پروتکل SSH و VPN چیست و چه مزایایی دارند؟

پروتکل SSH و VPN چیست و چه مزایایی دارند؟

مزایای VPN و SSH

درست مانند وقتی که از در خارج می شویم، هنگام آنلاین شدن خطراتی ما را تهدید می کند. در مواقعی که شما در مورد حریم خصوصی خود نگران هستید باید درجه ای از ایمنی برای شما وجود داشته باشد. VPN و SSH دو تکنولوژی رقابتی نیستند، هر دوی آنها به روش های متفاوتی کار می کنند و هر دوی آنها حریم خصوصی و حفاظت شما را هنگام آنلاین بودن افزایش می دهند. بنابراین چه زمانی و کجا و چرا باید از این فناوری ها استفاده کنیم؟

SSH چیست؟

SSH مخفف Secure Shell است و برای اینکه درک کنید که این عبارت به چه معناست ما باید چند اصطلاح را تعریف کنیم. اول اینکه یک Shell یا پوسته وجود دارد. Shell یک قطعه نرم افزاری است که به شما اجازه می دهد با هسته سیستم عامل ارتباط برقرار کنید. این ارتباط معمولا از طریق رابط خط فرمان انجام می شود. شما نیازی به دسترسی به Shell از طریق سیستم ندارید. یک اکانت Shell یک حساب شخصی است که به شما اجازه می دهد تا از طریق یک سیستم دیگر به Shell دسترسی پیدا کنید و به طور رایج برای کاربردهایی مانند دسترسی به فایل، ایمیل، اخبار و موارد دیگر استفاده می شود.

مرورگر وب از HTTP برای برقرار ارتباط با وب سایت ها استفاده می کند. یک اکانت Sheel از یک پروتکل متفاوت استفاده می کند و این جایی است که SSH وارد ماجرا می شود. SSH از رمزگذاری کلید عمومی استفاده می کند تا امنیت بیشتری را نسبت به سایر پروتکل های امنیتی نا امن مانند FTP یا Telnet فراهم کند. در حال حاضر این پروتکل دارای دو نسخه SSH-1 و SSH-2 است که از طریق آن می توانید به اکانت Shell دسترسی پیدا کنید. پس SSH چیز خارق العاده ای نیست و صرفا وسیله ای برای ایجاد ارتباط امن تر نسبت به قبل است و می توانید کنترل بیشتری روی امنیت خود داشته باشید.

پروتکل SSH و VPN چیست و چه مزایایی دارند؟

VPN چیست؟

VPN مخفف Virtual Private Network است. شبکه خصوصی فیزیکی یک شبکه مانند شبکه محلی LAN است که به شما اجازه می دهد تا تمام سیستم های داخل یک ساختمان با هم ارتباط برقرار کنند. شبکه های خصوصی بزرگتر مانند شبکه گسترده WAN می تواند یک شبکه را برای چند ساختمان ایجاد کند. نکته ای که وجود دارد این است که استفاده از کابل برای ایجاد شبکه خصوصی فیزیکی به صرفه نیست. هزینه و مشکل در اتصال دو دفتر که در کشورهای مختلف هستند را در نظر بگیرید. برای این کار بهتر است از زیرساخت اینترنتی استفاده کنید که در حال حاضر در آن قرار دارید. شما می توانید یک شبکه خصوصی مجازی را روی این شبکه عمومی ایجاد کنید و همان تجربه شبکه خصوصی فیزیکی را داشته باشید. هنگام استفاده از VPN، کارکنان می توانند به صورت ریموت به یک شبکه محلی یا گسترده شرکت دسترسی داشته باشند. شما به طور کلی در همان شبکه هستید (حتی اگر موقعیت جغرافیایی متفاوتی داشته باشید). ترافیک شما رمزگذاری شده است و از فعالیت های شما در مقابل دیده شدن محافظت می شود. برخی از شرکت ها را شاهد هستیم که VPN می فروشند. این شرکت ها غالبا در بسیاری از کشورها سرور دارند. مردم به دلایل مختلف به این سرویس ها متصل می شوند در حالی که هیچ ارتباطی با زیرساخت های کارفرما ندارند.

 پروتکل SSH و VPN چیست و چه مزایایی دارند؟

از SSH و VPN در چه مواقعی استفاده کنیم؟

SSH و VPN هر دو به شما امکان دسترسی به کامپیوتر (به صورت ریموت) را می دهند اما آنها این کار را به طرق مختلف انجام می دهند. SSH شما را به یک دستگاه خاص متصل می کند. یک VPN شما را به یک شبکه متصل می کند. اما این همه ماجرا نیست. هر دوی SSH و VPN یک لایه اضافی امنیتی و حریم خصوصی را به ما ارائه می دهند و این می تواند تمام دلیل انتخاب شما در زندگی دیجیتالیتان باشد.

مزایای SSH

SSH دارای یک خط فرمان متمرکزتر است که معایب و مزایایی دارد. SSH به کاربران غیر فنی کمک می کند تا درک راحت تری داشته باشند. شما می توانید رابط گرافیکی مورد نظر خود را استفاده کنید اما برای انجام این کار به Syntax بیشتری نیاز دارید و معمولا بسته به نرم افزاری که شما باز و بسته می کنید ، اتصال قطع می شود. اما این فناوری به شما کمک می کند تا با دستگاه خود بدون هیچگونه سربار اضافی ارتباط برقرار کنید. شما می توانید بلافاصله به فایل های خود دسترسی پیدا کنید. با اسکریپت ها می توانید راه حل همگام سازی فایل خود را تنظیم کنید و برای هنگام سازی مجدد تلاش کنید. شما همچنین می توانید از طریق مرورگر به فایل ها دسترسی پیدا کنید.

مدیران فناوری اطلاعات می توانند برای مدیریت سرورها از SSH استفاده کنند در حالی که توسعه دهندگان ممکن است از پروتکل برای تست اپلیکیشن در دسنگاه های تلفن همراه استفاده کنند. کاربران گاه به گاه ممکن است برای مدیریت کتابخانه موسیقی خود (به صورت ریموت) از SSH استفاده کنند. شما حتی می توانید با تنظیم یک تونل SSH یک اتصال VPN را شبیه سازی کنید، گرچه محدودیت های بیشتری وجود خواهد داشت. با این حال SSH این کاربردها را دارد. شما می توانید کلمه عبور خود را از طریق یک شبکه خانگی ایمن کنید، یا شما می توانید کلمه عبور خود را با گلیدها عوض کنید.

مزایای VPN

یک VPN تجربه زندگی در یک شبکه محلی را تکرار می کند. این بدان معناست که شما می توانید به فایل ها دسترسی پیدا کنید و به صورت خصوصی ارتباط برقرار کنید تا بتواند همکار خود را مطمئن کنید که در خانه یا در محل کار خود هستید. SSH برای این نوع جریان کاری در نظر گرفته نشده است. با استفاده از VPN نیازی به فرمان های ترمینال نیست و کاربر برای بار اول تنظیماتی را انجام می دهد و برای دفعات بعد می توانند مانند یک شبکه وای فای به VPN متصل شود پس گزینه مناسبی برای افراد غیرفنی می باشد. شما با SSH می توانید کارهای زیادی را انجام دهید اما برای انجام این کار نیاز به دانش دارید. من از VPN برای حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر هنگام مرور اینترنت استفاده می کنم و هر دوی این موارد هنگامی که شما به طور مرتب از وای فای عمومی استفاده می کنید بسیار مهم است. هنگامی که یک ارائه دهنده VPN را انتخاب می کنید باید تحقیقاتی را انجام دهید. ترافیک وب شما لزوما خصوصی نیست چونکه شما از VPN استفاده می کنید. برخی از این VPN ها هم ممکن است به طور قابل توجهی سرعت اتصال به اینترنت شما را تحت تاثیر قرار دهند. شما از طریق VPN می توانید به سرویس های انلاینی که برایتان غیرقابل دسترس شده اند دسترسی پیدا کنید.

نظرات بازدیدکنندگان