آیا با مشکل از کار افتادن فن پردازنده (CPU) مواجه شده اید؟ هنگامی که سیستم خود را روشن می‌کنید لوگوی بوت به شما نمایش داده نمی‌شود؟ آیا وقتی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید صدای کار کردن فن را نمی‌شنوید؟ نگران نباشید این مقاله شما می‌گوید که چگونه فن پردازنده خود را تعمیر کنید.

علائم از کار افتادن فن پردازنده

فن پردازنده همانطور که از نامش پیداست فنی است که روی پردازنده نصب شده است و وظیفه آن خنک نگه داشتن پردازنده و جلوگیری از گرم شدن و یا آسیب دیدن CPU است. اگر فن پردازنده شما از کار افتاده باشد ممکن است باعث شود که پردازنده شما بیش از حد گرم شود و حتی آسیب ببیند.

علائم، دلایل و راه حل‌های از کار افتادن فن پردازنده (CPU)

با این حال، کار نکردن فن پردازنده یک مشکل شایع است که در دسکتاپ و لپ تاپ رخ می‌دهد. اگر شاهد علائم زیر هستید می‌توانید بررسی کنید که آیا فن پردازنده شما از کار افتاده یا نه:

 • کامپیوتر شما به طور مداوم خاموش می‌شود و به طور خودکار ریستارت نمی‌شود مگر اینکه دکمه پاور را فشار دهید تا سیستم ریستارت شود.
 • کامپیوتر نمی‌تواند بوت شود. اگر سیستم شما قادر به بوت شدن نیست می‌توانید از کار افتادن فن پردازنده خود را بررسی کنید چونکه باعث آسیب دیدن مادربرد هم می‌شود.
 • وقتی سیستم خود را روشن می‌کنید لوگوی بوت نمایش داده نمی‌شود و یا هیچ صدایی که نشان دهنده کار کردن فن پردازنده باشد را نمی‌شنوید.
 • وقتی که سیستم به مدت طولاتی کار می‌کند و کامپیوتر در گرمای زیادی قرار می‌گیرد هنوز نمی‌توانید صدای کار کردن فن پردازنده را بشنوید.
 • وقتی که کیس را باز می‌کنید، فن CPU حرکت نمی‌کند.
 • می توانید برخی از نرم افزارهای اسکن سیستم را روی کامپیوتر خود نصب کنید درست کار کردن سخت افزار سیستم خود را بررسی کنید. زمانی که فن CPU به درستی کار نمی‌کند این نرم افزار به شما هشدار می‌دهد.
 • صفحه سیاه یا آبی را مشاهده می‌کند و حتی بدتر پردازنده شما می‌شوزد و فقط می‌توانید پردازنده را عوض کنید.

معایب از کار افتادن فن پردازنده

وقتی که فن CPU از کار می‌افتد احتمالا مشکلات زیادی از جمله موارد زیر ایجاد می‌شود:

 • کامپیوتر بدون هیچ اخطاری خاموش می‌شود که ممکن است باعث خرابی سیستم و از دست رفتن اطلاعات شود. به عنوان مثال، ممکن است وقتی که کامپیوتر به طور ناگهانی خاموش می‌شود اطلاعات ذخیره نشده باشند و بعد از ریستارت سیستم تمام اطلاعات از بین بروند.
 • اگر فن CPU کار نمی‌کند ممکن است به پردازنده آسیب وارد شود و این آسیب دیدگی به مادربرد هم سرایت کند که در این شرایط سیستم شما غیرقابل کنترل می‌شود.
 • در واقع ممکن است با از کار افتادن فن پردازنده آسیب‌های جدی دیگری به سیستم شما وارد شود، بنابراین لازم است که هنگام تحقق این مشکل ان را برطرف سازید.

دلایل از کار افتادن فن پردازنده

این مشکل احتمالا به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود، برای رع مشکل در شرایط مختلف می‌توانید از روش‌های مناسبی استفاده کنید:

بایوس گزارش می‌دهد که پردازنده کار نمی‌کند اما در واقع به طور عادی کار می‌کند – تاکنون مادربردهای ATX قادر به مانیتور کردن دما و فن سرعت فن پردازنده شما در تنظیمات بایوس بوده اند. بنابراین نیازی به باز کردن کیس کامپیوتر ندارید، اما هنگام چک کردن سیستم خود برای تنظیم سرعت فن پردازنده، وارد تنظیمات بایوس شوید. اما گاهی اوقات بایوس نمی‌تواند سرعت و دمای پردازنده را کنترل کند بنابراین ممکن است فکر کنید که پردازنده از کار افتاده است.

دلایل از کار افتادن فن پردازنده

این مشکل احتمالا به این دلیل اتفاق می‌افتد که سیم برق فن پردازنده به پاور مادربرد متصل نیست بلکه به جای دیگری وصل شده است. به عنوان مثال شما فن ماوس را به پاور فن کیس وصل کرده اید. در نتیجه بایوس قادر به مانیتور کردن پردازنده نیست و آن را غیر قابل عملی شدن می‌داند. همچنین این وضعیت می‌تواند به دلیل مشکل اتصال ایجاد شود. اگر سیم برق فن پردازنده به مادبرد اتصال ضعیفی داشته باشد بایوس گزارش می‌دهد که پردازنده کار نمی‌کند. دلیل دیگری که وجود دارد این است که فن پردازنده از کیفیت بدی برخوردار باشد.

فن پردازنده به خوبی به مادربرد وصل نشده است – CPU روی مادربرد سیستم نصب می‌شود و فن پردازنده هم روی پردازنده نصب می‌شود. اگر فن CPU به خوبی نصب نشده باشد ممکن است به طور عادی کار نکند و متوقف شود.

فن CPU کثیف شده است هنگامی که برای مدت طولانی از سیستم استفاده می‌کنید ممکن است فن مقدار زیادی گرد و غبار را به خود جمع کرده باشد که باعث کند شدن سرعت پردازنده هم می‌شود و همچنین ممکن است باعث شود که فن پردازنده به طور عادی کار نکند. برای اطمینان از عملکرد طبیعی فن پردازنده باید همیشه آن را تمیز نگهدارید.

خراب شدن بلبرینگ فن پردازنده – اگر فن پردازنده شما از کار افتاده است ممکن است مدت زمان زیادی از آن استفاده کرده باشید و بلبرینگ فن خراب شده باشد.

خراب شدن فن پردازنده – فن پردازنده جزو قطعاتی است که بعد از چند سال استفاده خراب می‌شود. شما ممکن است با علائمی همچون شنیدن صدای‌های عجیب و غریب و یا نشنیدن صدای کار کردن فن مواجه شوید که نشان دهنده خرابی فن می‌باشد.

راه حل‌های مربوط به از کار افتاده فن پردازنده

اگر فن پردازنده شما از کار افتاده است روش‌های زیر را برای حل مشکل خود بررسی کنید:

اتصال فن پردازنده به مادربرد را بررسی کنید

وقتی که بایوس گزارس می‌دهد که پردازنده کار نمی‌کند، لازم است که کیس کامپیوتر را باز کنید و بررسی کنید که آیا فن پردازنده به درستی به مادربرد وصل شده است یا نه. اتصال مناسب فن CPU به مادربرد را ایجاد کنید.

فن پردازنده را مجددا روی مادربرد نصب کنید

اگر فن مادربرد به درستی روی مادربرد نصب نشده باشد به طور عادی کار نخواهد کرد. برای حل این مشکل کیس را باز کنید و مجددا فن پردازنده را روی مادربرد نصب کنید.

گرد و غبار فن پردازنده را پاک کنید

برای تمیز کردن فن پردازنده لازم است سیستم خود را خاموش کنید و کیس را باز کنید. با استفاده از یک برس کوچک که مخصوص پاک کردن گرد و غبار است می‌توانید آلودگی‌های روی فن پردازنده را پاک کنید. بعد از پاک کردن هرگونه کثیفی ذوی فن می‌توانید از روغن برای روان کردن بلبرینگ فن استفاده کنید اما باید مراقب باشید روغن به سایر قطعات کامپیوتری نپاشد.

راه حل‌های مربوط به از کار افتاده فن پردازنده

بلبرینگ فن CPU را بررسی کنید

اگر برای مدت طولانی است که از فن پردازنده استفاده می‌کنید ممکن است بلبرینگ آن نیاز به روغن کاری داشته باشد تا بتواند عملکرد همواری داشته باشد. حالا می‌توانید مقداری روغن را اضافه کنید تا فن به کار بیافتد.

یک فن جدید را جایگزین کنید

وقتی که مطمئن شدید فن پردازنده خراب شده است بهتر است که قبل از کار افتادن کامل، آن را با یک فن جدید تعویض کنید و از بوت شدن سیستم خود جلوگیری کنید.

چگونه می‌توان یک فن پردازنده مناسب را برای کامپیوتر خریداری کرد؟

به غیر از تماس نامناسب فن پردازنده که باعث از کار افتادن فن پردازنده می‌شود، بیشتر اوقات این مشکل توسط خود فن پردازنده ایجاد می‌شود به طور مثال از کیفیت نامناسبی برخوردار است یا فن پردازنده آسیب دیده و غیره. بنابراین برای جلوگیری از چنین مشکلی باید یک فن پردازنده خوب و مناسب را خریداری کنید. امروزه تولیدکنندگان فن پردازنده معروف شامل ADATA, Intel, Corsair, DEEPCOOL, FujiFilm, TT, COOLMASTER و غیره می‌باشند. شما بهتر است از این برندها که برای همه شناخته شده هستند خرید کنید چونکه کیفیت فن‌های انها تضمین شده است.

برای اینکه خرید اشتباهی نداشته باشید شما باید اول پردازنده روی مادربرد را بررسی کنید. هدف از خرید فن پردازنده جلوگیری از گرم شدن پردازنده می‌باشد. یک فن که خنک کنندگی لازم را فراهم می‌آورد پردازنده را از گرم شدن بیش از حد محافظت می‌کند و از کامپیوتر شما در مقابل خاموش شدن‌های ناگهانی و حتی خراب شدن محافظت می‌کند.

6 دیدگاه در “علائم، دلایل و راه حل‌های از کار افتادن فن پردازنده (CPU)

 1. علی گفت:

  سلام من 2 تا فن cpu با هم مچ نیستن یکیش کند میچرخه رو حالت سایلنت اون یکی استاندارد باید چکار کنم خراب شده؟

  1. ثریا داسیان گفت:

   با سلام کند چرخیدن فن پردازنده می تونه دلایل مختلفی داشته باشه به طور مثال ولتاژ کافی رو دریافت نمی کنه، فن شما کثیف شده و یا موتور خراب شده

 2. آرین گفت:

  یه سوال من فن CPUجدا کردم تمیزش کردم دوباره نصبش کردم ولی کامپیوتر روشن خاموش میشه چرا? اولش ارور سی پی یو f1 میداد ولی الان ویندوز بالا نمیاد یه صفحه سیاه هست یه نوار سفید رنگ که نوشته لودینگ ویندوز بعد تا آخر پر میشه و دوبار خاموش میشه البته من هیت سینگو شستم و خشکش کردم و خمیر نزدم بهش مشکل از چیه

  1. پشتیبان نارستان گفت:

   نیاز به باز کردن فن نبوده
   معمولا فن را با فشار باد تمیز می کنن و بازش نمی کنن
   خمیر سیلیکون برای انتقال گرما به قسمت فلزی فن هست و در لحظه اول نباید مشکل بخوره ولی چنانچه این استفاده ادامه پیدا کنه ممکنه منجر به داغ شدن و در پس آن سوختن CPU بشه.
   لطفا خمیر سلیکون تهیه کنید و از جا زدن فن مطمئن شوید
   وارد تنظیمات بایاس بشید و تنظیمات مجدد را تنظیم کنید.

 3. امیرحسین گفت:

  سلام وقت بخیر
  واتر کولر مایعی دارم دو فن هستش چند وقتی هستش وقتی سیستم روشن میکنم همون ابتدا صدای قل قل میده انگار هوا داشت باشه داخل رادیاتور . میخواستم ازش ایتفاده کنم تا زمانی ک خراب کامل بشه برم یکی دیگه بخرم متاسفانه الان قیمتش خیلی زیاده و نمیتونم بخرم پرسجو هم کردم میگن تعمیر میشه اما یک هفته زمان میبره من مشهد هستم

  سوالم اینکه اگر خراب بشه سیستم خاموش میشه؟
  مشکلی براش پیش نمیاد؟

  1. ثریا داسیان گفت:

   سلام احتمالا هوا داخلش رفته و یا اینکه اب کمی توشه
   از یکی از مراکز تعمیر در این باره سوال کنید

نظرات بسته شده است.