در مقاله امروز فروشگاه نارستان قصد داریم شما را با انواع تجهیزات اکتیو شبکه آشنا کنیم. تجهیزات شبکه مدرن امکان اتصال ساده سیمی و بی سیم؛ مدریت بار کارآمد به منظور افزایش سرعت انتقال داده و همچنین بهینه سازی برای دستیابی به اهداف خاصی مانند انتقال سیگنال‌های صوتی در زمان واقعی و حتی انتقال فایل‌های HD را فراهم می‌آورند.

انتخاب تجهیزات شبکه مناسب در مراحل اولیه برنامه ریزی فرآینده‌های تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل ما بر آن شدیم تا در این مقاله شما را با انواع تجهیزات اکتیو شبکه آشنا کنیم و حتی مقاله بعدی خود را به انواع تجهیزات پسیو شبکه اختصاص دهیم.

تجهیزات شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه؛ دستگاه‌های سخت افزاری هستند که کامپیوتر؛ چاپگرها؛ فکس‌ها و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را به شبکه متصل می‌کنند. چنین دستگاه هایی به راحتی؛ با اطمینان و به درستی داده‌ها را از طریق یک شبکه یا شبکه‌های دیگر منتقل می‌کنند. دستگاه‌های بین شبکه ای یا درون شبکه ای ممکن است در دسترس باشد. برخی از دستگاه‌ها مانند کارت شبکه یا رابط RJ45 بر روی دستگاه نصب شده اند؛ در حالی که برخی از آنها از یک تجهیزات شبکه مانند روتر، سوئیچ و غیره تشکیل پیدا می‌کنند.

به عنوان یک مثال از تجهیزات شبکه می‌توان به مودم اشاره کرد که می‌تواند داده‌ها را از طریق خطوط تلفن یا کابل از طریق کامپیوتر ارسال و دریافت کند.

داده‌های ذخیره شده در دستگاه دیجیتالی است در حالی که فقط داده‌های آنالوگ از طریق خط تلفن یا سیم کابل قابل انتقال هستند. سیگنال دیجیتال به آنالوگ و بلعکس تبدیل می‌شود که در مودم مهم است. وقتی که داده‌ها توسط پردازنده ارسال می‌شود؛ مودولاتور داده‌های دیجیتالی را به داده‌های آنالوگ تبدیل می‌کند. هنگامی که دمولاتور اطلاعات را از پردازنده دریافت می‌کند؛ سیگنال‌های آنالوگ به داده‌های دیجیتال ترجمه می‌شوند.

تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟

تجهیزات اکتیو شبکه، قطعاتی هستند که برای انتقال اطلاعات به انرژی نیاز دارند. این دستگاه‌ها وظیفه تولید؛ هدایت و مسیریابی سیگنال‌های الکترونیکی را به عهده دارند. تجهیزات اکیتو سگینال‌ها را تولید می‌کنند و از طریق تجهیزات پسیو که در مقاله بعدی معرفی می‌کنیم؛ سیگنال‌ها را در شبکه جابجابجا می‌کنند.

انواع مختلف تجهیزات شبکه اکتیو

در ادامه ما تجهیزات مختلف شبکه را که اکتیو هستند را به شما معرفی خواهیم کرد:

اکسس پوینت

اکسس پورنت در لایه دوم OSI یعنی لایه پیوند داده‌ها قرار می‌گیرد و می‌تواند به عنوان پلی استفاده شود که یم شبکه بی سیم استاندارد را به دستگاه‌های بی سیم متصل می‌کند و با می‌تواند به عنوان روتر برای انتقال داده به اکسس پوینت‌های دیگر استفاده شود. اکسس پوینت بی سیم (WAP) دستگاهی است که برای تولید فرستنده و گیرنده بی سیم LAN (WLAN) استفاده می‌شود. اکسس پوینت معمولا دستگاه هایی هستند که با آنتن، فرستنده و آداپتور ادغام شده اند.

به منظور ایجاد ارتباط بین WLAN و شبکه اترنت سیمی؛ اکسس پوینت‌ها از حالت زیرساخت بی سیم استفاده می‌کنند. آنها دارای چندین پورت هستند که به شما امکان می‌دهند شبکه را برای پشتیبانی از کلاینت‌های دیگر توسعه دهید. بسته به اندازه شبکه، ممکن است یک یا چند اکسس پوینت نیاز به پوشش کامل داشته باشند. همچنین این دستگاه‌های می‌توانند چندین پورت را ارائه دهند که می‌توانند برای افزایش اندازه شبکه؛ قابلیت‌های فایروال و DHCP مورد استفاده قرار بگیرند.

روتر یکی از تجهیزات اکتیو شبکه

روترها با نظارت بر وسایل ارتباطی شبکه با توپولوژی‌های مختلف شبکه؛ امکان انتقال بسته‌ها به مقصد را فراهم می‌اورند. روترها دستگاه‌های هوشمندی هستند و داده‌ها را در شبکه هایی که به آنها متصل هستند ذخیره می‌کنند. اکثر روترها می‌توانند به عنوان فایروال برای فیلتر کردن بسته‌ها تنظیم شوند و می‌توانند از ACL استفاده کنند. روترها همچنین برای تبدیل شبکه از LAN به WAN همراه با واحد کنترل شبکه / واحد خدمات داده (CSU/DSU) استفاده می‌شوند. به این نوع روترها مسیریاب گفته می‌شود.

روترها به عنوان یک اتصال خارجی LAN به WAN عمل می‌کند و در لبه شبکه شما اجرا می‌شوند. روترها از طریق مدیریت جداول مقصد و اتصالات محلی تعامل را ایجاد می‌کنند.

هاب و تجهیزات اکتیو شبکه

دستگاه‌های مختلف شبکه توسط هاب‌ها متصل می‌شوند. یک شبکه همچنین با تقویت سیگنال هایی که بعد از طی مسافت طولاتی روی کابل‌ها خراب شده اند؛ به عنوان تقویت کننده عمل می‌کند. در خانواده سیستم ارتباطات شبکه, هاب ساده ترین راه حل است چون اجازی LAN را با همان پروتکل‌ها پیوند می‌دهد تا زمانی که پیکربندی آن برای فرمت بندی داده‌های ورودی آماده شود؛ می‌توان از داده‌های دیجیتالی یا آنالوگ استفاده کرد. هاب‌ها بسته‌ها را پردازش و یا آدرس دهی نمی‌کنند. فقط بسته‌های داده را به همه دستگاه‌های متصل ارسال می‌کنند. هاب‌ها در لایه فیزیکی OSI قرار می‌کنند. به طور کلی ما دو نوع هاب اکیتو و پسیو را داریم:

هاب اکتیو – هاب هایی هستند که قادر به پاک کردن؛ ارتقاء و توزیع سیگنال‌های موجود در شبکه با منبع تغذیه خود هستند. این دستگاه‌ها هم تکرار کننده هستند و هم هاب کابلی. فاصله کلی بین گره‌ها را می‌توان با این دستگاه افزایش داد.

هاب پسیو – این هاب‌ها کابل‌ها را از گره‌های فعال شبکه و دستگاه‌های الکتریکی حذف می‌کند. هاب‌های پسیو سیگنال‌ها را بهبود نمی‌دهند و همچنین با وجود آنها نمی‌توان فاصله بین گره‌ها را افزایش داد.

پل یکی از تجهیزات Active شبکه

دو یا چند هاب یا سگمنت (بخش) شبکه توسط پل‌ها به هم متصل می‌شوند. پردازش و انتقال فریم‌ها مابین بخش‌های مختلف وظیفه اصلی پل‌ها در معماری شبکه است. برای انتقال تصاویر؛ از سخت افزار کنترل دسترسی رسانه (MAC) استفاده می‌کنید. پل‌ها می‌توانند با مشاهده آدرس‌های مک دستگاه‌های متصل به هر خط؛ داده ا را انتقال و یا مسدود کنند. همچنین امکان اتصال دو LAN فیزیکی با شبکه گسترده تر با پل‌ها وحود دارد. پل‌ها در لایه فیزیکی و پیوند داده کار می‌کنند. از پل‌ها برای تقسیم شبکه‌های بزرگ به بخش‌های کوچکتر استفاده می‌شود.

پل‌ها از بسیار جهات مانند هاب عمل می‌کنند با این وحود پل هایی که به عنوان فریم شناخته می‌شوند بسته‌های داده ورودی را قبل از انتقال به ادرس فیلتر می‌کنند. پل هنگام پاکسازی بسته‌های داده ها، فریم یا محتوای داده‌های ورودی را اصلاح نمی‌کند. فیلترها و فریم‌های ارسال شده در شبکه با کمک یک جدول پل پویا انجام می‌شود. جدول پلی که در ابتدا خالی است؛ آدرس محلی هر کامپیوتر LAN و آدرس‌های هر رابط پل را که LAN را به شبکه‌های دیگر متصل می‌کند را نگهداری می‌کند.

دروازه یکی از تجهیزات فعال شبکه

دروازه معمولا در لایه انتقال و جلسه در مدل OSI کار می‌کند. بسیاری از دستورالعمل‌ها و مشخصات مربوط به فروشندگان مختلف در لایه انتقال و بالاتر وجود دارد. اینها توسط دروازه‌ها مدیریت می‌شوند. اتصال بین فناوری‌های شبکه مانند OSI؛ پروتکل کنترل انتقال/ پروتکل‌های اینترنت مانند TCP/IP توسط دروازه پشتیبانی می‌شود. بنابراین دروازه‌ها دو یا چند شبکه مستقل با الگوریتم ها، پروتکل ها، توپولوژی های؛ سیستم و سیاست نام دامنه و مدیریت شبکه را به هم متصل می‌کند. تمام توابع مسیریابی و سایر موارد توسط دروازه‌ها ادره می‌شوند.

سوئیچ و تجهیزات اکتیو شبکه

سویئچ‌ها به طور کلی نسبت به هاب‌ها هوشمندتر هستند. یک سوئیچ ظرفیت شبکه را بهبود می‌بخشد. سوئیچ اطلاعات محدودی را در مورد گره‌های مسیریابی در شبکه داخلی ذخیره می‌کند و اتصالاتی را به سیستم هایی مانند هاب یا روترها ارائه می‌دهد. سوئیچ‌ها معمولا آدرس‌های سخت افزاری بسته‌های ورودی را برای انتقال آنها به مقصد مربوطه واکشی می‌کند. سوئیچ‌ها به دلیل انعطاف پذیری مدار دیجیتال، اثر بخشی شبکه را با هاب‌ها یا روترها بهبود می‌بخشد. همچنین سوئیچ محافظت از شبکه را بهبود می‌بخشد چونکه کنترل شبکه بررسی مدارهای دیچیتال را ساده می‌کند.

می توانید سوئیچ را به عنوان سیستمی فرض کنید که ترکیبی از بهترین روترها و هاب را ارائه می‌دهد. یک سوئیچ می‌تواند در لایه شبکه و پیوند داده OSI کار کند. یک سوئیچ چند لایه می‌تواند در هر دو لایه کار کند.

یک سوئیچ با کارایی بالا که همان مسیرهای مشابه روترها را در پیش گرفته است؛ یک سوئیچ چند لایه است. سوئیچ‌ها ممکن است توسط DDoS مورد حمله قرار بگیرند. از کنترل سیل آسا می‌توان برای جلوگیری از حملات مخرب جلوگیری کرد. محافظت از پورت سوئیچ برای اطمینان از غیر فعال شدن همه پورت‌های استفاده نشده و فیلتر کردن با استفاده از DHCP, ARP و آدرس مک برای اطمینان از عملکرد پایدار سوئیچ بسیار مهم است.

آیا مودم جزو تجهیزات اکتیو شبکه است؟

سیگنال‌های دیجیتال، از طریق خطوط تلفن آنالوگ و با استفاده از مودولاتور و دمولاتور انتقال داده می‌شوند. مودم سیگنال‌های دیجیتال را به سیگنال‌های آنالوگ با فرکانس‌های مختلف تبدیل می‌کند و به مودم گیرنده انتقال می‌دهد. مودم دریافت کننده این سیگنال‌ها را دریافت کرده و یک خروجی دیجیتال ارائه می‌دهد. در اکثر مواقع؛ داده‌های دیجیتالی از طریق رابط استاندارد RS-232 به/ از موردم خط سریال منتقل می‌شوند. اکثر اپراتورهای کابل از مودم‌ها به عنوان پایانه‌های نهایی برای مکان یابی و با خاطر سپردن کلاینت خود استفاده می‌کنند و بسیاری از شرکت‌های تلفن؛ خدمات DSL را ارائه می‌دهند. مودم‌ها در لایه فیزیکی و پیوند داده کار می‌کنند.

بروتر

بروتر که به عنوان روتر پل شناخته می‌شود قابلیت‌های پل و روتر را با هم ترکیب می‌کند و در یک دستگاه واحد ارائه می‌دهد. بروتر می‌تواند در لایه شبکه یا پیوند داده قرار بگیرد. این دستگاه می‌تواند بسته‌ها را از طریق شبکه به عنوان روتر دریافت و مسیریابی کند و می‌تواند به عنوان پل کار کند و ترافیک شبکه را در منطقه محلی فیلتر کند.

بررسی کارت شبکه به عنوان یکی از تجهیزات اکتیو شبکه

کارت شبکه که به عنوان NIC یا کنترل کننده رابط شبکه شناخته می‌شود؛ دستگاهی الکترونیکی است که کامپیوتر را به شبکه کامپیوتری (معمولا LAN) متصل می‌کند. کارت شبکه جزو سخت افزار کامپیوتر محسوب می‌شود. اکثر کامپیوترهای مدرن به حای اینکه به عنوان یک قطعه اکسترنال ارائه شوند؛ مستقیما از یک واحد داخلی در مادربرد پشتیبانی می‌کنند.

کارت شبکه به کامپیوتر امکان تبادل داده با شبکه را می‌دهد. برای دستیابی به اتصال؛ کارت‌های شبکه از پروتکل مناسبی استفاده می‌کنند (به عنوان مثال CSMA/CD). کارت‌های شبکه معمولا در دو لایه اول مدل OSI یعنی لایه فیزیکی و لایه پیوند داده قرار می‌گیرند. پروتکل‌های شبکه قدیمی مانند ARCNET (که در سال 1977 معرفی شد) ؛ Local Talk یا Token Ring وجود دارند ؛ اما امروزه اکثر کارت‌های شبکه از اترنت استفاده می‌کنند.

یک کارت شبکه در دهه 1990 میلادی رایج شد. این کارت برای اترنت استفاده می‌شد و دارای هر دو کانکتور 10Base2 برای کابل کواکسیال و کانکتور 10BaseT برای کابل زوج به هم تابیده بود. کارت‌های اترنت دارای استانداردهای مختلفی به نام فرم فکتورها هستند که در چندین نسل گذشته از سخت افزار کامپیوتر تکامل پیدا کردند.

پرینت سرور

در شبکه کامپیوتری، پرینت سرور یا سرور چاپ نوعی سرور است که چاپگرها ر از طریق شبکه به سیستم‌های کلاینت متصل می‌کند. پرینت سرور کارهای چاپی از سیستم‌های دیگر را می‌پذیرد و کارها را به چاپگرهای مناسب ارسال می‌کند؛ کارها را به صورت محلی در صف قرار می‌دهد؛ تا این واقعیت را بیان کند که ممکن است به سرعت بالاتر از آنچه که یک پرینتر ارائه می‌دهد دست پیدا کند. توابع جانبی شامل توانایی بازرسی از صف کارهای مورد پردازش، امکان تغییر ترتیب یا حذف کارهای چاپ در انتظار؛ یا توانایی انجام شمارش صفحات  و غیره می‌باشد.

پرینت سرور ممکن است انواع پروتکل‌های چاپ استاندارد یا اختصاصی صنعت از جمله پروتکل Internet Printing Protocol, Line Printer Daemon protocol, NetWare, NetBIOS/NetBEUI,  یا JetDirect را مورد پشتیبانی قرار دهد.

پرینت سرور ممکن است یک کامپیوتر تحت شبکه با یک یا چند پرینتر مشترک باشد. متناوبا؛ یک پرینت سرور ممکن است یک دستگاه اختصاصی در شبکه با اتصال به LAN و یک یا چند پرینتر باشد. لوازم سرور اختصاصی از نظر پیگربنید و ویژگی‌ها کاملا ساده هستند. عملکرد پرینت سرور ممکن است با دستگاه‌های دیگر مانند روتر بی سیم؛ فایروال یا هر دو ادغام شود. یک پرینتر ممکن است یک پرینت سرور داخلی داشته باشد.

همه پرینترها با نوع اتصال مناسب با همه پرینت سرورهای سازگار هستند. تولیدکنندگان سرورها لیستی از پرینترهای سازگار را در دسترس قرار می‌دهند؛ چون ممکن است یک سرور تمام عملکردهای ارتباطی چاپگر را اجرا نکند.

تجهیزات IDS و IPS

IDS به عنوان سیستم محافظتی شناخته می‌شود که وظیفه آن شناسایی خرابکاری‌های در حال وقوع شبکه می‌باشد. تشخیص نفوذ که از طریق جمع آوری اطلاعات، بررسی پورت ها؛ بدست آوری کنترل کامپیوترها و هک انجام می‌شود؛ این سیستم حفاظتی می‌تواند نفوذ خرابکارها را شناسایی؛ گزارش و کنترل کند.

IPS یک دستگاه امنیتی است که وظیفه نظارت بر فعالیت‌های شبکه و سیستم را به عهده دارد تا رفتارهای ناخواسته یا مخرب را شناسایی کند. در صورت شناسایی هر گونه فعالیت مشکوک این دستگاه از ادامه فعالیت‌ها جلوگیری می‌کند.

دوربین‌های تحت شبکه

دوربین‌های تحت شبکه به عنوان نوعی دوربین مدار بسته شناخته می‌شوند؛ فقط به جای انتقال اطلاعات از طریق کابل؛ اطلاعات را از طریق پروتکا شبکه انتقال می‌دهند. دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه به دلیل اینکه قدرت پردازش تصاویر را دارند به عنوان کامپیوتری کوچک شناخته می‌شوند. دوربین‌های هایک ویژن از قدرتمندترین دستگاه‌های شناخته شده در بازار محسوب می‌شوند.

امروزه دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه توانسته‌اند به خوبی جای دوربین‌های آنالوگ موجود در بازار را پر کنند و شما می‌توانید این دوربین‌ها را با لنزهای 0.3 تا 29 مگاپیکسل خریداری کنید.

تجهیزات ویدیو کنفرانس

تجهیزات ویدیو کنفراس ارتباط صوتی و تصویری از راه دور را امکان پذیر می‌کند. این تجهیزات قابلیت ارتباط بین 2 نقطه تا بیش از 32 نقطه را در بستر شبکه فراهم می‌آورد, این ارتباط حتی در سرعت‌های پایین اینترنت با کیفیت بسیار بالا امکان پذیر است. از مهمترین برندهای تجهیزات ویدیو کنفرانس می‌توان به سیسکو و پلیکام؛ تندبرگ و لایف سایز اشاره کرد.

ذخیره ساز NAS

Network Attached Storage یا ذخیره ساز تحت شبکه یا NAS دستگاهی است که اطلاعات را روی شبکه ذخیره می‌کند. این دستگاه از تعداد هارد تشکیل شده است و در قالب پروتکل‌های مختلف؛ اطلاعات را تحت شبکه ذخیره می‌کنند. کاربرانی که به شبکه دسترسی دارند می‌توانند به اطلاعاتی که روی NAS نگهداری می‌شود دسترسی پیدا کنند. این دستگاه در بستر شبکه کار می‌کند و نیازی به کیبورد و ماوس ندارد. هر NAS در شبکه مانند یک گره محاسباتی عمل می‌کند و IP خاص خود را دارد.

در این مقاله در مورد اینکه تجهیزات شبکه اکتیو چیست صحبت کردیم و انواع تجهیزات اکتیو شبکه را به شما معرفی کردیم. با داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع دستگاه ای شبکه می‌توانید شبکه ایمنی را بسارید که برای کسب و کار شما مفید باشد. با این وجود برای اطمینان از تداوم ایمنی و قابلیت اطمینان شبکه، باید دستگاه‌های شبکه و رفتار انها را به دقت کنترل کنید تا مشکلات سخت افزاری؛ مشکلات پیکربندی و حملات را به سرعت شناسایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.