نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده ایمیل

نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده ایمیل

نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده ایمیل

ایمیل هنوز که هنوزه یکی از محبوبترین روش های ارسال و دریافت اسناد و اطلاعات مهم است. هر چه ایمیل در جامعه رواج بیشتری پیدا می کند اسپم ها هم رایج تر می شوند. شما می توانید ایمیل های اسپم دریافت شده را شناسایی کنید و به پوشه Spam انتقال دهید. با این حال هنوز هم تعدادی از این ایمیل ها را در صندوق ورودی خود دریافت می کنید. ایمیل های اسپم یکی از روش هایی است که هکرها از آن برای ساخت ایمیل های جعلی استفاده می کنند. بنابراین شما خیلی ساده یک ایمیل جعلی را به اشتباه کلیک می کنید.

اگر در مورد معتبر بودن یک ایمیل شک دارید می توانید آدرس IP را بررسی کنید. IP مبدایی که ایمیل فرستاده شده است را نشان می دهد. پیدا کردن IP تضمین نمی کند که ایمیل معتبر باشد اما اطلاعات بیشتری را در مورد فرستنده ایمیل به شما می دهد تا به شما کمک کند که تصمیم بگیرید که آیا به ایمیل اعتماد کنید یا نه.

توجه: آدرس پروتکل اینترنت یا آدرس IP شماره است که دستگاهی که به یک شبکه متصل می شود را شناسایی می کند. آدرس IP به دستگاه اجازه می دهد تا از طریق اینترنت با دستگاه های دیگر ارتباط برقرار کند. این آدرس شبیه به آدرس خیابان منزل شماست که منجر به شناسایی سیستم می شود.

وقتی که شما ایمیل را باز می کنید تا آن را مطالعه کنید آدرس آی پی را در هدر مشاهده نمی کنید، اما چند روش ساده برای پیدا کردن این اطلاعات وجود دارد.

ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP منبع از طریق هدر

هنگامی که ایمیلی را باز می کنید عنوان یا هدر ایمیل همراه با بخش کوچکی از اطلاعات به شما نمایش داده می شود. شما معمولا فیلدهای آدرس To و From و Subject یا موضوع ایمیل را مشاهده می کنید. برای مشاهده بقیه اطلاعات و پیدا کردن آدرس IP که مبدا این ایمیل است شما باید بقیه هدر را مشاهده کنید. برای باز کردن کامل هدر باید مراحل زیر را انجام دهید:

در جیمیل

در مرورگر خود ایمیل را باز کنید.

روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.

Show original را انتخاب کنید.

 نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده

در اوت لوک

روی ایمیلی که می خواهید بررسی کنید کلیک کنید.

در قسمت View روی منوی Action (سه نقطه افقی) کلیک کنید.

View message source را انتخاب کنید.

 نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده

در یاهو

ایمیل را باز کنید.

در بالا روی More (سه نقطه افقی) کلیک کنید.

View raw message را انتخاب کنید.

 نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده

 برای پیدا کردن هدر کامل پیام، سایر کلاینت های ایمیل با روش بسیار مشابه با موارد یاد شده کار می کنند. مهم نیست از کدام کلاینت ایمیل استفاده می کنید، نتیجه انجام مراحل بالا، مشاهده هدر کامل است که به صورت متنی گیج کننده نمایش داده می شود که برای اکثر افراد معنای چندانی نخواهد داشت. نمونه ای از هدر ایمیل را در ادامه مشاهده می کنید.

 نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده

پیدا کردن ادرس IP ایمیل چندان دشوار نیست. کافیست دکمه های کنترل و F را با هم فشار دهید تا پنجره Find برای شما باز شود در پنجره باز شده برای Received from جستجو کنید بعد از اینکه آن را پیدا کردید آدرس ایمیل فرستنده را مشاهده خواهید کرد که به دنبال آن آدرس IP هم درج شده است.

برای دیکد کردن از یک سایت استفاده کنید

وقتی که هدر ایمیل را پیدا کردید چند سایت وجود دارد که می توانید از انها استفاده کنید و آدرس IP را پیدا کنید (به جای استفاده از روش بالا). کافیست هدر کامل را در کادر سایت مورد نظر کپی پیست کنید و روی کلید قرار داده شده کلیک کنید تا سایت هدر را ارزیابی کند و ادرس IP را برای شما پیدا کند. برخی از سایت هایی که می توانید استفاده کنید عبارتند از:

MXToolbox-Analyze Headers

 نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده

GSuite Toolbox Message Header

 نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده

IP-Address Email Header Trace

 نحوه ردیابی ایمیل و پیدا کردن آدرس IP فرستنده

پیدا کردن آدر فیزیکی فرستنده ایمیل

بعد از پیدا کردن آدرس IP ممکن است بخواهید مکان جغرافیایی فرستنده ایمیل را در سایت هایی مانند whatismyip.com یا IP Tracker جستجو کنید. آدرس IP را در جعبه جستجو تایپ کنید تا نقشه یا جدول اطلاعات مربوط به IP مبدا که موقعیت جغرافیایی را نشان می دهد به شما نمایش داده شود. وقتی که IP و موقعیت مکانی ایمیل را بدست آوردید می دانید که می توانید به ایمیل های دریافت شده اعتماد کنید یا نه.

نتیجه گیری

اگر چه جستجوی IP مبدا می تواند کمک بزرگی برای تعیین معتبر بودن ایمیل باشد ولی همیشه به آنچه که می بینید اعتماد نکنید. برخی ها از سرورهای پراکسی برای مخفی کردن آدرس IP یا اضافه کردن چند گیرنده در فیلد To شما را گمراه خواهند کرد. اگر هنوز هم در مورد منبع واقعی ایمیل شک دارید احتمالا بهتر است ایمیل را نادیده بگیرید.

نظرات بازدیدکنندگان