در بخش اول، ما برخی از راهکارهای افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی را به شما توضیح دادیم در ادامه شما می‌توانید برخی راهکارهای دیگر را مطالعه بفرمایید.

مرحله 7 – افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی با تغییر آدرس IP پیش فرض در روتر وایرلس

تغییر آدرس IP پیش فرض یکی دیگر از راهکارهایی است که می‌توانید برای افزایش امنیت شبکه خانگی خود استفاده کنید تا کار هکرها را سخت تر کند. برای تغییر آدرس IP روتر باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به عنوان ادمین وارد کنسول روتر خود شوید. معمولا در نوار آدرس شما باید آدرسی مانند https://192.168.1.1 یا  https://192.168.0.1 را وارد کنید.
  • سپس نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید.
  • بعد در منوی سمت چپ به مسیر Network > LAN بروید.
  • آدرس IP خود را تغییر دهید و روی Save کلیک کنید.

توجه داشته باشید که بعد از تغییر آدرس IP باید در نوار آدرس مرورگر وب خود آدرس IP جدید را وارد کنید.

مرحله 8 – افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی باغیرفعال کردن تابع DHCP روی روتر

برای تقویت و افزایش امنیت شبکه وایرلس خود شما باید تابع DHCP (مخفف Dynamic Host Configuration Protocol) را در روتر خود غیر فعال کنید، این همان چیزی است که ادرس‌های IP را به هر دستگاه موجود در شبکه اختصاص می‌دهد. به حای این تابع شما باید از یک آدرس استاتیک استفاده کنید و تنظیمات شبکه خود را وارد کنید. این بدان معناست که شما باید وارد دستگاه خود شوید و یک آدرس IP مناسب را به روتر خود اختصاص دهید.

مرحله 9- دسترسی از راه دور را غیرفعال کنید

اکثر روترها به شما این امکان را می‌دهند که از طریق یک دستگاه متصل به رابط کاربری خود دسترسی پیدا کنید، با این حال برخی از این روترها امکان مدیریت و دسترسی از راه دور را فراهم می‌آورند. بعد از غیرفعال کردن دسترسی از راه دور هکرها نمی‌توانند از طریق دستگاهی که به شبکه بی سیم شما وصل شده است به تنظیمات حریم خصوصی روتر شما درسترس داشته باشند. برای ایجاد این تغییر به رابط کاربری مبتنی بر وب وارد شوید و برای Remote Access یا Remote Management بگردید و آن را غیرفعال کنید.

مرحله 10 – همیشه نرم افزار روتر خود را به روز نگه دارید

نرم افزار روتر بخشی از امنیت وایرلس شما را فراهم می‌آورد. سیستم عامل روتر بی سیم مانند هر نرم افزار دیگری دارای نقص هایی است که می‌تواند موجب آسیب‌ها و خرابی‌های بزرگی شود و هکرها می‌توانند از این نقص‌ها سوء استفاده کنند. متاسفانه بسیاری از روترهای بیسم گزینه ای برای بروزرسانی خودکار نرم افزار خود را ندارند بنابراین باید به صورت دستی این کار را انجام دهید. برای آن دسته از شبکه‌های وای فای که می‌توانند به صورت خودکار بروزرسانی شوند هنوز هم نیاز هست تنظیمات را فعال کنید.

مرحله 11 – یک فایروال می‌تواند به امنیت شبکه Wi-Fi شما کمک کند

فایروال‌ها فقط برنامه‌های نرم افزاری که در سیستم‌های شخصی استفاده می‌شوند نیستند، فایروال‌ها در انواع مختلفی از سخت افزارها قرار دارند. فایروال سخت افزاری شبیه به نرم افزار نیست اما بزرگترین مزیتی که دارد این است که یک لایه امنیتی بیشتر را اضافه می‌کند. بهترین قسمت در مورد فایروال‌های سخت افزاری این است که بهترین روترهای بی سیم یک فایروال داخلی دارند که شبکه شما را در برابر حملات سایبری محافظت می‌کند. اگر روتر شما فاقد فایر.وال است می‌توانید یک فایروال خوب پیدا کنید و روی روتر خود نصب کنید تا از سیستم خود در برابر اقدامات مخرب هکرها در شبکه خانگی خود محافظت کنید.

مرحله 12 – محافظت از دستگاه‌ها با افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی

حتی اگر محافظت از روتر و شبکه خانگی خود را افزایش داده‌اید باید اطمینان پیدا کنید که هیچگونه حفره امنیتی که مجرمان سایبری بتوانند از آن سوء استفاده کنید را ندارید. در اینجا کارهایی که به شما توصیه می‌کنیم انجام دهید لیست شده است:

  • همیشه دستگاه خود را به جدیدترین نرم افزار موجود بروزرسانی کنید.
  • همیشه جدیدترین پچ‌های امنیتی را بکار بگیرید تا مطمئن شوید که هیچ حفره امنیتی وجود ندارد.
  • بررسی کنید که کدام دستگاه‌ها بیشتر به شبکه خانگی شما متصل شده است و مطمئن شوید که آنتی ویروس یا یک نرم افزار امنیتی ضد بد افزار را نصب کرده اید.
  • با استفاده از چند لایه محافظتی مشتکل از نرم افزار امنیتی خاص و ویژه حتما از دستگاه‌های خود محافظت کنید.

نتیجه گیری

امنیت شبکه خانگی را باید در اولویت اصلی خود قرار دهید تا داده‌های خود را به صورت ایمن نگه دارید. این مراحل حتی می‌تواند برای هر فرد غیر حرفه ای بسیار کاربردی باشد. فراموش نکنید که یک امنیت شبکه وایرلس ضعیف مستعد سوء استفاده است. شما باید از رمرهای عبور قوی، نرم افزارهای بروز شده استفاده کنید. اگر نکته ای وجود دارد که در مقاله امروز فروشگاه نارستان بیان نشده است می‌توانید در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.