در مقاله امروز فروشگاه اینترنتی نارستان ما قصد داریم شما را با 20 اصطلاحی که باید در هنگام خرید هارد SSD بدانید، آشنا کنیم. ممکن است هاردهای SSD همه شبیه به هم به نظر برسند اما زمانی خواندن بررسی‌ها متوجه خواهید شد که موارد زیادی وجود دارند که باید در باره آنها بدانید. ما به شما آگاهی‌های لازم برای خرید هارد SSD را خواهیم داد.

اصطلاحاتی که باید هنگام خرید هارد SSD بدانید!

Firmware

Firmware به مجموعه دستورالعمل‌های نرم افزاری ذخیره شده در SDD (حافظه غیر فرار) اشاره دارد. به طور خلاصه فریم ویر بر عملکرد هارد نظارت دارد. فریم ویر معمولا به یک مدل و کنترلر خاص متصل می‌شود، بنابراین بروزرسانی فریم ویر برای تراشه کنترلر SSD اغلب می‌تواند در چندین درایو سازنده اجرا شود؛ به محض این که هر تولید کننده هارد SSD بروزرسانی‌های لازم را برای هاردهای خود ارائه داد، در قسمت پشتیبانی وب سایت خود، نسخه قابل ارتقاء را با کاربران به اشتراک خواهند گذاشت. بروزرسانی فریم ویر می‌تواند مشکلات عملکردی هارد را حل کند.

SSD Caching

SSD Caching به عنوان درایو بوت نصب می‌شود، این گزینه برای نصب برنامه‌ها و داده‌های روی آن به وجود آمده است و با استفاده از کش SSD می‌توانید به حداکثر سرعت دست پیدا کنید. در سیستم هایی که از SSD به عنوان حافظه کش استفاده می‌شود؛ معمولا هارددیسک سنتی به عنوان درایو بوت تنظیم شده است. در این نوع تنظیمات؛ سیستم برای ذخیره سریعتر داده هایی که به طور مکرر قابل دسترسی هستند، از SSD برای دسترسی سریعتر استفاده می‌شود. یعنی اطلاعاتی که به طور مکرر مورد نیاز است از هارددیسک به هارد SSD آورده می‌شود. در این صورت در صورت نیاز به این اطلاعات به جای رفتن به هارددیسک سنتی، سیستم اطلاعات را از SSD می‌خواند. این کار به طور خودکار از طریق سیستم و معمولا از طریق فناوری مانند SRT اینتل مدیریت می‌شود.

حافظه کش SSD گاهی اوقات در لپ تاپ‌های ویندوزی که در آنها دراوی بوت SSD است هم استفاد می‌شود. در کامپیوترهای دسکتاپ، حافظه کش SSD را می‌توان با استفاده از SATA SSD معمولی و با ضرفیت کم و فرم فکتور 2.5 اینچی و در برخی از مدل‌های قدیی تر با استفاده از ماژول SSD mSATA پیاده سازی کرد. نسخه جدید این تکنیک، فناوری Optane Memory اینتل است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

Serial ATA

Serial ATA که به اختصار به عنوان SATA شناخته می‌شود، مدتی است که به عنوان رابط استاندارد باس برای هاردهای اینترنال کامیپوترهای شخصی و تجاری استفاده می‌شود. این رابز در هارددیسک ها، SSD‌ها و درایوهای نوری صورت یکسان استفاده می‌شود (این در حالی است که اس اس دی دارای رابط‌ها و فرم فکتورهای دیگری هم هست). هاردهای SATA SSD دارای فرم فکتور 2.5 اینچی هستند.

یک SSD معمولی 2.5 اینچی با رابط فیزیکی SATA دارای یک رابط دیتا و یک رابط پاور (برق) را دارد که رابط دیتا به پورت SATA مادربرد و رابط برق به منبع تغذیه SATA وصل می‌شود. در داخل لپ تاپ، این اتصالات روی هارد معمولا با یک اتصال کابلی سخت یا یک کابل روبانی بسیار کوتاه انجام می‌شود.

20 اصطلاحی که باید هنگام خرید هارد SSD بدانید!

رابط SATA ماهیت باس داده ای که SSD از آن استفاده می‌کند را توصیف می‌کند و به همین دلیل برخی از هاردهای M.2 از یک اتصال فیزیکی کاملا متفاوت استفاده می‌کنند و در واقع داده‌های خود را از طریق باس ساتا هدایت می‌کنند. ساتا به خودی خود دارای درجه هایی از سرعت است و مواردی که در هر SSD در نظر گرفته شده‌اند را به شکل SATA 2 و SATA 3 مشاهده خواهید کرد که SATA II / SATA 3Gbps یا SATA III / SATA 6Gbps هم نامیده می‌شوند.

mSATA

mSATA هم فرم فکتور و هم رابط فیزیکی هارد اس اس دی را تعریف می‌کنند. mSATA SSD ممکن است به عنوان درایو بوت (در لپ تاپ جمع و جور) یا به عنوان حافظه کش که در بالا به آن اشاره کردیم مورد استفاده قرار بگیرد، که منجر به سرعت بخشیدن به عملکرد هارددیسک مکانیکی می‌شود.

mSATA SSD بر خلاف طراهی هارد اس اس دی 2.5 اینچی، دارای یک برد مداری است که شبیه به کارت Mini-PCI است و گاهی اوقات این دو با هم اشتباه گرفته می‌شوند. این نوع هاردها دارای یک اتصال دیتا و یک اتصال برق به سبک تیغه ای است که به یک اسلات mSATA متصل می‌شود؛ چونکه مجموعه ای از مادربردهای دسکتاپ چند سال پیش دارای اسلات‌های mSATA بودند، امکان نصب هاردهای SSD mSATA برای ذخیره سازی فراهم بود. اما mSATA تا حد زیادی توسط فرم فکتور M.2 جایگزین شد. در سال 2018، ارتقاء هارد SSD mSATA بیشتر مورد توجه کاربران لپ تاپ‌های قدیمی بود که به دنبال ارتقاء درایو بوت mSATA دستگاه خود بودند.

20 اصطلاحی که باید هنگام خرید هارد SSD بدانید!

M.2

هاردهای اس اس دی M.2 که قبلا با نام NGFF شناخته می‌شدند مانند هاردهای mSATA دارای مدارهای کوچک مملو از حافظه فلش و تراشه‌های کنترل کننده هستند. حافظه‌های نسل بعدی به سازندگان لپ تاپ و دسکتاپ امکان ذخیره سازی سریعتر در مقایه با هارددیسک‌های سنتی 2.5 اینچی را می‌دهد اما mSATA و M.2 در کل دارای طرح‌های کوچکتر و باریکتر را مجاز می‌دانند.

هاردهای M.2 SSD در ابعاد مختلفی تولید شده‌اند که به طور معمول 80 میلیمتر، 60 میلیمتر یا 42 میلیمتر طول و 22 میلیمتر عرض دارند و تراشه‌های NAND رد یک یا هر دو طرف آن استفاده شده است. نکته مهمی که وجود دارد این است که یک هارد M.2 SSD در بسیاری از لپ تاپ‌های ارزان قیمت امروزی به عنوان درایو بود استفاده می‌شود در حالی که مدل‌های برتر ممکن است قطعات PCIe را انتخاب کنند. تفاوت عملکرد در دینای واقعی فوق العاده نیست، اما شما باید به سازگاری هم توجه کنید.

20 اصطلاحی که باید هنگام خرید هارد SSD بدانید!

امروزه اکثر مادربردهای دسکتاپ دارای اسلات M.2 هستند. شما باید بررسی کنید و ببینید که آیا چنین اسلاتی در سیستم شما تعبیه شده است یا خیر. در برخی موارد می‌توان هر دوی اسلات M.2 و PCIe را شاهد بود و در برخی دیگر هم فقط یکی از این گزینه‌ها وجود دارد.

Write Cycles

معمولا سیکل نوشتن یا Write Cycles برای اندازه گیری طول عمر هارد اس اس دی استفاده می‌شود. Write Cycles تعداد دفعاتی است که یک سلول حافظه داده در اس اس دی پاک می‌شود و دوباره نوشته می‌شود. به طور معمول وقتی که یک سلول فرسوده می‌شود، هارد آن را زا کار می‌اندازد و سلول دیگری را فعال می‌کند. در واقع اکثر هاردهای SSD زودتر از حد آستانه مجاز برای نوشتن منسوخ می‌شوند. شما باید تمایل داشته باشید که در مشخصات مربوط به هارد اس اس دی که در سرورها و یا دیتاسنترها استفاده می‌شود، Write Cycles بالایی را شاهد باشید. اینها بر خلاف حافظه‌های MLC یا TLC مبتنی بر SLC هستند.

TRIM

یکی از جنبه‌های مهم در مورد نحوه کار اس اس دی این است که SSD قبل از اینکه بتواند سلول‌ها را با داده‌های جدید بازنویسی کند؛ باید این سلول‌های پر از داده را پاک کند. این مسئله به محض پر شدن هارد پررنگ تر می‌شود  و سلول هایی که قبلا استفاده شده‌اند تنها سلول‌ها برای نوشتن هستند. اگر همزمان با تلاش برای نوشتن داده ها، کار پاک کردن سلول‌ها را انجام دهید، عملکرد می‌تواند کند شود.

دستور TRIM که در ویندوز 7 به بعد پشتیبانی می‌شود، کار پیش مراقبتی را انجام می‌دهد و با دید به جلو، سلول‌های موجود را پاک می‌کند تا اطلاعات آنها حذف شوند، بنابراین آماده نوشتن هستند. برنامه‌های نرم افزاری هارد اس اس دی که دارید و همچنین برنامه‌های رایگانی مانند Crystal DiskInfo می‌تواند به شما اطلاع دهند که TRIM فعال است یا نه.

RAPID Mode

RAPID Mode نام اختصاصی سامسونگ برای فناوری مبتنی بر رم استفاده شده در هاردهای اس اس دی است که تولید کرده است. RAPID Mode با هاردهای SSD 840 EVO فعلی روانه بازار شد و از طریق دانلود رایگان برای برخی از هاردهای اس اس دی قدیمی سامسونگ اجرایی شد. RAPID Mode در واقع مخفف Realtime Accelerated Processing of I/O Data است و تحت ویندوز 7 و نسخه‌های بعدی کار می‌کند.

20 اصطلاحی که باید هنگام خرید هارد SSD بدانید!

در این مد، بخشی از حافظه اصلی سیستم شما که امکان دسترسی سریعتر از حافظه فلش روی هارد SSD را فراهم می‌آورد، از طریق یک هارد مخصوص برای سرعت بخشیدن به انتقال داده، مدیریت می‌شود. این کار با دخیره سازی داده‌های کاربر و فایل‌های برنامه ای که اغلب از انها استفاده می‌کنید انجام می‌شود. این قابلیت می‌توانید عملکرد را بهتر کند، اما باید بدانید که RAPID Mode دارای یک نقطه ضعف بالقوه است و آن هم این است که با قطع جریان برق، داده‌های موجود در حافظه فرار از بین یم روند. به خاطر داشته باشید که حافظه سیستم برای حفط محتوای خود باید فعال بماند،  و تراشه‌های NAND در اس اس دی این کار را انجام نمی‌دهد.

NAND Flash

NAND Flash یا فلش NAND اصطلاح عمومی است که برای تراشه‌های سیلیکونی استفاده می‌شود که ذخیره سازی واقعی در SSD را تشکیل می‌دهد. در سطح فنی، NAND به نوع گیت‌های منطقی استفاده شده در ساختار حافظه اشاره دارد. در واقع یک اس اس دی دارای یک برد مداری با تراشه‌های NAND جاسازی شده است که توسط کنترلر مدیریت می‌شود. این نوع حافظه غیر فرار است و این بدان معناست که برای ذخیره داده‌ها نیازی به برق مداوم ندارد.

تولید کننده تراشه NAND در هارد SSD ممکن است با برند واقعی هارد اس اس دی تطابق داشته باشد و یا نداشته باشد. به عنوان مثال هاردهای SSD سامسونک دارای Samsung NAND هستند چونکه این شرکت حافظه هم تولید می‌کند.

SLC, MLC و TLC NAND

این سه نوع حافظه؛ انواع اصلی تراشه‌های NAND را تشکیل می‌دهد که در اس اس دی‌های مدرن دیده می‌شوند. در اوایل هاردهای SSD از متداولترین نوع MLC (سلول چند سطحی یا ند لایه) و SLC (سلول تک سطحی) استفاده می‌کردند. MLC به طور کلی ارزانتر از دو مورد دیگر است. حافظه‌های MLC می‌توانند 4 حالت را در خود جای دهند و در نتیجه در هر سلول دو بیت قرار دارد که به ساختار این نوع حافظه اشاره دارد. سلول‌های حافظه SLC فقط می‌توانند دو حالت 1 و 0 را در خود جای دهند بنابراین در هر سلول یک بیست را ذخیره می‌کنند.

SLC به طور کلی در طی دوره‌های طولانی مدت، پایدارتر بوده اما گران تر هم هست. تراکم بالاتر MLC ساخت آن را ارزانتر می‌کند، اما جبران خطا در فریم ویر برای کنترل آن لازم است. همچنین MLC برای چرخه خواندن / نوشتن کمتر نسبت به SLC درجه بندی می‌شود. نوع MLC از فناوری هایی استفاده می‌کند که مانع فرسایش سلول و در نتیجه از دست رفتن داده‌ها می‌شود و هاردهای پایدارتر برای محیط‌های تجاری با دسترسی بالا عرضه می‌شوند.

مورد بعدی TLC است که اولین بار، سامسونگ در هاردهای SSD سری 840 استفاده کرد و سایر سازندگان NAND هم از آن استفاده کردند. TLC سلول سطحی سه گانه است که می‌تواند 8 حالت را میزبانی کند و در هر سلول 3 بیت اطلاعات ذخیره می‌شود. تراکم حتی بیشتر هم کاهش پیدا می‌کند، اما TLC به سربار اضافی تصحیح خطا نیاز دارد و افزایش پیچیدکی و ولتاژ‌های مختلف در هر سلول به معنای فرسودگی سریعتر هر سلول است.

تکامل بعدی یعنی 3D NAND در بسیاری از هاردهای اس اس دی مبتنی بر TLC 3D موجود در بازار یافت می‌شود. با اسفاده از اینها، معماری سلول‌های حافظه به جای اینکه به صورت مسطح ساده در نظر گرفته شوند در فضای سه بعدی قرار می‌گیرند. ظهور 3D TLC باعث تقویت رقابت بین تولیدکنندگان هاردهای اس اس دی شده است.

Controller

کنترلر یا کنترل کننده تراشه سیلیکونی است به عنوان پلیس راهنمایی رانندگی برای هارد اس اس دی عمل می‌کند. هاردهای دارای کنترلری که از پردازنده یکسان و ظرفیت مشابه استفاده می‌کنند معمولا عملکرد مشابهی را ارائه می‌دهند، گرچه ممکن است از نظر نسخه فریم ویر و عوامل دیگر با هم تفاوت هایی داشته باشند.

Drive Z-Height

در یک هارد اس اس دی معمولی 2.5 اینچی، Drive Z-Height به ضخامت درایو اشاره دارد. برای مدتی هاردهای اس اس دی 2.5 اینچی با دو Z-Height هفت میلیمتری و 9.5 میلیمتری عرضه شدند. گرچه در حال حاضر، مدل 7 میلیمتری غالب است. این موضوع برای هاردهایی که در کامپیوترهای دسکتاپ نصب می‌شوند اهمیت زیادی ندارد چون می‌توانند هر دوی این هاردهای را در خود جای دهند، اما برای نصب هاردها در لپ تاپ، Z-Height می‌تواند بسیار مهم باشد.

گرچه در حال حاضر بسیاری از لپ تاپ‌های نازک از هاردهای M.2 SSD یا فضای ذخیره سازی لحیم شده استفاده می‌کنند اما مدل‌های قدیمی تر از هارد 2.5 اینچی SSD یا هارددیسک استفاده می‌کنند، بسته به نوع طراحی، به یک هارد با ارتفاع 7 میلیمتر و یا 9.5 میلیمتر نیاز دارند. برخی از سازندگان SSD دارای یک اسپیسر (قاب پلاستیکی ) هستند که برای مدل‌های 7 میلیمتری ارائه داده می‌شود تا به کاربران کمک کند تا هارد را به راحتی در لپ تاپ تعبیه کنند. با استفاده از این قاب پلاستیکی ضخامت به 9.5 میلیمتر می‌رسد.

Migration Software

Migration Software نرم افزاری است که ممکن است همراه با SSD ارائه شود تا به کپی اطلاعات از هارد مبداء به مقصد کمک کند. محتمل ترین سناریویی که از این نرم افزار استفاده خواهد شد، این است که اگر قصد نصب هارد SSD را دارید که از آن به عنوان درایو بوت استفاده کنید، این رنم افزار به کپی کردن ویندوز در SSD کمک خواهد کرد.

عدم وجود نرم افزار Migration Software لزوما خیلی اهمیت ندارد چونکه می‌توان از نرم افزارهای رایگان مانند EaseUS Disk Copy استفاده کنید. برخی از هاردها با استفاده از کابل ساتا به USB می‌توانند محتویات درون هارد لپ تاپ را از طریق USB انتقال دهند.

Overprovisioning

تز آنجا که سلول‌های حافظه با نوشتن و پاک کردن مداوم از کار می‌افتند، با از بین رفتن سلول‌های حافظه، ظرفیت موثر SSD می‌تواند به تدریج کاهش پیدا کند. برخی از سازندگان SSD برای جلوگیری از این امر، حافظه بیشتری را نسبت به تبلیغات یا Overprovisioning ارائه می‌دهند. Overprovisioning همچنین می‌تواند تفاوت کمی را در ظرفیت‌های عرضه شده در هاردهایی که در یک کلاس قرار دارند را ارائه دهد.

شما نمی‌توانید این حافظه اضافی را در حالت عادی مشاهده کنید. فریم ویر هارد ممکن است با برخی از این سلول‌ها به صورت نامرئی از این فضاها استفاده منید. اما این علامتی است که نشان می‌دهد که سلول‌های هارد به صورت تدریجی در حال مردن است. Overprovisioning به این معنا است که SSD می‌تواند در طیف وسیعتری از سلول‌های بنویسد که متناسب یا آن فرسایش در کل آرایه را کاهش می‌دهد.

Sequential and 4K Reads and Writes

متداول ترین برنامه‌های بنچمارکی که عملکرد SSD را ارزیابی می‌کنند (مانند AS-SSD و Crystal DiskMark) معمولا دو چیز را مد نظر قرار می‌دهند: عملکرد خواندن و نوشتن متوالی و عملکرد خواندن و نوشتن تصادفی (معمولا 4K). خواندن و نوشتن متوالی شامل فایلهای حجیم است. آزمایش این معیار ایده ای درباره سرعت انتقال داده‌های بزرگ و حجیم را ارائه می‌دهد. این اصطلاح نشان می‌دهد که اطلاعات در هارد پشت سرهم و در مجاورت فیزیکی قرار گیرند.

از طرف دیگر خواندن و نوشتن تصادفی، به شما اجازه می‌دهد تا به بلوک‌های داده با اندازه 4K دسترسی پیدا کنید، که با صرفه جویی در هزینه دستگاه و خواندن بیت‌های بسیار کوچکتر از داده‌های پرداکنده در هارد همراه است. همه این عملیات بر حسب مگابایت در ثانیه یا مکابیت در ثانیه گزارش می‌شوند و هر چه عدد بالاتر باشد بهتر است. توجه داشته باشید که وقتی که فروشندگان SSD سرعت خواندن و نوشتن را اعلام می‌کنند؛ معمولا اعداد متوالی را اعلام می‌کنند چون این اعداد بیشتر به نظر می‌رسند. برخی از سازندگان نرم افزار و SSD این نوع داده‌ها را برحسب IOPS گزارش می‌دهند که به معنای عملیات ورودی یا خروجی در هر ثانیه می‌باشد.

MTBF

MTBF مخفف mean time between failures وبه معنای میانگین زمان بین خرابی‌ها است. این یکی دیگر از مواردی است که باید هنگام خرید هارد SSD مد نظر داشته باشید . برای مقایسه هاردهای سازندگان مختلف بسیار مفید است. MTBF معیاری است که میزان مود انتظار خرابی‌های هاردها را نشان می‌دهد و به طور مطلق به عمر پیش بینی شده برای هر هارد اشاره ندارد. غالبا از MTBF به عنوان یک شاخص برای ارزیابی سخت افزارهای دیگر مانند هارددیسک‌ها هم اشاره دارد.

Wear Leveling

Wear Leveling یک تکنیک مدیریت داخلی است که توسط سیستم عامل هاردهای SSD مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتواند عملکرد تمام حافظه موجود در هارد را به حداکثر برساند. با استفاده از Wear Leveling عملیات نوشتن و پاک کردن در کل هارد پخش می‌شود (به جای اینکه روی همان سلول به طور متناوب متمرکز شود). از آنجا که تمام سلول‌ها دارای عمر بازنویسی و نوشتن محدودی هستند، بنابراین انجام این کار، سلول‌های موجود در هارد را به طور یکنواخت پوشش می‌دهد.

PCI Express AIB SSD

همانطور که قبلا اشاره کردیم، تعدادی از هاردهای اس اس دی M.2 از PCIe (به جای ساتا) به عنوان رابط باس استفاده می‌کنند. اگر می‌توانید درایوهای حالت جامدی را پیدا کنید که با رابط فیزیکی PCIe طراحی شده‌اند می‌توانید از آنها در اسلات‌های توسعه PCIe سیستم دسکتاپ خود استفاده کنید. این هاردهای اس اس دی درست مانند کارت ویدیو نصب می‌شوند. برخی از این کارت‌های PCIe دارای سیلیکون فلش و کنترلر هستند موارد دیگر مانند Kingston HyperX Predator PCIe SSD به طور کلی هاردهای M.2 هستند که روی کارت‌های آداپتور نصب شده‌اند و برای مادربردهایی که فاقد اسلات M.2 هستند ایده آل است.

Smart Response Technology (SRT)

Smart Response Technology (SRT) فناوری است که به اینتل تعلق دارد و به شما امکان می‌دهد تا از یک هارد اس اس دی با ظرفیت کم به عنوان حافظه کش با سرعت بالا استفاده کنید (در کنار استفاده از هارددیسک سنتی). این فناوری چند سال پیش با چیپست Z68 اینتل شروع به کار کرد و برای پیاده سازی آن، شما به یک کامپیوتر مبتنی بر اینتل به همراه هارد SSD و هارددیسک نیاز دارید. با فعال بودن Smart Response Technology (SRT) سیستم به تدریج یاد می‌گیرد که از کدام فایل و آیتم‌ها بیشتر استفاده می‌شود و برای دسترسی سریعتر آنها را در هارد SSD ذخیره می‌کند. به این ترتیب می‌توانید از ظرفیت بالای هارددیسک معمولی و سرعت دسترسی SSD به صورت همزمان استفاده کنید.

20 اصطلاحی که باید هنگام خرید هارد SSD بدانید!

پیاده سازی SRT منطقی است اگر شما از قبل یک هارددیسک را به عنوان درایو بوت داشته باشید. با این حال، با گذشت زمان، هاردهای اس اس دی بوت با ظرفیت 256 گیگابایت و بالاتر آنقدر ارزان شده‌اند که انگیزه کمتری برای استفاده از SRT وجود دلرد، این ظرفیت برای اکثر خریداران به اندازه کافی مناسب است که از این دستگاه به عنوان درایو بوت و برای ذخیره سازی برنامه‌ها استفاده کنند. بسته به نوع پیکربندی شما، ممکن است لازم باشد ویندوز را مجددا روی هارددیسک خود نصب کنید تا همه موارد را برای استفاده از SRT به درستی پیکربندی کنید.

SATA Express

اولین مادربردهای SATA Express با بردهای مبتنی بر چیپست‌های Intel Z97 و H07 برای کامپیوترهای دسکتاپ عرضه شدند. افسوس اس اس دی‌های SATA Express که وعده داده بودند از این درگاه‌ها استفاده کنند هرگز نرسیدند. SATA Express از طریق یک کانکتور اختصاصی روی مادربرد اجرا می‌شود که شبیه پورت داخلی ساتا است اما عملکرد متفاوتی دارد. در واقع؛ در اصل شبیه به هاردهای PCIe SSD استفاده می‌شوند و این بدان معناست که از خطوط PCI Express برای پهنای باند بیشتر استفاده می‌کنند. با این حال، هاردهای M.2 در این رقابت پیروز شدند و SATA Express در حال حاضر منسوخ شده است. با این حال، اگر یک کامپیوتر دسکتاپ چند سال پیش را داشته باشید احتمالا یک یا چند تا از ایت پورت‌ها را پیدا خواهید کرد اما متاسفانه هارد اس اس دی برای آن پیدا نخواهید کرد.

20 اصطلاحی که باید هنگام خرید هارد SSD بدانید!

NVMe

NVMe که مخفف Non-Variable Memory Express است یک استانداری است که توسط بیش از پنج شرکت برای دسترسی به هاردهای SSD که از باس PCIe پشتیبانی می‌کنند استفاده می‌کنند. همه هاردهای NVMe هاردهای PCIe هستند، اما همه هاردهای اس اس دی PCIe با NVMe سازگاری ندارند. NVMe در اصل یک پروتکل انتقال است که جایگزین پروتکل AHCI مورد استفاده در هاردهای ساتا شده است. AHCI در ابتدا برای هارددیسک‌های مبتنی بر پلاتر طراحی شده بودند، در حالی که NVMe از ابتدا برای ذخیره سازی مبتنی بر فلش طراحی شده اند.

NVMe هم برای بهره مند شدن از تاخیر کم و موازی سازی داخلی SSD‌ها و هم برای از بین بردن نیاز به هاردهای مخصوص دستگاه طراحی شده است و سرعت انتقال سریعتری از SATA / AHCI را ارائه می‌دهد.

Optane

Optane یکی دیگر از فناوری‌های اینتل است که برای حافظه‌های 3D Xpoint که بر اساس میکرون توسعه یافته‌اند استفاده می‌شود. این حافظه مانند NAND غیر فرار است و با قطع برق؛ داده‌ها پاک نمی‌شوند اما سریعتر از NAND می‌باشد. در آوریل 2017 در ماژول‌های حافظه کش کوچک 16 گیگابایتی و 32 گیگابایتی این حافظه‌ها با نام Optane برای سیستم‌های دسکتاپ دارای هارددیسک ساتا معرفی شدند. در واقع حافظه Optane بین پردازنده و هارددیسک کند قرار می‌گیرد و نقش شتاب دهنده را دارد و باعث افزایش پاسخگویی و کاهش زمان لود شدن برنامه‌ها می‌شود.

در دسامبر 2017؛ Optane به حافظه‌های اس اس دی 280 و 480 گیگابایتی جهش پیدا کردند و حافظه‌های سری Intel 900P در فرم فکتور 2.5 اینجی یا PCIe AIB در دسترس قرار گرفتند. این هاردها انرژی بیشتری استفاده می‌کنند و هزینه هر گیگابایت آن حدود دوبرابر هاردهای SSD NVMe  است، اما علاقمندان به پردازنده‌های به روز اینتل و ویندوز 10 را به راحتی وسوسه می‌کند چونکه دارای سرعت بالایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.