قبل از توضیح 12 راهکار افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی، قصد داریم به توضیح اینکه شبکه وایرلس خانگی چیست؟ بپردازیم. به صورت خلاصه شبکه وایرلس خانگی ساده به معنی اتصال یک اکسس پوینت به یک روتر است که به ما اجازه اتصال چند دستگاه به شبکه را می‌دهد.

در بسیاری از موارد، بعد از اینکه یک روتر وایرلس نصب می‌شود ما در خانه خود مکانی را برای آن پیدا می‌کنیم و تا زمانی که همه دستگاه‌های ما از طریق وای فای به آن متصل شده است آن را فراموش می‌کنیم.

شاید بسیاری از کاربران متوجه این موضوع نشده باشند که روتر یکی از مهمترین دستگاه‌های موجود در خانه ما است. روتر یک درازه دسترسی به اینترنت است که می‌تواند در معرض تهاجمات مجرمان سایبری قرار بگیرند که می‌توانند به دستگاه‌ها و در نتیجه سیستم‌های ما دسترسی پیدا کنند.

فراموش نکنید که ما در عصری زندگی می‌کنیم که حملات باج افزارها و بسیاری از تهدیدات آنلاین دیگر وجود دارد. بنابراین شما باید در مورد امنیت شبکه خانگی خود محتاط باشید و تمام اقدامت امنیتی لازم را برای افزایش امنیت شبکه وایرلس خود انجام دهید.

تنها اقدامی که اکثر کاربران برای محافظت از شبکه خانگی خود انجام می‌دهند تنظیم پسورد و جلوگیری از کنترل همسایگان و یا سایر افراد در کنترل دیتای شما است. اما ما باید در مورد امنیت به طور جدی تری عمل کنیم.

خطر جدی است است و مجرمان سایبری می‌توانند از اقدامات امنیتی وای فای ضعیف شما سوء استفاده کنند و اطلاعات مهم و حساس شما رابازیابی کنند و از شبکه شما برای حملات مخرب استفاده کنند. به همین دلیل یادگیری نحوه تامین امنیت شبکه خانگی بی سیم در برابر محرمان سایبری حرمتی عاقلانه و هوشمندانه است.

در این سری از مقالات افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی شما 12 مرحله را یاد خواهید گرفت که به کمک آنها شانس به خطر افتادن اطلاعات ارزشمند خود را کاهش خواهید داد. برای تقویت و افزایش امنیت شبکه وایرلس خود از این مراحل استفاده کنید.

 راهکارهای افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی - قسمت اول

مرحله 1 – با افزایش امنیت شبکه وایرلس ، نام پیش فرض شبکه خانگی تان را تغییر دهید

اگر می‌خواهید افزایش امنیت شبکه وایرلس خانگی خود را تضمین کنید اولین کاری که باید انجام دهید تغییر نام شبکه wi-Fi است که به عنوان SSID شناخته می‌شود. تغییر نام پیش فرض وای فای باعث می‌شود که مهاجمان ندانند که شما چه نوع روتری دارید و کار آنها را سخت تر می‌کند.

اگر مجرمان سایبری نام سازنده روتر شما را متوجه شوند می‌دانند که در مدل روتر چه نوع نقصی وجود دارد و سعی می‌کنند از این نقص برای رسیدن به اهداف خودشان استفاده کنند. تاکید می‌کنیم که از نام شبکه هایی مانند Wi-Fi Sara استفاده نکنید.

چون در نگاه اول مجرمان سایبری می‌توانند بفهمند که کدام شبکه بی سیم مال شماست. همچنین به یاد داشته باشید که افشای اطلاعات شخصی بیش از اندازه در نام شبکه بی سیم ممکن است منجر به سرقت هویت شما شود.

مرحله 2 – افزایش امنیت شبکه وایرلس بارمز عبور قوی

احتمالا می‌دانید که هر روتر وایرلسی دارای نام کاربری و رمز عبور پیش فرض است که در وهله اول برای نصب و اتصال روتر شما لازم است. بدترین قسمت این ماجرا این است که هکرها به راحتی این نام کاربری و رمز عبور را حدس می‌زنند (مخصوصا وقتی که سازنده دستگاه را بشناسند. بنابراین مطمئن شوید که نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را تغییر داده اید. یک رمز عبور قوی باید حداقل دارای 20 کاراکتر (شامل حروف و اعداد و سمبل‌های مختلف) باشد.

مرحله 3 – برای افزایش امنیت Wi-Fi خود رمزگذاری شبکه را فعال کنید

شبکه‌های بی سیم دارای چند گزینه رمزگذاری مانند WEP, WPA و WPA2 هستند. برای درک بهتر این اصطلاحات WPA2 مخفف Wi-Fi Protected Access 2 است که هم پروتکل اینترنتی است و هم یک استاندارد صنعتی.

WPA2 تقریبا در همه جا وجود دارند و ترافیک را در شبکه‌های وای فای رمزگذاری می‌کنند و همچنین جایگزینی برای استاندارد قدیمی تر WEP (مخفف Wired Equivalent Equivalent) است که از امنیت کمتری برخوردار است. از سال 2006 تقریبا تمام محصولات از استاندارد وای فای WPA2 استفاده می‌کنند.

WPA2 AES یک سیستم امنیتی استاندارد است بنابراین تمام شبکه‌های بیسیم با آن سازگار هستند. خبر خوب اینکه استاندارد امنیتی WPA3 جایگزین WPA2 خواهد شد. اتحاد وای فای اخیرا استاندارد امنیتی شبکه وایرلس نسل بعدی خود را معرفی کرده ایت که هدف آن حل مشکلات امنیتی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر از شما دعوت می‌کنیم مقاله مقایسه روش‌های رمزگذاری وای فای WEP با WPA ، WPA2 و WPA3 را مطالعه بفرمایید.

مرحله 4 – وقتی در خانه نیستید شبکه خانگی وایرلس خود را خاموش کنید

برای افزایش امنیت شبکه وایرلس، ما به شدت توصیه می‌کنیم که در صورت استفاده طولانی مدت از شبکه، شبکه خانگی وایرلس خود را غیرفعال کنید. شما باید وقتی که خانه نیستید تمام دستگاه‌های خود را که از کابل اترنت استفاده می‌کنند را جدا کنید. در ادامه چند دلیل غیر فعال کردن شبکه وایرلس آورده شده است:

  • دلایل امنیتی – خاموش کردن دستگاه‌های شبکه، شانس هکرها را به حداقل خواهد درساند.
  • محافظت از منبع برق – هنگامی که دستگاه شبکه خود را خاموش می‌کنید، احتمال آسیب دیدن دستگاه و منبع برق را کاهش خواهید داد.
  • کاهش سر و صدا – گرچه شبکه‌های خانگی مدرن این روزها بسیار بدون سر و صدا هستند اما غیر فعال کردن شبکه خانگی وایرلس می‌تواند آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.

مرحله 5 – روتر در کجای خانه شما واقع شده است؟

احتمالا در ابتدا به این موضوع فکر نکرده باشید اما مکان روتر در خانه شما روی امنیت وای فای تاثیر گذار است. روتر را تا حد امکان در وسط خانه خود قرار دهید. چرا؟ چون که اولا همه افراد دسترسی یکسانی به اینترنت خواهد داشت دما شما نمی‌خواهید که سیگنال وایرلس شما به خارج از خانه و درست جایی که توسط مهاجمان به راحتی ردیابی می‌شود برسد.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم که روتر بی سیم خود را در نزدیک پنجره قرار ندهید چون هیچ چیزی برای مسدود کردن سبگنال در خارج از خانه وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر نحوه امن کردن وای فای (Wi-Fi) و جلوگیری از شنود آن توسط همسایگان را مطالعه بفرمایید.

مرحله 6 – برای افزایش امنیت وای فای خود از رمز عبور مدیر شبکه استفاده کنید

برای تنظیم روتر بی سیم معمولا شما باید به یک سایت یا پلت فرم آنلاین دسترسی پیدا کنید درست جایی که شما می‌توانید تغییرات متعددی را در تنظیمات شبکه خود ایجاد کنید. اکثر روترهای وای فای دارای گواهی‌های پیش فرض مانند Admin و Password هستند که به راحتی توسط هکرهای مخرب قابل دسترس نمی‌باشند.

در سال 2010 در جهان 20 میلیون شبکه وای فای وجود داشت و بعد از 8 سال این تعداد به 400 میلیون افزایش پیدا کرد. گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌ها این رشد را دنبال کرده‌اند و بیشتر افراد از دستگاه هود را برای اتصال به اینترنت وایرلس استفاده می‌کنند.