مانیتور یا تلویزیون 4K چیست؟

مانیتور یا تلویزیون 4K چیست؟

مانیتور یا تلویزیون 4K چیست؟

اگر به تازگی برای خرید تلویزیون یا مانیتور جستجو کرده باشید اصطلاح 4K را به احتمال زیاد دیده اید. این اصطلاح به خودی خود معنایی که دارد را توضیح نمی دهد. به همین دلیل بسیاری از کاربران ممکن است سردرگم شوند که 4K چیست و چرا مهم است. 4K چیست و چرا همه در مورد آن صحبت می کنند؟ در ادامه جواب این سوال را خواهید دانست.

4K به چه معناست؟

اگر فیلم های آنلاین را پخش کرده باشید احتمالا با جملاتی که مربوط به کیفیت فیلم است برخورد کرده اید. کفیت فیلم توسط اعدادی که با p خاتمه پیدا می کنند مانند 360p یا 720p نمایش داده می شوند، این اعداد تعداد پیکسل های موجود در فیلم را نشان می دهند. یک فیلم با کیفیت 360p دارای 480×360 پیکسل است در حالی که فیلم 1080p دارای وضوح 1920×1080 پیکسل می باشد.

 مانیتور یا تلویزیون 4K چیست؟

رزولوشن یا وضوح بالاتر فضای بیشتری را برای ارائه جزئیات دقیق نیاز دارد. فرض کنید که شما یک کاشی موزایی از مونا لیزا درست می کنید، اگر شما موزاییک را در یک شبکه 48x36 بسازید کیفیت زیادی را از دست خواهید داد و جزئیات از بین می روند، اما اگر فضای کاری خود را به یک شبکه 192×108 ارتقاء دهید می توانید جزئیات بیشتری را در ان جا دهید و به این ترتیب محصول نهایی بهتر به نظر می رسد.

مانیتور یا تلویزیون 4K چیست؟

همانطور که احتمالا تا الان باید خدس زده باشید، 4K به تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش تلویزیون یا مانیتور اشاره دارد. بنابراین اگر محصولی با 360p مشخص شده است به این معناست که دارای 360 پیکسل افقی است و 1080p به معنای داشتن 1080 پیکسل افقی است ، بنابراین 4K باید به این معناباشد که 4000 پیکسل وجود دارد درست است؟ متاسفانه تایید این گفته راحت نیست! گروه نوآوری های سینمای دیجیتال رزولوشن 4K را به عنوان 4096x2160 پیکسل تعریف می کنند. با این حال تلویزیون هایی که در فروشگاه خریداری می کنید به احتمال زیاد به جای این رقم رزولوشن 3840x2160 پیکسل را ارائه می دهند.

آیا باید یک تلویزیون یا مانیتور 4K خریداری کنم؟

تلویزیون یا مانیتورهای 4K در هنگام نمایش محتوا با رزولوشن 4K در بهترین حالت خود هستند. برای تماشای محتوا در 1080p و پایین تر می توانید از یک تلویزیون یا مانیتور 4K استفاده کنید اما این کار درست مانند خرید یک تشک با اندازه بزرگتر برای ملافه های کوچکتر است. خوشبختانه سرویس های پخش محبوب مانند Amazon Prime و Netflix از وضوح تصویر 4K پشتیبانی می کنند و این بدان معناست که تلویزیون یا مانیتوز 4K بهترین کیفیت ممکن را ارائه خواهد داد. شما می توانید تلویزیون های هوشمندی خریداری کنید تا Prime یا Netflix بر روی صفحه نمایش شما قرار بگیرد یا می توانید برای تلویزیون فعلی خود را با کروم کست هوشمندانه تر کنید تا قابلیت های آنلاین به تلویزیون اضافه شود.

 مانیتور یا تلویزیون 4K چیست؟

آیا 4K برای بعدها لازم می شود؟

خوشبختانه 4K مانند انتقال تغییر بزرگ آنالوگ به دیجیتال نیست که تلویزیون ها حدود یک دهه یا چند سال پیش پشت سر گذاشتند. اگر تلویزیون یا مانیتور 4K ندارید، خیلی زود شاهد پایان دوره عمر آن نخواهید بود. با این حال با گذشت زمان متوجه خواهید شد که محتوای 4K به آسانی قابل دسترس خواهد شد. از این گذشته تلویزیون ها و مانیتورهای 4K با کاهش قیمت روبرو می شوند. به این ترتیب در حالی که تلویزیون فعلی شما کاربرد خود را از دست نخواهد داد اما ارزش آن را دارد که به دنیای فناوری 4K پا بپذارید و تجربه مشاهده خود را ارتقاء دهید.

 مانیتور یا تلویزیون 4K چیست؟

نتیجه گیری در باره 4K

 در حالی که 4K یک بروزرسانی اجباری نیست، اما کیفیت تصویر بهتری را برای فیلمها و بازی های شما فراهم می آورد. فقط مطمئن شوید که محتوایی که مشاهده می کنید 4K است در غیر این صورت ممکن است محتوا کمی کشیده به نظر برسد.

نظرات بازدیدکنندگان