راهنمای خرید: 8 اصطلاحی که هنگام خرید رم (RAM) کامپیوتر باید بدانید!

راهنمای خرید: 8 اصطلاحی که هنگام خرید رم (RAM) کامپیوتر باید بدانید!

راهنمای خرید رم RAM

اگر مدت زیادی از خریدن کامپیوترتان می گذرد و احساس می کنید که سیستم تان کند شده است و با هنگ کردن سیستم مواجه هستید شما نیاز به خرید رم داربد. برنامه های زیادی در اینترنت وجود دارند که ادعا می کنند می توانند سرعت سیستم شما را افزایش دهند اما اینها تاثیر زیادی در سرعت ندارد و ممکن است در نهایت به سیستم شما آسیب برسانند. این همه ماجرا نیست. گاهی با حذف فایل ها و ریستور کردن سیستم باز هم مشکل کند بودن سیستم شما حل نشود. در نهایت بعد از کمی تحقیق متوجه خواهید شد که شما باید رم (RAM) خود را ارتقاء دهید. چند گیگابایت رم می تواند به راحتی مشکل کند بودن و هنگ کردن سیستم شما را حل کند.

راهنمای خرید: 8 چیزی که هنگام خرید رم (RAM) کامپیوتر باید بدانید!

 اگر شما به فروشگاه های آنلاینی که وجود دارد سر بزنید با انواع مختلف رم کامپیوتر مواجه می شوید و ممکن است ندانید کدام رم برای شما مناسب است. به همین دلیل امروز در فروشگاه نارستان قصد داریم به این دسته از کاربران کمک کنیم تا خرید رم موفقیت آمیزی داشته باشند.

SO-DIMM

SO-DIMM مخفف Small Outline Dual In-line Memory Module است و جایگزین مناسبی برای DIMM ها یا ماژول های حافظه دو لاینی هستند. رم های SO-DIMM در سیستم هایی که دارای فضای بسیار محدودی هستند (مانند لپ تاپ ها، نوت بوک ها و غیره) استفاده می شوند. DDR (Double Data Rate) و DDR2 SODIMM هر دو 20 پینی هستند، اگر چه این نوع رم ها قابل تعویض نیستند اما خوشبختانه رم های SO-DIMM دارای یک ناچ در پین ها هستند که از نصب ماژول ها در یک سیستم ناسازگار جلوگیری می کند. ناچ در هر دوی DDR و DDR2 SODIMM در یک پنجم طول برد قرار گرفته است با این حال در DDR2 این ناچ در نزدیکی مرکز ماژول قرار گرفته است. رم های DDR3 SO-DIMM دارای 204 پین هستند و ناچ تقریبا در یک سوم طول ماژول واقع شده است. در نهایت رم DDR4 و UniDIMM SO-DIMM دارای 260 پین هستند که کمی بزرگتر از سه نسل قبلی می باشند.

راهنمای خرید: 8 چیزی که هنگام خرید رم (RAM) کامپیوتر باید بدانید!

UDIMM

UDIMM یک نوع DIMM است اما یک حافظه غیر رجیستر شده است که بدون بافر نامیده می شوند. رم های UDIMM غالبا در کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ استفاده می شوند. گرچه UDIMM ها سریعتر و ارزانتر از حافظه های رجیستر شده ای هستند که به عنوان RDIMM شناخته می شوند اما پایداری و ثبات کمتری نیز دارند. با این حال رم های RDIMM غالبا در سیستم هایی استفاده می شوند که هر نوع بی ثباتی یا خطا ممکن است خطرناک باشد و برای کاربرانی که گاه به گاه و یا به طور متوسط از سیستمشان استفاده می کنند مسئله جدی نیست مگر اینکه بخواهند کامپیوتر شخصی خود را ارتقاء دهند. تراشه های DDR ی که امروزه استفاده می شود از نوع UDIMM هستند.

GDDR3 ، GDDR4 و GDDR5

Graphics Double Data Rate (GDDR) یک نوع حافظه است که عممدتا برای کارت های گرافیک استفاده می شود. گرچه GDDR به دلیل شباهت های فناوری که دارند بیشتر به عنوان DDR شناخته می شوند اما اینها از هم متفاوت هستند. GDDR3,4 و 5 در حال حاضر هنوز هم استفاده می شوند و برای اولین بار در سال 2004 در کارت گرافیک جیفورس انویدیا FX 5700 Ultra از GDDR3 استفاده شده و بسیاری از فناوری های آن مبتنی بر DDR2 بود. با این حال پراکندگی گرما و انرژی مورد نیاز DDDR3 بسیار پایین تر بود که سیستم های خنک کننده ساده تر را امکان پذیر می مرد و همچنین عملکرد ماژول های حافظه بالاتر بود. GDDR3 همچنین از ترمیناتورهای داخلی استفاده می کند که این اجازه را می داد تا از این نوع حافظه برای برآورد خواسته های گرافیکی استفاده شود. براساس فناوری DDR3، GDDR4 توسعه و جایگزین GDDR3 شد. هنگامی که GDDR4 منتشر شد شامل هر دوی DBI (Data Bus iIversion) و Multi-Preamble بود که هر دو به کاهش انتقال داده ها کمک می کند. با این حال GDDR4 برای رسیدن به پهنای باند مشابه نیاز به اجرای نصف عملکرد GDDR3 داشت. با GDDR4 ولتاژ به 1.5 ولت کاهش پیدا کرد که به طور عمده مصرف برق را کاهش داد. ماژول های GDDR4 را می توان در سرعت های 4 گیگابیت در ثانیه (در هر پین) یا 16 گیگابیت در ثانیه پیدا کرد. مانند GDDR4، GDDR5 از بیس حافظه DDR3 استفاده می کند. از سال 2007، وقتی که اولین ماژول حافظه GDDR5 کلاس 60 نانومتری توسط Hynix Semiconductor منتشر شد توسعه دهندگان در حال ساخت ساختارهای GDDR5 هستند که بزرگتر و قدرتمندتر بودند. پلی استیشن 4 از 16 تراشه های 512 مگابایتی GDDR5 استفاده می کندد (در مجموع 8 گیگابایت). سامسونگ در سال 2015 شروع به تولید تراشه های GDDR5 با سرعت 256 گیگابایت در ثانیه کرده است تا الزامات نمایشگرهای رزولوشن بالا مانند 4K را برآورده کند.

راهنمای خرید: 8 چیزی که هنگام خرید رم (RAM) کامپیوتر باید بدانید!

EDO DRAM

EDO (Extended Data Out) DRAM برای ریزپردازنده های سریع مانند Intel Pentium طراحی شد، اما حالا دیگر منسوخ شده است. EDO DRAM طراحی شده بود تا زمان خواندن حافظه تا حد زیادی کاهش پیدا کند. در حالی که در ابتدا برای 66MHz Pentium بهینه شده بود و برای سیستم های سریعتر توصیه نمی شد و به جای آن استفاده از انواع دیگر SDRAM (Synchronous Dynamic RAM) پیشنهاد می شد. وقتی EDO RAM برای اولین بار در سال 1994 منتشر شد حداکثر سرعت کلاک 40 مگاهرتزی و حداکثر پهنای باند 320 مگابایت در ثانیه را ارائه می داد. برخلاف انواع دیگر DRAM (Dynamic Random Access Memory) که می توانست به یک بلوک از حافظه دسترسی داشته باشد، EDO RAM می توانست در همان زمان بلوک بعدی را بازیابی کند.

حافظه های ECC و Non-ECC

حافظه ECC (Error-correcting code) یک نوع خاص از ذخیره سازی اطلاعات کامپیوتری است که می تواند اطلاعات خراب را شناسایی و اصلاح کند. تراشه های ECC به طور عمده در سیستم هایی (مانند محاسبات مالی یا سرورهای فایل) مورد استفاده قرار می گیرند که نمی توانند هر نوع خطایی را تحمل کنند. معمولا خطاهای تک بیتی در سیستم تاثیری نمی گذارند و سیستم هنگ کردن کمتری را نسبت به سیستم های ناسازگار با حافظه ECC تجربه می کند. از طرف دیگر حافظه Non-ECC معمولا نمی تواند خطاهایی که در کد اتفاق افتاده است را شناسایی کند و در واقع این خطاها را اصلاح نمی کند. اکثر کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها از حافظه های Non-ECC استفاده می کنند که این لپ تاپ ها ارزان تر هستند. سیستم هایی که از حافظه Non-ECC استفاده می کنند می توانند کمی سریعتر باشند، چونکه عملکرد حافظه ECC را می توان به اندازه 3 درصد کاهش داد. معمولا ECC DIMM دارای 9 تراشه حافظه در اطراف هستند که بیش از یکی از آنها non-ECC DIMM است.

PCX-XXXXX

برچسب DDR DIMM همیشه موثرترین راه برای فهمیدن سرعت نیست. با توجه به سرعت انتقال داده دوبرابری، یک DDR DIMM صد مگاهرتزی می تواند 200 میلیون داده را در یک ثانیه انتقال دهد. به همین دلیل 100 MHz DDR DIMM به عنوان DDR-200، 133 Mhz DDR DIMM به عنوان DDR-266 و غیره بیان می شود. با این حال، بایت یک واحد اندازه گیری طبیعی تر نسبت به میزان انتقال در هر ثانیه است و ساده تر محاسبه می شود. به همین دلیل سرعت DIMM به یک کامپیوتر اختصاص داده می شود. DDR DIMM PC را می توان با ضرب میزان انتقال داده در هر ثانیه در 8 محاسبه کرد.

DDR2 DIMM که کمی سریعتر و قدرتمندتر از نسخه های قبلی خود هستند می توانند نسبت به DDR سرعت دو برابری را ارائه دهند. در این حالت، DDR2 DIMM با سرعت 100 مگاهرتزی می تواند به عنوان DDR2-400 یا PC-3200 بیان شوند. DDR2 DIMM که دارای سرعت 266 مگاهرتز هستند به عنوان DDR2-1066 یا PC2-8500 نمایش داده می شوند. با این حال استفاده از این شیوه نوشتاره ایده آل نیست و به جای ان از سرعت واقعی استفاده می شود، به طور مثال PC2-8500 دارای سرعت واقعی 8500 مگابایت در ثانیه است.

DDR3 DIMM حتی سریعتر هستند در حالی که پایه ترین مدل آن نسبت به DDR DIMM دارای سرعت 4 برابری است و می تواند 800 میلیون داده را در ثانیه انتقال دهد. این DIMM ها می توانند به سرعت 6400 مگابایت در ثانیه برسند و با DDR3-800 و PC3-6400 نمایش داده می شوند. بالاترین مدل هایی که سرعت 12400 مگابایت در ثانیه را ارائه می دهند با PC3-12400 نمایش داده می شوند.

Unbuffered و Fully-Buffered

رم ها می توانند بدون بافر و یا کاملا بافر شده باشند که به عنوان رجیستر شده و غیر رجیستر شده شناخته می شوند. رم های بافر شده دارای یک قطعه سخا افزاری بیشتر هستند که رجیستر نامیده می شود ( رم های غیر بافر شده این قطعه را ندارند). این رجیستر مابین حافظه و پردازنده قرار گرفته است. اطلاعات قبل از اینکه به پردازنده ارسال شوند در بافر ذخیره می شوند. در سیستم هایی که مقدار زیادی حافظه دارند و یا به قابلیت اطمینان زیادی نیاز دارند، رم های بافر شده استفاده می شوند. رم های بدون بافر، قبل از ارسال اطلاعات به پردازنده آنها را در بافر ثبت نمی کنند و در سرورها و سیستم های بزرپ استفاده می شود. DIMM های دارای بافر یا رجیستر به عنوان RDIMM شناخته می شوند و DIMM هایی که دارای بافر نیستند به عنوان UDIMM نمایش داده می شوند.

CL-X

CL یا CAS (Column Access Strobe) Latency یک روش اندازه گیری سرعت یک ماژول است که تاخیر زمانی مابین دریافت یک دستور ماژول حافظه برای دسترسی به ستون خاصی از حافظه و زمان دسترسی به ستون حافظه را نمایش می دهد. این فاصله زمانی بر حسب نانو ثانیه یا سیکل کلاک نمایش داده می شوند و به اینکه DRAM آسنکرون است یا سنکرون بستگی دارد. با DRAM های سنکرون، این فاصله زمانی براسای تیک های ساعت (به جای زمان واقعی) اندازه گیری می شود و CL از سیکل ساعت استفاده می کند و زمان واقعی تاخیر را نمایش می دهد

 راهنمای خرید: 8 چیزی که هنگام خرید رم (RAM) کامپیوتر باید بدانید!

نظرات بازدیدکنندگان