تفاوت آدرس آی پی (IP) و آدرس مک (MAC)

اگر شما بخواهید نامه ای ارسال کنید به آدرس گیرنده نیاز دارید. این آدرس یک شناسه است و به شما می‌گوید که این نامه به کجا می‌رود، بنابراین این آدرس باید منحصر به فرد باشد تا هر نامه به یک شخص منحصر به فرد فرستاده شود. هیچ دو خانه ای آدرس مشابه نباید داشته باشد در غیر این صورت سردرگمی هایی را به وجود می‌آورد. اینترنت هم مانند یک سرویس پستی کار می‌کند، فقط به جای ارسال نامه ، بسته‌های داده ارسال می‌شوند و آدرس‌های آی پی و مک تعیین می‌کنند که چه کسی این بسته‌های داده را باید دریافت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار این آدرس‌ها می‌توانید ادامه این مقاله را مطالعه بفرمائید.

آدرس ای پی چیست؟

آدرس IP چیست؟

آدرس IP مجموعه منحصر به فردی از اعداد است که یک دستگاه متصل به اینترنت را شناسایی می‌کند. برای درک اینکه بدانید که این آدرس‌ها از کجا می‌آیند با نحوه کار اینترنت را درک کنید. به صورت ساده و خلاصه، اینترنت تنها دسته ای از شبکه‌های جداگانه است که با هم ارتباط دارند. هر شبکه به عنوان یک ارائه دهنده سرویس اینترنت یا ISP شناخته می‌شود و اگر شما یک سروس از یک ISP خریداری کنید می‌توانید به این شبکه ISP و تمام شبکه‌های ISP دیگر متصل شوید.

مک آدرس چیست؟

هر ISP دارای یک مجموعه از ادرس IP است که آنها را مدیریت می‌کند و هنگامی که شما سرویسی خریداری می‌کنید یکی از ادرس‌های IP به شما تخصیص داده می‌شود. هنگامی که داده‌ها از اینترنت به شما فرستاده می‌شود شبکه ISP می‌بیند که آدرس IP منحصر به فرد شما به عنوان مقصد درج شده است و سپس این اطلاعات به طرف شما هدایت می‌شود.

دو نوع آدرس IP وجود دارد:

  • IPv4 که به صورت 4 مجموعه از اعداد که با . از هم جدا شده‌اند نمایش داده می‌شود و در هر مجموعه اعداد 0 تا 255 قرار می‌گیرد.

به طور مثال، 54.221.192.241

  • IPv6 که به صورت 8 مجموعه از اعداد و کاراکترها که توسط : جدا شده‌اند نمایش داده می‌شود.

به طور مثال، 0:0:0:0:0:ffff:36dd:c0f1

با وجود اینکه با استفاده از پروتکل IPv4 حدود 4.3 میلیارد ادرس وجود دارد اما همه این آدرس‌ها گرفته شده‌اند و در حال استفاده هستند به همین دلیل است که به سمت پروتکل IPv6 تغییر مسیر داده شد.

 MAC Address چیست؟

آدرس MAC یک “رابط شبکه” منحصر به فرد را در یک دستگاه مشخص می‌کند، در حالی که آدرس‌های IP توسط ISP‌ها اختصاص داده می‌شوند و می‌توانند به عنوان دستگاه متصل و قطع شوند، آدرس مک به یک آداپتور فیزیکی مربوط می‌شود و توسط تولیدکنندگان اختصاص داده می‌شود. آدرس مک یک رشته 12 رقمی است که هر رقم می‌تواند اعداد 0 تا 9 و یا حروف A تا F باشد. به دلیل خوانایی، این رشته به بخش هایی تقسیم می‌شود. سه فرمت رایج وجود دارد که اولین فرمت رایج تر است و ترجیح داده می‌شود:

  1. 68:7F:74:12:34:56
  2. 68-7F-74-12-34-56
  3. F74.123.456

شش رقم اول ( که پیشوند نامیده می‌شود) نشان دهنده سازنده آداپتور است در حالی که شش رقم بعد نشان دهنده شماره شناسایی منحصر به فرد برای این آداپتور خاص است. آدرس مک حاوی اطلاعاتی در مورد اینککه کدام شبکه برای اتصال دستگاه استفاده می‌شود نیست.

چگونه آدرس MAC و IP با هم کار می‌کنند؟

آدرس IP برای انتقال اطلاعات از یک شبکه به شبکه دیگر استفاده می‌شود و از پروتکل TCP/IP استفاده می‌کند. آدرس MAC برای تحویل داده‌ها به دستگاه مناسب و درست در یک شبکه استفاده می‌شود. فرض کنید اسم شما “رضا رمضانی” است این اسم به اندازه کافی منحصر به فرد نیست اما اگر نام اجداد خود را اضافه کنید (مثلا رضا رمضانی پسر علی، نوه احمد و…) نام شما منحصر به فرد می‌شود و این آدرس مک شما است.

اگر من بخواهم یک بسته را برای شما ارسال کنم نمی‌توانم به اداره پست بگویم که این بسته را به رضا رمضانی پسر علی، نوه احمد و… ارسال کنید. اگر چه نام شما منحصر به فرد است اما به کار اداره پست نمی‌آید و به همین دلیل من به آدرس خانه شما نیاز دارم.

اما خب آدرس منزل هم به تنهایی کافی نیست و من به آدرس خانه و نام شما نیاز دارم، در غیر این صورت شما ممکن است بسته را دریافت کنید اما نمی‌دانید که این بسته برای شما، همسر یا فرزندتان است. آدرس IP مک بیان که آدرس منزل شما کجاست و آدرس مک ننشان می‌دهد که این بسته برای شماست.

چگونه آدرس MAC و IP با هم کار می‌کنند؟

اما این سناریو در واقعیت چگونه است؟

روتر / مودم شما یک آدرس IP منحصر به فرد (آدرس خانه) دارد که توسط سازنده به آن اختصاص داده شده است و دستگاه‌های متصل به روتر یا مودم (افرادی که در خانه زندگی می‌کنند) دارای آدرس‌های منحصر به فرد مک هستند. آدرس آی پی اطلاعات را به روتر یا مودم (صندوق پستی) می‌فرستد و بعد روتر یا مودم این اطلاعات را به دستگاه مناسب و درست ارسال می‌کند (گیرنده).

مزایای آدرس مک (MAC)

نحوه کار قابلیت فیلترسازی مک در روترهای امروزی به این صورت است که شما می‌توانید به روتر خود بگویید که از دسترسی آدرس‌های مک بخصوصی ممانعت به عمل بیاورد یا می‌توانید تنها به آدرس‌های مک خاصی اجازه اتصال را بدهید. شما نمی‌توانید همین کار را با آدرس آی پی انجام دهید و وقتی که دستگاه دیسکانکت می‌شود قابل بازیابی هستند. به همین دلیل است که گوشی هوشمند شما در صبح دارای آدرس آی پی 192.168.0.1 است و در اتصال مجدد عصر دارای آدرس 192.168.0.3 است و مسدود کردن آدرس IP در اینجا معنایی ندارد.

مزیت دیگر آدرس مک تریگر کردن WAKE-ON-LAN است. آداپتورهای اترنت می‌توانند یک بسته Magic را بپذیرند که باعث می‌شود که دستگاه از حالت خواب بیدار شود. بسته مجیک را می‌توان از هر نقطه ای از شبکه ارسال کرد و آدرس مک آداپتور اترنت دستگاه گیرنده است که تعیین می‌کند بسته مجیک باید به کجا برود.