‌کنید و پس از آن بررسی کنید که تا چه حد توانسته‌اید در بهبود طول عمر باتری خود موفق شوید. ممکن است که با در نظر گرفتن این نکته‌های بتوانید برای مدت بیشتری از شارژ باتری خود بهره برده و کمتر نیاز به شارژ آن داشته باشید. شارژ کمتر باتری شما به این معنی است که سیکل‌های کمتری از طول عمر مفید آن را از دست داده‌اید و می‌توانید برای مدت بیشتری از آن بهره ببرید.

راه هایی برای افزایش طول عمر باتری

 در این بخش هم علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، در مورد تعدادی از راه هایی که می‌توانند به شما بیش از پیش در بهبود طول عمر باتری کمک کنند مطالبی را بیان خواهیم نمود. هر یک از این راه کارها می‌تواند به شما در مراقبت از باتری تا حدودی کمک نماید.

چگونه می‌توان طول عمر باتری دستگاه‌ها را افزایش داد؟

این‌ها کارهایی هستند که می‌توانید انجام دهید:

 • وسایل هوشمند و گوشی خود را در دمای مناسب نگه داری کنید (دمایی بین 42 تا 85 درجه ی فارنهایت می‌تواند برای گوشی و یا لپ تاپ شما بهترین دما به منظور کارکرد بهتر آن باشد).
 • به باتری گوشی خود اجازه ندهید تا شارژ آن به 0 درصد برسد. در صورتی که شارژ آن به صفر رسید هم نباید برای مدتی طولانی بدون شارژ کردن آن را رها کنید.
 • سطح شارژ باتری را در محدوده ای مناسب و بین 80 تا 40 درصد نگه دارید. هرگز اجازه ندهید تا شارژ باتری گوشی شما به زیر 20 درصد برسد.
 • گوشی خود را حداقل برای یک بار در طول هفته خاموش کنید.
 • از شارژر مناسب برای شارژ کردن گوشی خود استفاده نمایید. باید توجه داشته باشید که از شارژرهای دیگر برندها برای شارژ نمودن گوشی خود اصلا استفاده نکنید.
 • به لپ تاپ خود اجازه بدهید تا بتواند شارژ باتری خود را به طور معمولی از دست بدهد. این که لپ تاپ شما همواره به شبکه توزیع برق وصل باشد می‌تواند برای باتری شما ضرر داشته باشد و آن را از بین ببرد. برای همین در زمانی که باتری شما شارژ شده است، کابل برق را از پریز جدا کنید تا لپ تاپ بتواند با استفاده از باتری به کار خود ادامه بدهد.

عده ای نیز برای این که در زمانی که باتری شارژ شده است، از آسیب دیدن به آن در اثر اتصال به برق جلوگری کنند، اقدام به جدا کردن باتری از لپ تاپ کرده و با تغذیه برق شهر از لپ تاپ خود استفاده می‌کنند. البته عده ای دیگر هم این راه کار را مناسب نمی‌دانند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن میزان نیاز خود به استفاده از لپ تاپ، نسبت به انتخاب یکی از این راه‌ها اقدام نمایید. هم چنین می‌توانید با مراجعه به منابع موجود، تعداد سیکل هایی که باتری شما می‌تواند به خوبی شارژ شود را بدانید و از نحوه ی مراقبت از آن با توجه به نوع باتری و برند سازنده ی ان، نیز آگاهی بیشتری به دست آورید.

آیا جدا کردن باتری ایده خوبی است؟

ما در مورد جدا کردن باتری در بخش قبل صحبت کردیم. فرض کنید که شما می‌خواهید لپ تاپ خود را در یک ماشین در دمای بالا زیر نور آفتاب بگذارید، آیا این عاقلانه است که باتری آن را جدا کنید؟ یا این که در موارد دیگری ممکن است که شما بخواهید از باتری استفاده نکنید، آیا این کار درستی است که از لپ تاپ خود برای مدت یک هفته ی تمام بدون باتری استفاده کنید؟

این سوال‌ها خیلی عالی هستند و در زمانی که شما قصد دارید تا طول عمر باتری خود را افزایش دهید به نظر بسیار منطقی می‌رسند. باید توجه داشته باشید که بسته به نوع ابزار و وسیله ی هوشمندی که شما مورد استفاده قرار داده‌اید این راه‌ها برای افزایش طول عمر باتری آن می‌تواند گاهی جواب بدهد.

برای نمونه، ما می‌دانیم که بسیاری از لپ تاپ ها، تبلت ها، و گوشی‌های هوشمند دارای باتری هایی هستند که به راحتی می‌توان آن‌ها را جدا نمود.

اما برندها در این زمینه توصیه‌های متفاوتی را به کاربران می‌کنند. این توصیه‌ها به منظور افزایش طول عمر باتری می‌باشد. برندهایی مانند ایسر می‌گویند که شما نیازی ندارید که باتری‌ها را جدا کنید. برای همین در حالی که دارید از برق شهر و توان AC استفاده می‌کنید، نیازی به خارج کردن باتری نیست. اما با این وجود، باید باتری را در صورت عدم نیاز به استفاده از لپ تاپ خود برای چند روز متوالی، جدا کنید. 

از سوی دیگر اپل می‌گوید که مصرف کننده‌ها نباید هیچ گاه باتری‌های خود را از دستگاه جدا کنند. حتی در زمانی که برای چند روز نمی‌خواهند از لپ تاپ خود استفاده نمایند.

دل می‌گوید شما می‌توانید از لپ تاپ خود در حالی که باتری آن وصل است و با استفاده از برق شهر در هر زمانی بدون هر گونه مشکلی استفاده کنید. ایسیوس می‌گوید که باتری شما باید حداقل برای دو بار در ماه تا 50 درصد شارژ خود را از دست بدهد. برای همین است که تصمیم گیری برای این که باتری باید در سیستم باقی بماند یا این که بهتر است جدا شود، به برندی بستگی دارد که شما از آن محصول مورد نیاز خود را خریداری نموده اید.

اما در هر حال باید توجه داشته باشید که توان مصرفی وسایل هوشمند مورد استفاده ی خود را چک کنید. تعدادی از لپ تاپ‌ها توان مصرفی کمتری در زمانی که از توان AC بدون باتری استفاده می‌کنید مصرف می‌کنند که این می‌تواند روی عملکرد سیستم تاثیر داشته باشد.

در زمان هایی که به هر دلیلی قصد دارید باتری خود را جدا کنید، مطمئن شوید که از آن به خوبی نگه داری می‌کنید. باتری را بین 80 تا 40 درصد شارژ کنید و آن را در جایی که دمای مناسبی داشته باشد و یا در اتاق خود نگه داری کنید.

آیا می‌توان به روش‌های شارژ سریع بی سیم اطمینان نمود؟

آینده به ما وابسته است. ما می‌توانیم انرژی را از راه انتقال هوایی دریافت کنیم. یا این که حداقل در زمانی که از روش‌های شارژ بی سیم استفاده می‌کنیم به نظر می‌رسد که از این فناوری‌ها استفاده می‌کنیم.

چگونه می‌توان طول عمر باتری دستگاه‌ها را افزایش داد؟

در حالی که در نگاه اول این فناوری‌ها به نظر می‌رسد که خیلی عالی باشند، اما آیا واقعا این گونه است؟ در حقیقت این روش‌ها باتری شما را خیلی داغ می‌کنند. این داغ شدن باتری به روشنی می‌تواند طول عمر باتری شما را کم کند. علاوه بر این مورد، این روش شارژ کردن خیلی آهسته تر از روش‌های معمول است.

اگر شما یک گوشی آیفون 8 و یا 8 پلاس دارید، یا این که از آیفون ایکس استفاده می‌کنید، می‌توانید از روش شارژ سریع استفاده کنید. این به شما امکان می‌دهد که شارژ باتری خود را خیلی سریع از 0 درصد به 50 درصد در مدت نیم ساعت برسانید. البته برای این کار نیاز به یک شارژر USB – C پر قدرت دارید.

اما مشکل این روش در این است که انرژی اضافه ای را برای شارژ سریع تر گوشی شما آزاد می‌کند. خیلی بد است که این می‌تواند طول عمر باتری را کم کند. برای همین در این حالت، برای این که بتوانید طول عمر باتری خود را افزایش دهید، بهتر است که از روش‌های قدیمی شارژ گوشی خود با استفاده از روش‌های شارژ با سیم استفاده کنید.

با افزایش طول عمر باتری به عمر گوشی خود بیفزایید

باید با این حقیقت رو به رو شوید که گوشی یا ابزار هوشمند شما در واقع بخشی از زندگی شما می‌باشد. برای همین چرا نباید در مورد آن حساس باشید و سعی در افزایش طول عمر آن نکنید؟ این کار می‌تواند به شما در صرفه جویی در هزینه‌های زندگی کمک کند. دیگر شما نیازی نخواهید داشت تا یک گوشی تازه و یا باتری جدید برای سیستم خود بخرید. با این کارها می‌توانید از وسایل هوشمند خود برای مدتی طولانی تر لذت ببرید. چه کسی است که دوست داشته باشد مجبور شود همه ی فایل‌های خود را به یک گوشی یا لپ تاپ جدید منتقل کند؟

با استفاده از راه حل هایی که ما در این جا ذکر کردیم، شاید دیگر نیازی به این کار نباشد و می‌توانید برای مدت بیشتری از گوشی هوشمند و یا لپ تاپ خود بهره ببرید.