روش های حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

روش های حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

تنها چیزی که از صفحه آبی مرگ بدتر است صفحه سیاه مگر است و تنها چیزی که از صفحه سیاه مرک بدتر است صفحه سیاه است که حتی به شما اعلام نمی کند که چه اشتباهی رخ داده است. ویندوز 10 هم مانند سایر سیستم عامل های ویندوز قبلی با صفحه ساه مواجه می شود. کاربان گزارش داده اند که در هنگام نصب، بروزرسانی و یا به صورت تصادفی صفحه سیاه را در ویندوز 10 خود مشاهده کرده اند. بعضی اوقات اصلا هیچ چیزی روی صفحه نمایش دیده نمی شود و در موارد دیگر شما ممکن است ماوس یا صفحه کلید را در اختیار داشته باشید اما محیط دسکتاپ وجود ندارد. در هر صورت، هنگامی که در ویندوز 10 صفحه سیاه بدون پیغام را مشاهده می کنید تنها یک روش برای شناسایی و حل مشکل وجود دارد و آن هم عیب یابی است که در ادامه با هم ان را بررسی می کنیم.

رفع مشکل صفحه سیاه در هنگام نصب ویندوز 10 و بعد از آن

هنگام نصب ویندوز 10 شما ممکن است گاهی اوقات با صفحه سیاه مواجه شوید یا اینکه ممکن است درست بعد از اتمام نصب ویندوز این مشکل رخ دهد. چند علت صفحه سیاه وجود دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم:

علت احتمالی صفحه سیاه ویندوز – نصب هنوز در حال پردازش است. اگر مجموعه فایل داده شخصی حجیمی دارد که می خواهید از ویندوز قبلی خود انتقال دهید فرآیند نصب ویندوز 10 ممکن است چند ساعت طول بکشد.

راه حل احتمالی صفحه سیاه ویندوز – چراغ های LED هارددیسک را مشاهده کنید تا متوجه شوید که هارد هنوز در حال انجام فعالیت است. اگر چراغ هنوز چشمک می زند این بدان معناست که احتمالا هارد در حال ذخیره سازی اطلاعات است. اگر این اتفاق 2 تا 7 ساعت طول می کشد نشان می دهد که راه اندازی با مشکل مواجه شده است.

علت احتمالی این است که راه اندازی با وقفه مواجه شده است و نمی تواند به کار ادامه دهد شما باشد سیستم خود را به طور کامل خاموش کنید و دوباره راه حل را امتحان کنید. مراحل زیر را دنبال کنید:

  • سیستم خود را کاملا خاموش کنید، اگر سیستم خاموش نمی شود دکمه پاور را 5 تا 10 ثانیه نگه دارید تا سیستم خاموش شود.
  • با جدا کردن کابل اترنت یا خاموش کردن اداپتور بی سیم سیستم را از اینترنت جدا کنید.

    همه لوازم جانبی غیر ضروری را از سیستم حدا کنید. هارد اکسترنال، کنترلرهای بیسیم، شارژر تلفن و تقریبا همه چیز به جز صفحه کلید و ماوس را جدا کیند.
  • سیستم را از برق جدا کنید. سیم برق را از پریز جدا کنید، اگر با لپ تاپ کار می کنید باتری لپ تاپ را بیرون بیاورید. حداقل 30 ثانیه صبر کنید بعد سیستم را دوباره برق وصل کنید اما فعلا آن را به اینترنت وصل نکنید.
  • بعد از اینکه سیستم روشن شد امیدواریم ویندوز سعی کنید که فرآیند نصب ویندوز 10 را از سر بگیرد.
  • اگر نصب به طور عادی کامل شد و به منوی استارت و آیکن ها یدیکتاپ ویندوز دست پیدا کردید دوباره به اینترنت وصل شوید تا دانلود بروزرسانی ها به اتمام برسد.

علت احتمالی صفحه سیاه ویندوز 10 – صفحه سیاه می تواند به علت مشکلات عملکردی سخت افزار یا منسوخ شدن و خراب شدن درایورها رخ دهد.

راه حل احتمالی – سعی کنید در حالت Safe Mode سیستم را راه اندازی کنید و بعد از راه اندازی سیستم در حالت سیف مد برای عیب یابی سیستم خود اقدام کنید.

حل مشکل صفحه سیاه در طول OOBE

اگر در طول OOBE صفحه سیاه را دریافت می کنید مواردی وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

علت احتمالی صفحه سیاه ویندوز 10 – خروجی ویدیو به یک آداپتور صفحه نمایش یا خروجی متفاوتی هدایت می شود مثال HDMI به DVI یا DisplayPort به VGA. بعضی اوقات پیکربندی صفحه نمایش که در ویندوز نصب شده قبلی وجود داشته به درستی به ویندوز 10 منتقل نمی شود.

راه حل احتمالی– سعی کنید به طور فیزیکی کابل ویدیو را از آداپتور یا خروجی جدا کنید و کابل دیگری را امتحان کنید

اگر مانیتور یدگی دارید می توانید سعی کنید از آن استفاده کنید.

اگر به طور معمول یک کارت گرافیک مستقل را وصل کرده اید اما کامپیوتر شما دارای آداپتور گرافیک آنبرد است به آن سوئیچ کنید. شما می توانید همیشه بعد از راه اندازی کامل بروزرسانی درایور ها را انجام دهید.

اگر از یک ست تلویزیون استفاده می کنید مطمئن شوید که روشن است و برای کامیپوتر تنظیم شده است. ممکن است خروجی ویدیو را به تلویزیون برده باشید.

علت احتمالی نمایش صفحه سیاه در ویندوز 10 – خروحی ویدیو را به اشتباه به صفحه نمایش وصل کرده اید. اگر چند صفحه نمایش به هم متصل شده باشد گاهی اوقات راه اندازی ویندوز اشتباه می شود.

راه حل احتمالی– با فشار دادن دکمه ویندوز و P و بعد انتخاب گزینه مناسب خروجی را به مانیتور دیگری وصل کنید.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

حل مشکل نمایش تصادفی صفحه سیاه ویندوز 10

مدل سرویس دهی جدید ویندوز 10 ویندوز به این معناست که برزرسانی ها، پچ ها، رفع مشکلات امیتی و بروزرسانی های ویندوز اغلب در پس زمینه بارگذارزی می شود و برای شما نصب می شود. اگر می خواهید بدانید که چه بروزرسانی هایی برای شما نصب شده است می توانید سیستم را در حالت سیف مد راه اندازی کنید. یک پروفایل کاربری خراب گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد صفحه سیاه شود. تلاش کنید سیستم را در حالت سیف مد راه اندازی کنید و یک اکانت جدید بسازید و بعد سعی کنید به سیستم وارد شوید.

پروسه RunOnce همچنین می تواند یکی دیگر از دلایل نمایش صفحه سیاه باشد. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید می توانید پس از ورود به صفحه سیاه کلید های Control + Shift + Esc صفحه کلید را با هم فشار دهید تا صفحه Task Manager برای شما باز شود حالا به سربرگ Processes و Services بروید و بعد هر RunOnce32.exe یا RunOnce.exe را پیدا کنید و آن را متوقف، کنسل کنید و یا به سرویس خاتمه دهید. حالا به مسیر File > Run new task بروید و cmd را تایپ و اینتر کنید. حالا دستور زیر را تایپ کنید:


shutdown -r -t 01

اینتتر بزنید تا سیستم شما ریستارت شود.

نحوه استفاده از Safe Mode برای عیب یابی صفحه سیاه

با استفاده از حالت سیف مد می توانید صفحه سیاهی که به صورت تصادفی در حین نصب ویندوز 10 به شما نشان داده می شود را عیب یابی کنید. برای ورود به حالت سیف مد مراحل زیر را دنبال کنید:

سه بار سیستم خود را روشن و خاموش کنید. هنگام بوت شدن مطمئن شوید که کامپیوتر را هنگام مشاهده لوگوی ویندوز خاموش می کنید. بعد از بار سوم، ویندوز 10 وارد مد تشخیص می شود. وقتی صفحه بازیابی ظاهر می شود گزینه Advanced را کلیک کنید.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

Troubleshoot را کلیک کنید.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

Advanced options را کلیک کنید.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

Startup Settings را انتخاب کنید.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

دکمه Restart را کلیک کنید.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

کلید 4 را فشار دهید. این کار ویندوز 10 را در حالت سیف مد بالا می آورد.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

بعد از ورود به سیستم کلید ویندوز و X را فشار دهید و Device Manager را کلیک کنید. Display Adapter را کلیک کنید و بعد روی درایور صفحه نمایش کلیک راست کنید و Disable را کلیک کنید. کامپیوتر را ریستارت کنید و ببینید ایا راه ندازی با موفقیت انجام می شود. اگر می توانید وارد سیستم شوید و به دسکتاپ دسترسی پیدا کنید بروزرسانی درایوها را بررسی کنید.

نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

نظرات بازدیدکنندگان