هر آنچه که شما باید در مورد استاندارد ذخیره سازی UFS 3.0 بدانید!

در طی سال‌های اخیر، فناوری گوشی‌های هوشمند دستخوش پیشرفت‌ها و تحولات گسترده ای شده اند. زمانی بود که گوشی‌ها دارای دوربین نبودند اما امروزه حداقل سه ماژول دوربین را می‌توان در یک گوشی پیدا کرد که هر کدام کارکرد مختلف و میزان بزرگنمایی متفاوتی را ارائه می‌دهند. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که در پشت صحنه ذخیره سازی گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها یا دوربین‌های دیجیتالی که دارید چه اتفاقی می‌افتد؟ برای اکثر کاربران این مسئله در اولیت قرار ندارد، تا زمانی که با فضای ذخیره سازی کمی مواجه می‌شوند. خوشبختانه گوشی‌های هوشمند رده بالا از استاندارد Universal Flash Storage (UFS) پشتیبانی می‌کنند. اگر می‌پرسید که UFS چیست؟ و آخرین نسخه آن یعنی UFS 3.0 چه مشخصاتی دارد؟ ما در ادامه به شما پاسخ خواهید داد، چونکه این استاندارد بسیار مهم است و می‌تواند باعث افزایش عمر باتری شود.

UFS چیست؟

UFS یک استاندارد ذخیره سازی است که به منظور فراهم آورد سرعت خواندن و نوشتن فوق العاده سریع در گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های دیجیتال و سایر دستگاه‌های قابل حملی که انرژی کمی دارند طراحی شده است. مزیت UFS را می‌توانید هنگام عکس گرفتن، ضبط فیلم یا دسترسی به اطلاعات موجود در فضای داخلی دستگاه خود احساس کنید چونکه سرعت بسیار خوب است و با ماندگاری بیشتری در باتری برخورد خواهید داشت.

UFS چیست؟

در نهایت، UFS به دنبال جایگزین شدن با کارت‌های حافظه مبتنی بر فلش فلش تعبیه شده (eMMC) و راه حل‌های فلش تعبیه شده است که در حال حاضر در بسیاری از دوربین ها، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها یافت می‌شود. UFS بسیار سریعتر از ذخیره سازی eMMC است که تا حدودی به دلیل نحوه تبال اطلاعات با دستگاه میزبان می‌باشد.

راه حل‌های فلش تعبیه شده معمولی و کارت‌های حافظه مبتنی بر فلش، یک دستور را با سرعت انجام می‌دهند و عملکرد دسترسی خواندن و نوشتن تصادفی را محدود می‌کنند. با این حال، UFS سرعت خواندن و نوشتن متوالی و تصادفی سریعتری دارد چونکه از مدل معماری SCSI  و  SCSI Tagged Queues استفاده می‌کند، بنابراین می‌تواند چندین درخواست را به صورت همزمان به حافظه ارسال کند.

در انواع مختلفی از کارت‌های قابل جداسازی از قبیل کارت‌های حافظه microSD یا حافظه داخلی بسیار نادرتر EUFS این استاندارد وجود دارد. مورد دوم برای اولین بار توسط گلکسی S6 سامسونگ استفاده شد و در بسیاری از پرچمداران اندروید و سایر دستگاه‌های با کیفیت سامسونگ یافت می‌شود.

UFS چیست؟

UFS 3.0 چیست؟

در ژانویه سال 2018، JEDEC از استاندارد ذخیره سازی UFS 3.0 رونمایی کرد که پهنای باند را افزایش می‌دهد و سرعت انتقال را دو برابر می‌کند در حالی که نیاز به انرژی را در سیستم کاهش می‌دهد. با گذشت بیش از یک سال و با انتشار OnePlus 7 Pro زمزمه‌های تازه ای نسبت به این استاندارد جدید ذخیره سازی به گوش می‌رسید.

UFS 3.0 مانند فناوری SSD برای گوشی‌ها و دوربین‌های دیجیتال است که مشخصات دیگری از آن ذکر نشده است اما می‌تواند تاثیر بسزایی در عملکرد دستگاه شما داشته باشد. UFS 3.0 بسیار سریعتر از UFS 2.1 است و بسیار سریعتر از سایر استاندارد‌های ذخیره سازی مانند eMMC است و باعث می‌شود که سرعت به حداکثر 23.2 گیگابیت در ثانیه برسد و مصرف انرژی را کاهش دهد. این بدان معناست که شما حتی می‌توانید فیلم‌های 4K یا 8K را با فریم ریت بالاتر ذخیره کنید بدون اینکه نگران ذخیره سازی گوشی خود باشید.

مزایای UFS 3.0

  • UFS 3.0 دارای مزایای زیادی است که از این بین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • سرعت خواندن و نوشتن سریعتر، باعث بهبود چشمگیر قابلیت‌های مالتی تسکینگ می‌شود.
  • مصرف انرژی کاهش پیدا می‌کند.
  • عمر باتری طولانی تر می‌شود.
  • تجربه کاربری بهبود پیدا می‌کند.

نتیجه گیری

در حالی که استاندارد ذخیره سازی UFS 3.0 سرعت خواندن و نوشتن را افزایش می‌دهد این به شما بستگی دارد که با گوشی هوشمند خود چکار کنید. همه ما دوست داریم برنامه‌ها و بازی هایی که داریم به سرعت ذخیره و لود شوند. به همین ترتیب امکان ضبط فیلم‌های 4K و 8K که استاندارد ذخیره سازی UFS 3.0 در اختیار ما قرار می‌دهد بسیار مفید است، گرچه ممکن است در حال حاضر بدان احتیاج نداشته باشید اما در آینده ای نزدیک به سمت بدست آوردن این استاندارد پیش خواهید رفت.

در حال حاضر تعداد کمی از گوشی‌های پرچمدار مانند Samsung Galaxy Fold ، One Plus 7 و OnePlus 7 Pro از این استاندارد ذخیره سازی پشتیبانی می‌کنند. مدتی طول خواهد کشید تا UFS را در گوشی‌های میان رده شاهد باشیم. امیدواریم با قدرتمندتر شدن گوشی‌های هوشمند پتانسیل‌های کامل خود را محقق کنیم و شبکه‌ها قابل اطمینان تر و سریعتر شوند.