راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

هنگام خرید لپ تاپ، صفحه نمایش یکی از مهمترین بخش هایی است که به بررسی دقیق نیاز دارد. افرادی که کارهای زیادی برای انجام دادن ندارند ممکن است متوجه تفاوت بین پردازنده های Core i5 و Core i7 نداشته باشند اما حتی افراد آماتور و حرفه ای از یک صفحه نمایش عالی قدردانی خواهند کرد. بنابراین در بین مدل ها و پیکربندی هایی که انتخاب می کنید باید بهترین صفحه نمایش ممکن را انتخاب کنید. در ادامه 5 فاکتوری که باید هنگام خرید لپ تاپ و بررسی صفحه نمایش آن باید در نظر داشته باشید را لیست خواهیم کرد:

راهنمای خرید لپ تاپ - در هنگام خرید لپ تاپ به چه مواردی باید توجه کنیم؟ - قسمت اول

راهنمای خرید لپ تاپ - در هنگام خرید لپ تاپ به چه مواردی باید توجه کنیم؟ - قسمت دوم

رزولوشن 1920x1080 یا بالاتر

هر پنل صفحه نمایش از یک سری نقاط به نام پیکسل ساخته شده ایست و هر چه شما پیکسل بیشتری را در اختیار داشته باشید جزئیات بیشتری را می توانید در صفحه نمایش مشاهده کنید. اکثر لپ تاپ ها دارای صفحه نمایش با وضوح پایین 1366x768 پیکسل هشتند که محتوای کمتری را نسبت به پنل های با وضوح بالا و حداقل 1920x1080 پیکسل نشان می دهند.

در واقع، یک صفحه نمایش 1920x1080 که 1080p هم نامیده می شود می تواند 10 خط متن اضافه را در یک صفحه وب یا ایمیل یا اسنادی که در حال ویرایش آن هستید را نشان می دهد. شما می توانید دو پنجره در اندازه کامل را در کنار یکدیگر با 1920 پیکسل افقی جای دهید اما واقعا نمی توانید این کار را تنها با 1366 نقطه انجام دهید. فیلم ها و عکس ها همچنین در وضوح 1080p بسیار واضح تر به نطر می رسند چونکه نقاط کوچکتر هستند و به شما این امکان را می دهد تا جزئیات را روی یک صفحه نمایش کم مصرف مشاهده کنید.

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

اگر واقعا می خواهید کیفیت صفحه نمایش خود را بالا ببرید می توانید از صفحه نمایش های با رزولوشن بالاتر از 1080p استفاده کنید. برخی از لپ تاپ ها دارای پنل هایی هستند که وضوح تصویر 2560 x 1440, 3200 x 1800 یا 3840 x 2160 (aka 4K) را ارائه می دهند. رزولوشن های بالاتر از 1080p واضح تر هستند اما از انرژی بیشتری استفاده می کنند و به عمر باتری آسیب می زنند.  هنگامی که می خواهید لپ تاپ های مختلف را بررسی کنید شما می توانید وضوح صفحه نمایش را با نام های مختلفی مشاهده کنید. به عنوان مثال یک صفحه نمایش 2560 x 1440 می تواند به عنوان صفحه نمایش 2K یا WQHD نمایش داده شود در حالی که همه این اسامی یکسان هستند. در اینجا برای کمک به شما رزولوشن های رایج را لیست کرده ایم. شما باید همیشه لپ تاپی با حداقل رزولوشن 1920 x 1080 را خریداری کنید مگر اینکه قصد خرید یک لپ تاپ ارزان را داشته باشید.

در صنعت کامپیوتردر صنعت تلویزیون
1366x 768HD (not Full HD) 
1600x 900HD+ 
1920x 1080Full HD1080p
2304×1440Retina (Apple only) 
2560x 1440QHD / WQHD2K
2560×1600Retina (Apple only) 
2880×1800Retina (Apple only) 
3000x 2000PixelSense (MS Only) 
3200x 1800QHD+3K
3840x 2160UHD4K

صفحه نمایش لمسی یا غیر لمسی

اگر شما در حال خرید یک سیستم 2 در 1 هستید شکی نیست که به یک صفحه نمایش لمسی نیاز دارید. با این حال اگر شما در حال خرید لپ تاپ استاندارد هستید باید مزایای صفحه نمایش لمسی را با قابلیت های دیگر آن مقایسه کنید. از لحاظ تئوری بسیار حالب است که بتوانید به کیبورد خود دسترسی پیدا منید و روی پنال ضربه بزنید، اما باید توجه داشته باشید که صفحه نمایش لمسی 3 عیب متمایز دارد:

  • مصرف برق – صفحه نمایش های لمسی برق بیشتری را مصرف می کنند و باعث کاهش عمر باتری لپ تاپ می شوند.
  • قیمت – اگر پیکربندی های مختلف لپ تاپ را با هم مقایسه کنید متوجه خواهید شد که لپ تاپی که دارای صفحه نمایش لمسی است قیمت بالاتری دارد.
  • براقی – تقریبا تمام صفحه نمایش های لمسی دارای سطح براق هستند که نور بیشتری را به سمت شما بازتاب می دهد و زوایه دید مناسبی ندارند.

بنابراین اگر واقعا به صفحه نمایش لمسی نیاز ندارید لپ تاپی که دارای صفحه نمایش لمسی است را خریداری نکنید.

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

روشنایی 250 نیت یا بیشتر

 گرچه وضوح تص.یر و کیفیت رنگ از اهمیت زیادی برخوردار هستند اما داشتن یک صفحه نمایش روشن تر تجربه بهتری را ارائه می دهد. پنل های روشن تر مهمولا رنگ ها را بهتر نشان می دهند و زاویه دید گسترده تری را ارائه می دهند. اگر قصد دارید در بیرون منزل و یا در نزدیکی یک پنجره کار می کنید به یک پنل نسبتا روشن نیاز دارید تا محتواها را در زیر نور مستقیم خورشید مشاهده کنید.

کیفیت رنگ – IPS، OLED و Wide Gamut

هرچه پنل شما رنگ های خروجی بیشتری داشته باشد تصاویر را زنده تر و طبیعی تر خواهید دید. در لپ تاپ ما قابلیت تولید رنگ هر صفحه نمایش لپ تاگ را با sRGB اندازه می گیریم که یک مجموعه محدود از رنگ ها است. بهترین لپ تاپ ها می توانند 95 درصد از پوشش رنگی sRGB را تولید کنند و بسیاری از آنها از مقدار 100 درصد تجاوز می کنند. 72 درصد گامت NTSC معادل 100 درصد پوشش رنگی sRGB است. اگر از پوشش رنگی صفحه نمایش لپ تاپ اطلاع ندارید حداقل می توانید بررسی کنید که آیا صفحه نمایش پنل IPS دارد یا OLED. صفحه نمایش با کیفیت بهتر از فناوری IPS استفاده می کند که زاویه دید بهتری را نسبت به پنل های TN ارائه می دهند. بهترین نوع صفحه نمایش OLED است این بدان معناست که رنگ ها دقیقتر نمایش داده می شوند.

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

رفرش ریت بالا، G-Sync برای بازی

اگر در حال خرید یک لپ تاپ گیمینگ هستید شما باید دو فاکتور دیگر را در نظر داشته باشید: رفرش ریت و زمان پاسخگویی. رفرش ریت تعداد دفعات در ثانیه است که صفحه نمایش خود را بروز می کند. اکثر صفحه نمایش های لپ تاپ دارای رفرش ریت 60 هرتز هستند اما برخی از مدل های پر مصرف مانند MSI GS63VR دارای پنل های 120 هرتزی هستند که بهتر می باشند.  زمان پاسخگویی برحسب میلی ثانیه است و به مدت زمانی که برای تغییر یک پسکل نیاز است اشاره دارد.

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

زمان پاسخگویی مناسب برای بازی 5 میلی ثانیه یا کمتر است. با رفرش ریت کم یا زمان پاسخگویی زیاد، صفحه نمایش شما ممکن است نتواند بازی ها را به صورت سریع اجرا کند و این به معنای ایجاد مشکلاتی مانند تاخیر است. اگر یک بازی با سرعت 90 فریم در ثانیه داشته باشید و صفحه نمایش شما فقط 60 هرتز باشد ممکن است متوجه این مشکل شوید. برخی از لپ تاپ ها دارای فناوری G-Sync Nvidia هستند که با هماهنگ کردن صفحه نمایش با کارت ویدیو تاخیر را محدود می کند. صفحه نمایش می داند که بازی با سرعت به طور مثال 60 فریم در ثانیه در حال اجرا است و بر این اساس تنظیم می شود. AMD از فناوری خاص خود به نام FreeSync استفاده می کند.

نتیجه گیری

شما باید در هنگام خرید لپ تاپ، سعی کنید کنید از حداقل رزولوشن 1920x1080 پیکسل استفاده کنید. شما باید فکر کنید که آیا به صفحه نمایش لمسی میاز دارید یا نه، و بعد کیفیت رنگ و روشنایی ا در نظر بگیرید. رفرش ریت و زمان پاسخگویی تنها در صورتی که گیمر هستید می تواند حائز اهمیت باشد.

نظرات بازدیدکنندگان